Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pszów: Radni nie chcieli podwyżki diet. Oklaski po głosowaniu

Podczas sesji rady miasta Pszów procedowano dwie uchwały o podwyżkach wynagrodzeń. Jedna z uchwał - o wynagrodzeniu burmistrza miasta - była wymuszona nowymi przepisami i radni musieli podwyższyć burmistrzowi wypłatę, choć do minimalnego poziomu. Co innego z dietami radnych, bo tej uchwały nie musieli głosować. Większość była przeciw podwyżkom. 

Pszów: Radni nie chcieli podwyżki diet. Oklaski po głosowaniu
Radni większością głosów zdecydowali, że nie będą podwyższać sobie diet, choć mogli, ale nie musieli.

Pszów: Radni nie chcieli podwyżki diet. Oklaski po głosowaniu

Na listopadowej sesji Rady Miasta Pszów zawiązała się dyskusja, w związku z dwoma uchwałami, które dotyczyły podwyżek. Najpierw radni mieli podjąć uchwałę w sprawie wyrównania wynagrodzenia dla burmistrza. Taką podwyżkę wymusiły przepisy Rady Ministrów, zgodnie z którymi ustalono minimalne wynagrodzenie m.in. wójtów, burmistrzów, prezydentów. Do tej pory burmistrz Pszowa zarabiał mniej, niż obecnie wymaga tego ustawa. Określa ona minimum wynagrodzenia i właśnie za takim minimum zagłosowali pszowscy radni. Niektórzy mieli jednak wątpliwości. 

Radny Adam Paruzel zapytał radcę prawnego, czy gdyby rada zagłosowała przeciw uchwale o wynagrodzeniu burmistrza, przepisy zostaną zachowane? Radca odpowiedział, że w takim przypadku nie byłyby zachowane przepisy prawa pracy, a burmistrzowi i tak przysługiwałoby minimalne wynagrodzenie.

Burmistrz z wymuszoną podwyżką 5396 zł

Ostatecznie w głosowaniu radnych większość opowiedziała się za wyrównaniem burmistrzowi wynagrodzenia. Przeciw zagłosował radny Adam Paruzel, a wstrzymała się radna Teresa Kucza. Tym samym burmistrz Czesław Krzystała będzie zarabiać teraz więcej, ale będzie to najniższa kwota przewidziana w prawie. Jest to 15 576 zł brutto (łącznie z dodatkiem 20 proc. za wysługę lat, który nie wlicza się do podwyżki). W przypadku, gdyby radni postanowili przyznać burmistrzowi maksymalne możliwe wynagrodzenie, zarabiałby 19 470 zł brutto (z dodatkiem stażowym). Dotychczas wynagrodzenie burmistrza wynosiło 10 180 zł brutto. Już po sesji w rozmowach kuluarowych dało się słyszeć komentarze, że rząd PiS podarował samorządowcom niechciany prezent, za który teraz zbierają cięgi od mieszkańców, którzy są zbulwersowani podwyżkami. Nieoficjalnie udało nam się dowiedzieć, że burmistrz poprosił radnych, aby przyznane wynagrodzenie było najniższe z możliwych. 

Warto dodać, że zgodnie z nowelizacją przepisów, podwyżka (czy formalnie rzecz biorąc wyrównanie) ma obowiązywać ze wsteczną datą. Oznacza to, że włodarze muszą otrzymać wyrównanie od sierpnia 2021 roku. 

Czy podwyżka diet jest konieczna?

Dłuższa dyskusja wywiązała się przed głosowaniem nad podwyżką diet radnych, które jednak nie było wymuszone zmianą przepisów, a w wielu samorządach jest podejmowane obok podwyżki wynagrodzenia wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Na początku radny Paruzel złożył wniosek o ponowne skierowanie projektu uchwały do komisji, aby na razie nie głosować nad podwyżkami. Z kolei wiceprzewodniczący rady Marcin Grzenia zawnioskował, aby przeprowadzić głosowanie, a jego wynik wskaże odpowiednią decyzję radnych. Wniosek przegłosowano i radni przeszli do podjęcia uchwały.

