Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ukraińskie świętowanie w cieniu wojny. W Raciborzu prawosławne śniadanie, w Sławikowie Liturgia Wielkanocna

Dla chrześcijan Wielkanoc to najważniejsze wydarzenie – wierni celebrują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Katolicy świętowali 17 kwietnia, w obrządku wschodnim uroczystość w tym roku przypada na tydzień później – 24 kwietnia. Trwająca wojna u naszych wschodnich sąsiadów odmieniła dobrze nam znaną rzeczywistość, Ukraińcy w dużej mierze spędzą święta w Polsce.

Ukraińskie świętowanie w cieniu wojny. W Raciborzu prawosławne śniadanie, w Sławikowie Liturgia Wielkanocna
W tym roku przygotowano dwa śniadania wielkanocne z motocyklistami na rynku w Raciborzu. Katolickie odbyło się 16 kwietnia, prawosławne zaplanowano na 23 kwietnia (zdjęcie poglądowe)

Różnica w dacie świętowania wynika z tego, że katolicy obchodzą Wielkanoc zawsze w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Cerkiew dodaje do tego jeszcze jeden warunek: Niedziela Wielkanocna musi przypadać po zakończeniu Paschy żydowskiej (to także święto ruchome), bo dla wyznawców prawosławia oba święta są silnie ze sobą związane.

W regionie odbędą się uroczystości przygotowane z myślą o Ukraińcach. Liturgia Wielkanocna zostanie odprawiona w niedzielę 24 kwietnia, o godzinie 13.00, w kościele pw. św. Jerzego w Sławikowie.

- W związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi, które w obrządku wschodnim (greko-katolickim) obchodzone są tydzień później niż w Kościele zachodnim (rzymsko-katolickim), organizujemy dla naszych gości z Ukrainy Liturgię Wielkanocną w intencji pokoju na Ukrainie w obrządku bizantyjsko-ukraińskim - podał Urząd Gminy w Rudniku.

W krótkim komunikacie dodano, że dla obywateli Ukrainy zamieszkujących na terenie Gminy Rudnik po uroczystościach kościelnych odbędzie się poczęstunek.

Dodajmy, że to nie jedyny świąteczny akcent przygotowany dla Ukraińców. W Raciborzu odbędzie się prawosławne śniadanie wielkanocne. Zaplanowano je na 23 kwietnia, na godz. 11.30. Poświęcenia w języku ukraińskim dokona o. Borys OFM, kapłan liturgii greko-katolickej. Podany zostanie żur. Podobnie jak te katolickie śniadanie, spotkanie organizuje grupa SRC Motocykle.


Czytaj także: 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].