Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Za nami Tybetański Wieczór Sztuki w Domu Kultury w Chwałowicach [ZDJĘCIA]

10 grudnia w Domu Kultury w Chwałowicach odbył się Tybetański Wieczór Sztuki. Tego dnia Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik oraz Bartosz Kozakiewicz nie tylko podzielili się z uczestnikami swoimi fotografiami związanymi z uchodźcami z Tybetu, ale również przybliżyli ich niezwykle trudną i przykrą historię.

Za nami Tybetański Wieczór Sztuki w Domu Kultury w Chwałowicach [ZDJĘCIA]
Elżbieta Dziuk podczas prezentowania i omawiania swoich fotografii

Byli, widzieli, doświadczyli

Zarówno Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, jak i Bartosz Kozakiewicz mieli okazję wybrać się do osad tybetańskich uchodźców w południowych Indiach, gdzie z bliska przyglądali się ich zwyczajom, świętom i codziennemu życiu. Podczas swojej wyprawy, przygotowali krótkometrażowe filmy, które zaprezentowali podczas spotkania. 

Co ciekawe, Elżbieta Dziuk wspomniała, że jeżeli uchodźca tybetański nie był osobą publiczną, to nie mogła robić zdjęć jego twarzy, ponieważ mogłoby to sprowadzić na tę osobę lub rodzinę tej osoby poważne kłopoty ze strony chińskiego aparatu władzy. 

Tybetański Wieczór Sztuki był ukoronowaniem kolejnej rocznicy odebrania Pokojowej Nagrody Nobla przez XIV Dalajlamę. 

Jednak tego dnia nie skupiono się wyłącznie na nim, ale również na zwyczajnym, prozaicznym życiu uchodźców tybetańskich. Prowadzący szczególnie mocno nakreślili, jak ważne jest dla nich kultywowanie swojej kultury, która w pewnym sensie została im siłą odebrana, gdy uciekali do południowych Indii z nadzieją na lepsze życie. 

Jest coś wspólnego odnośnie Polaków i Tybetańczyków – wskazuje Krzysztof Renik – Polska też, przez ponad 100 lat nie miała własnej państwowości. Dla Tybetańczyków przykład Polski jest przykładem tego, że kiedyś sztuka tybetańska, kultura, będą mogły rozwijać się w warunkach pełnej wolności – porównuje antropolog kultury. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].