- Tutaj możemy się pochylić nad tym i wziąć pod uwagę w jakiej stoimy sytuacji i jaki jest budżet. Za niedługo będziemy pracować nad nim debatować, a w przyszłości znów będziemy przerzucać pieniądze z kupki na kupkę. Nie wiem, czy warto w tej sytuacji cokolwiek zmieniać, czy to w ogóle się opłaca. Po co to robić? Mijają trzy lata odkąd jesteśmy radnymi i żadnego spektakularnego wydarzenia nie było w tym okresie. Nie otwieraliśmy lodowiska, nowego rynku, nie powstał zakład pracy na 100 czy 200 osób... Owszem, zgodziliśmy się z częścią mieszkańców i przejęliśmy tereny pokopalniane. Przejęliśmy je za symboliczną złotówkę od SRK, ale na razie tylko generuje to koszty dla miasta - podkreślał radny Adam Paruzel, przekonując jednocześnie do zagłosowania przeciw podwyżce diet. 

W podobnym tonie wypowiedział się wiceprzewodniczący rady. - Zgadzam się z radnym Adamem Paruzelem. Ingerencja w wysokości diet również jest niepotrzebna w obecnej chwili. Na komisjach oraz przy spotkaniach nieformalnych wśród radnych również ten temat był poruszany i były głosy, że i tak w naszym mieście są najniższe diety, a w innych miastach diety są dużo wyższe... Jesteśmy w takiej, a nie innej sytuacji finansowej, którą nakreśliła nam pani skarbnik. Edycja wysokości diet obecnie nie jest dobrym rozwiązaniem - przekonywał Marcin Grzenia

Większość radnych przeciw

Warto dodać, że na sesji obecnych było 10 radnych (w sumie w radzie obecnie zasiada 14 osób, jeden mandat jest nieobsadzony). W głosowaniu jednak większość rajców opowiedziała się przeciw podwyżce diet. Tylko dwóch radnych zagłosowało za (Jacek Kołek i Krystian Sojka), a przeciw byli: Adam Paruzel, Czesława Stramka, Elżbieta Idziaczyk, Jolanta Lis i Marcin Grzenia. Od głosu wstrzymali się: Bogusław Badura, Stanisława Stawarska oraz Teresa Kucza. 

Według obecnych możliwości podwyżek diet, radni mogli zarabiać maksymalnie 2147,30 zł. Wybrali jednak dotychczasowe diety, które wynoszą od 626 zł (szeregowy radny) do 1342 zł (przewodnicząca rady). Miesięcznie diety kompletu radnych, czyli 15 osób kosztują budżet miasta 12 258 zł (bez uszczupleń, np. z tytułu nieobecności). 

Po głosowaniu rozległ się odgłos oklasków, a wiceprzewodniczący rady Marcin Grzenia podziękował radnym z odpowiedzialne podejście do sprawy diet. - Dziękuję szanownej radzie, że stanęła na wysokości zadania - skomentował. 

Diety radnych w Pszowie nie zmieniły się od 2008 roku. 

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ren@tka (185.156. * .188) 02.12.2021 20:42
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To jak wygląda Pszów i każde inne miasto zależy tylko i wyłącznie od inicjatywy radnych i burmistrza. Pszów nie traci na dietach radnych a na ich bezradności. Zapłaciłabym 10 razy więcej za ich diety, żeby tylko miasto się rozwijało.
Radni, burmistrz i cała jego świta na aut.

