Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lenartowicz: obniżka nakładów na nauczanie języka mniejszości ma wymiar emocjonalny

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Gabriela Lenartowicz wystąpiła na ostatniej sesji Rady Miasta Racibórz. Poinformowała na niej, że na wniosek posła Solidarnej Polski obcięto o 40 mln zł subwencję oświatową na nauczanie języka ojczystego mniejszości niemieckiej. - To dotknie także Miasto Racibórz, które będzie musiało dołożyć do tej nauki z własnych środków - przekazała.

Lenartowicz: obniżka nakładów na nauczanie języka mniejszości ma wymiar emocjonalny
Posłanka Gabriela Lenartowicz przyszła do radnych Raciborza na sesję budżetową w grudniu 2021 roku

Posłanka oznajmiła przed radą miasta, że ma do przekazania kwestie związane z Budżetem Państwa, które dotkną budżet Raciborza na 2022 roku. - To dwa tematy będące przedmiotem prac legislacyjnych i uchwał sejmowych - zaczęła swe wystąpienie na sesji.

40 milionów mniej

Wpierw zwróciła uwagę na obniżenie subwencji oświatowej przeznaczonej na nauczanie jeżyka mniejszości, co dotyczy - jak stwierdziła - w przeważającej mierze języka niemieckiego.

- Mając na uwadze tak dobre relacje Miasta i mniejszości przez wiele lat tu w Raciborzu, które tu miały miejsce, zwracam na to uwagę - uzasadniła.

Lenartowicz powiedziała, że zmniejszenia nakładów dokonano na wniosek posła Solidarnej Polski Janusza Kowalskiego. Przypomniała, że to polityk z niedalekiej Opolszczyzny, który niedawno gościł w Raciborzu (był tu przy okazji spotkania na temat programu Kolej Plus i połączenia Raciborza z Głubczycami).

Pieniędzy z subwencji ma być o 40 mln zł mniej na nauczanie języka mniejszości. Co istotne według posłanki, tych cięć dokonano bez zmiany ustawy o mniejszościach i obowiązek finansowania tych zajęć będzie obciążał teraz samorządy. - Jako Miasto tę naukę będziecie finansować przy zmniejszonej subwencji i to dotknie budżet Raciborza. Skala obniżki nie jest może ogromna, ale skala emocjonalna już tak - oceniła G. Lenartowicz.

Symetria traktowania

Według niej argumentem zasadniczym zmniejszenia nakładów na naukę niemieckiego jest fakt, że środki te mają trafić na naukę języka polskiego wśród mniejszości polskiej w Niemczech.

- W myśl takiej symetrii traktowania mniejszości po obu stronach granicy - zaznaczyła. Lenartowicz oznajmiła jednak, że nie jest to prawdą, bo w Niemczech Polacy i ich dzieci stanowią Polonię, a nie mniejszość. - Tak było jeszcze przed wojną, stąd wywodził się Związek Polaków w Niemczech - zaznaczyła.

Posłanka zauważyła, że argumentem dla posłów partii rządzącej było, że rząd federalny w Niemczech nie przeznacza środków dla przedstawicieli mniejszości polskiej w Niemczech. - W rzeczywistości finansują to landy, nie rząd - przekazała G. Lenartowicz.

Powiedziała też o 937 mln zł rocznie - na podstawie danych z niemieckiej ambasady w Polsce - jako środkach przekazywanych z Niemiec na nauczanie języka mniejszości. - Proszę to zestawić z naszymi 40 milionami złotych do obcięcia, bo rzekomo nie można uczyć polskiego w Niemczech. Dochodzi zatem wymiar dyplomatyczny tej kwestii - stwierdziła pani poseł.

Strażacy na końcu

Lenartowicz krytycznie wypowiedziała się jeszcze o podziale pieniędzy publicznych przeznaczonych na finansowanie służb mundurowych jak straż graniczna, policja, straże pożarne, w tym OSP oraz służba więzienna. Poinformowała, że największe nakłady trafią do policji i służby więziennej a najmniejsze dla strażaków, a OSP zajmuję się samorządy gminne, więc i te decyzje rządu będą odczuwalne dla budżetu Raciborza.

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
MichalGR 06.01.2022 11:28

@HK200
Na pewno nie z PiSu ani PO - lewackich band, które rządzą nieprzerwanie od '89 roku :)

~takaprawda (46.204. * .62) 05.01.2022 11:00

Ani PO ani poprzednicy nic nie zrobili żeby w Niemczech uznano mniejszość polską a jest tam naszych rodaków dwa miliony . Byłyby polskie szkoły za niemieckie pieniądze.

~Pancerniak (188.147. * .44) 05.01.2022 10:33

To już jest POziom jej koleżanki Jachiry

~HK200 (89.25. * .176) 05.01.2022 10:03

MichalGR - jesteś z Konfederacji czy od Hołowni?

~Gabrycha_z_PO (51.75. * .196) 04.01.2022 20:51

Bardzo dobrze niby dlaczego Polski podatnik ma finansować niemiecki chcesz to się ucz za swoje albo Angela niech ci to zapłaci . Jak widać Gabrysia się już pogubiła tak jak całe to PO wraz z tuskiem

MichalGR 04.01.2022 20:34

Już tylko zaciemnieni ludzie głosują na pis i po :)

~Bartłomiej_Marchewka (5.173. * .114) 04.01.2022 20:22
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Nigdy już nie zagłosuje na pis choćby nie wiem co!!!

~HanysZpisu (31.171. * .244) 04.01.2022 20:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pani posłanka: "Skala nie jest ogromna", pewnie nawet nie wie jaka, ale te emocje. EMOCJE! Wyłączcie rozum włączcie emocje i głosujcie na PO.

MichalGR 04.01.2022 19:54

Ta Pani jest tak słowna jak cała Platforma. Pis i Po to jedno zło.
To ta Pani głosowała za tym, żeby segregować ludzi i żeby wprowadzać lockdown. Przypominam.