Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Drogowcy z Wodzisławia Śl. są przygotowani do nadchodzącej zimy?

Będzie śnieg, czy nie będzie? Oto jest pytanie przed kolejną zimą. Drogowców z Wodzisławia Śl. nie powinny zaskoczyć jednak pierwsze opady białego puchu. Przygotowali m.in. 400 ton soli drogowej i 100 ton piasku.

Drogowcy z Wodzisławia Śl. są przygotowani do nadchodzącej zimy?
Do Akcji Zima będzie zaangażowanych 6 pojazdów ZDM-u i 11 jednostek sprzętowych należących do podwykonawców wybranych w przetargu.

Wodzisławski Zarządu Dróg Miejskich, który odpowiedzialny jest za m.in. utrzymanie nawierzchni dróg  i chodników z początku listopada rozpoczął już sezon zimowy. Szef jednostki Grzegorz Połomski podczas październikowego posiedzenie komisji gospodarki komunalnej i ochrony środowiska przedstawił wodzisławskim radnym informację o stanie przygotowania do Akcji Zima.

Sprzęt gotowy do pracy

Jak poinformował dyrektor Połomski, ZDM dokonał już przeglądu i napraw sprzętu leżącego w ich dyspozycji niezbędnego do przeprowadzenia Akcji. Łącznie będzie zaangażowanych 6 pojazdów. Będą to: koparko-ładowarka, mikrociągnik z solarką i pługiem, ciągnik z solarką i pługiem, mini ciągnik z solarką i pługiem oraz 2 samochody ciężarowe z solarkami i pługiem. Dodał, że w ramach uzupełnienia braków sprzętowych oraz zapewnienia ciągłości odśnieżania i posypywania dróg oraz chodników w akacji zimowej będą brali udział podwykonawcy wyłonieni w ramach procedury przetargowej, którzy będą dysponowali 11 jednostkami sprzętowymi wyposażonymi w pług i solarkę. - W ramach przygotowania do akcji rozstawione zostaną skrzynie z mieszanką soli i pasku do zabezpieczenia chodników, schodów, kładek i przejść w miejscach newralgicznych na głównych ciągach pieszo-jezdnych, będących w zarządzie miasta - mówił szef wodzisławskiego ZDM-u. 

Będą prowadzone dzienniki

Bezpośrednio do Akcji Zima zaangażowanych zostanie 21 pracowników ZDM-u. Oprócz nich będą włączeni także pracownicy Służb Komunalnych Miasta w Wodzisławiu Śl. - W celu zapewnienia ciągłości działań związanych z prowadzeniem zimowego utrzymania powołani zostaną dyżurni oraz pracownicy do obsługi ładowarki, ciągników oraz samochodów ciężarowych z posypywarkami - mówił Grzegorz Połomski. Wyjaśnił, że dyżurni będą prowadzili dzienniki: z pracy sprzętu, z przebiegu dyżuru oraz z podjętych działań zwalczających skutki zimy w szczególności: godziny pracy, temperatura i warunki atmosferyczne, rodzaj użytego sprzętu, zakres wykonywanych czynności, ilość zużytego materiału, wykorzystanie brygad roboczych.

Trzy grupy dróg

Do do zwalczania śliskości nawierzchni ZDM przygotował 400 ton soli drogowej oraz 100 ton piasku. Przypomnijmy, że w czasie zeszłorocznej Akcji, która prowadzona była na przełomie 2020 i 2021 r., zużyto 533,2 ton soli i 30 ton piasku. Prezydent Mieczysław Kieca zarządzeniem z 16 września ustalił kolejność i standardy zimowego utrzymania dróg. Podzielono je na trzy grupy. Jezdnie leżące w centrum miasta (m.in. ulice: 26 Marca, Matuszczyka, Wyszyńskiego oraz Tysiąclecia) określono, że mają być odśnieżane i posypywane na całej szerokości w pierwszej kolejności. W drugiej i trzeciej kolejności mają być utrzymywane drogi na terenach pozostałych dzielnic. W przypadku dróg utrzymywanych w drugiej kolejności (to m.in. ulice: Magnoliowa, Chopina, Polna, Hoża, Rozwojowa, Jodłowa, Dąbrowskiego) jezdnia ma być odśnieżona na całej szerokości oraz ma być posypywana na skrzyżowaniach, podjazdach i innych miejscach niebezpiecznych. Z kolei w trzeciej kolejności - określono, że jezdnia ma być tylko odśnieżona (to m.in. ulice: Pogodna, Zagrodowa, Osadnicza, Siarkowa, Cisowa, Leśna, Krótka).

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].