~Urzędnik_niskiego_szczebla (188.137. * .67) 02.12.2021 20:26
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Tylko radni z Pszowa wyłamali się z powiatowego układu zawartego przez włodarzy wszystkich gmin powiatu wodzislawskiego na wyjazdowym spotkaniu na czele z wyczekującym emerytury Bizoniem. Szkoda słów, radni powinni działać społecznie i dostawać tylko rekompensatę w formie diety za utracony zarobek, niestety większość radnych gmin i powiatu wodzisławskiego zrobiło skok na kasę. Podwyżki siegły kilkudziesięciu procent. Radni są na pewno uczciwymi osobami i skoro gminy i powiat stać na podwyżki dla radnych to również w grudniu podczas głosowań uchwał budżetowych nie zapomną o pracownikach samorządowych którzy wykonują całą pracę urzędów...zobaczymy a może tak powinien na jeden dzień zatrzymać się cały powiat najlepiej w dniu grudniowych sesji, zobaczymy wtedy tych wspaniałych bezradnych ...

Lidka4 02.12.2021 19:27
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Tylko że Ratujmy Pszów musi mieć porządną ekipę i już teraz grzmieć że mszą wylecieć wszyscy srtarzy radni i urzednicy i ich znajomkowie w kazdym zakamrku Pszowa. Muszą stworzyć zgrany zespoł ludzi i rozkurzyc Kowla jego rodzinke i układziki we wszsytkich jednostkach miasta od kierownikow po roboli

~pszowioki (46.204. * .217) 02.12.2021 14:43
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Obiektywny,wszyscy pszowscy radni są do wywalenia!Pamiętamy przekręty z terenami po kopalni Anna.Następne wybory należą do stowarzyszenia Ratujmy Pszów,młodych ludzi,bez układów i znajomości,chcących coś zmienić w tej dziurze!Starzy na czele z Krzykałą ałwiderzyjn!

Objektywny 02.12.2021 13:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Gienek2... zawsze się mówi najpierw myśl potem pisz ! Kiedyś napisałem że jestem ciekawski ,dlatego zapytam który mieszkaniec napisałby komentarz w obronie wysokich podwyżek dla radnych a w dodatku oburzało by go że nie chcieli podwyższenia diet ????????????????Jak myślisz ????.

~Wtemacie (87.101. * .96) 02.12.2021 12:24
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Nie ma już z czego robić podwyżek także nie podniecajcie się tak. Gdyby była kasa to by były podwyżki a tak każdy na komornika czeka i komisarza

~Genek2 (46.204. * .205) 02.12.2021 10:21
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

A projekt uchwały o podwyższeniu diet to na sesję i do porządku obrad podrzucił wam święty Mikołaj?!
Obłudnicy. Wystraszyliście się krytyki mieszkańców, bo nie udało się uchwalić podwyżek po cichu.
Przez 3 lata w mieście nic nie zrobione. Brudno i ponuro, a Krzystała wstecznie od sierpnia 6 tysi podwyżki. Po wyborach wszyscy na aut!!!

~Mop (188.117. * .193) 02.12.2021 09:48
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Wielki szacun dla radnych i Burmistrza Pszowa

~yggiH (31.0. * .190) 01.12.2021 21:37
oceniono 6 razy
2
Zgłoś

Biednie ale kiedy trzeba to jednak z wielką klasą - BRAWO PSZÓW !

~czekamy (5.173. * .169) 01.12.2021 19:00
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Można? Można!!! Radlin jak tam? Będzie pazerny czy nie?

Objektywny 01.12.2021 18:01
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Brawo Radni Pszowa !!!!!!! powinni z was brać przykład , pokazaliście że do rady swojego miasta nie poszliście dla kasy . Pszowiki macie super radnych i możecie być z nich dumni ,przy następnych wyborach nie będziecie mieć problemu kogo wybrać , brawo jeszcze raz brawo !!!!!.

~BrawoPszów (178.43. * .125) 01.12.2021 17:06
oceniono 5 razy
1
Zgłoś

Brawo Pszów! Będziecie mieć ogólnopolską reklamę!