Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Szkody górnicze - co warto o nich wiedzieć?

Jeżeli mieszkasz na terenach zlokalizowanych w pobliżu zakładów górniczych - naturalną konsekwencją jest to, że Twoja posesja może być narażona na szkodliwe działanie tych przedsiębiorstw. Może ona wyrażać się w powstaniu tzw. szkód górniczych. Co warto o nich wiedzieć? W jakim czasie należy zgłosić ich powstanie? Kto za nie odpowiada? W jaki sposób powinna odbywać się ich naprawa? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania!

Szkody górnicze - co warto o nich wiedzieć?
  1. Czym są szkody górnicze?
  2. Kto odpowie za naprawę szkód górniczych?
  3. Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca odmówił zawarcia ugody?
  4. Skorzystanie z fachowej porady prawnej może oszczędzić Twój cenny czas

Czym są szkody górnicze?

Ten rodzaj szkody jest spowodowany niszczycielskim działaniem zakładów górniczych. Jeżeli właściciel nieruchomości został poszkodowany w wyniku skutków ruchu zakładu górniczego i poniósł uszczerbek majątkowy - wówczas jak najbardziej ma prawo do tego, aby domagać się stosownego odszkodowania za powstałe szkody górnicze.

Naprawienie szkody powinno zostać dokonane albo w postaci ekwiwalentu ustalonej uprzednio sumy pieniężnej, albo w ramach wyeliminowania szkód. Warto pamiętać o tym, że kopalnia jest w 100% zobowiązana do tego, aby zlikwidować szkody powstałe w wyniku prowadzenia swoich prac. Jeżeli zatem dostrzegłeś na swojej posesji wystąpienie takich niepożądanych zmian - warto wówczas podjąć odpowiednie kroki, które doprowadzą do zniwelowania tego stanu. Nie warto odwlekać takich spraw ani pozostawiać ich samych sobie - może to być bowiem uciążliwe w skutkach i żaden sposób nie przyczynić się do poprawy Twojej sytuacji czy rozwiązania problemu.

Kto odpowie za naprawę szkód górniczych?

Co w sytuacji, kiedy dojdzie do pojawienia się szkód?

W pierwszej kolejności sugeruje się sprawdzenie danych kontaktowych w sprawie szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego. Odpowiedzialnością za powstałe w ten sposób szkody obarcza się tę jednostkę, która jest terytorialnie przypisana do miejscowego zakładu.

Konieczność przywrócenia stanu sprzed powstania szkód górniczych spoczywa na tej jednostce, która była odpowiedzialna za jej powstanie. Praktyka pokazuje również, że ta możliwość może spoczywać także na osobie poszkodowanej w zamian za zapłatę odpowiedniej kwoty pieniężnej. Musi się to jednak odbyć za zgodą przedsiębiorcy.

Jeżeli zatem dostrzegłeś na swojej posesji pewne zmiany związane z działalnością górniczą - wówczas powinieneś jak najszybciej wnieść swoje żądania o naprawienie szkody lub o zapłatę odszkodowania, które powinien uiścić przedsiębiorca prowadzący. Warto zająć się tym jak najszybciej - terminy przedawnienia roszczeń są bowiem naliczane od chwili dowiedzenia się takiej szkodzie. 

Co w sytuacji, gdy przedsiębiorca odmówił zawarcia ugody?

Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji i strona, która chce dojść swoich praw w zakresie naprawienia szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego jest na starcie niejako na straconej pozycji ponieważ przedsiębiorca odmawia ugody - pozostaje kilka dróg. Prawo geologiczne jak i górnicze wskazuje na brak konieczności wnoszenia kosztów sądowych. 

Warto także pamiętać o tym, że prawo geologiczne jak i górnicze wskazuje na 5-letni okres przedawnienia roszczeń, które dotyczą możliwości wnoszenia uwag i żądań dotyczących naprawy szkód górniczych. Zgodnie z wejściem w życie znowelizowanej ustawy Prawo Geologiczne i Górnicze - pewnym modyfikacjom uległy terminy dotyczące przedawnienia roszczeń dotyczących napraw takich szkód. Otóż uprzednio przepisy jednoznacznie wskazywały na odwołanie się do Kodeksu Cywilnego, który to w przypadku tzw. czynów niedozwolonych przewidywał 3-letni termin przedawnienia, który był rozliczany od momentu, kiedy ujawnione zostało pojawienie się takiej szkody zgodnie z przepisami prawa geologicznego. Odszkodowanie ustala się mając na uwadze wszystkie zastane okoliczności wraz z uwzględnieniem wszelkich pobocznych sytuacji.

Skorzystanie z fachowej porady prawnej może oszczędzić Twój cenny czas

Powyższy poradnik powinien wyczerpać temat dotyczący tego, na kim leży obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego oraz co mówi o tym prawo. Pierwszym krokiem powinno być zawsze sprawdzenie danych z podmiotem, który zajmuje się kierowaniem ruchem zakładu górniczego. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie przejść przez ten proces odszkodowawczy - warto skorzystać z pomocy doświadczonego prawnika, który specjalizuje się w prowadzeniu takich spraw. Dzięki takiej kooperacji Ty sam zyskujesz czas na ważniejsze dla Ciebie sprawy. Ta oszczędność zasobu to jednak tylko jedna z zalet - możesz bowiem mieć na uwadze również to, że Twoja sprawa znajdzie się w dobrych rękach. Nikt nie wymaga od Ciebie znajomości procedur i przepisów. Od tego są bowiem wyspecjalizowani fachowcy, którzy będą dokładnie wiedzieć jak przeprowadzić taka sprawę krok po kroku, od A do Z, aby jak najszybciej i pomyślnie doprowadzić do sfinalizowania sprawy z sukcesem

Nie zwlekaj - jesteś o krok od uzyskania rekompensaty i od przywrócenia swojej posesji do dawnego stanu!

Materiał zewnętrzny