Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Oczyszczalnia ścieków w Raciborzu ma nowy system za 355 tysięcy złotych

W raciborskiej oczyszczalni ścieków wdrożono nowy system sterowania i kontrolowania procesami technologicznymi. - Będzie to miało pozytywny wpływ m.in. w obszarach bezpieczeństwa funkcjonowania obiektu, szybkości reakcji oraz rozwoju oczyszczalni - informuje spółka.

Oczyszczalnia ścieków w Raciborzu ma nowy system za 355 tysięcy złotych
Wiceprezes Wodociągów Raciborskich Stanisław Janik i prezes Michał Ziółkowski. M. Ziółkowski zapewnia, że oczyszczalni nie grozi powtórka awarii z 2018 roku.

Oczyszczalnia ścieków to część Wodociągów Raciborskich (niegdyś Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu). Dotychczas oczyszczalnia ścieków pracowała na innym systemie niż produkcja wody.

- Oznaczało to, że dyspozytornia główna, znajdująca się na terenie siedziby spółki, nie miała bezpośredniego wglądu w procesy technologiczne zachodzące w oczyszczalni ścieków. Miała go tylko dyspozytornia oczyszczalni. Obecnie oba, najważniejsze dla funkcjonowania spółki obszary, czyli produkcja wody i oczyszczanie ścieków, pracują już w ramach jednego, zintegrowanego systemu - informują Wodociągi Raciborskie.

Wdrożenie nowego systemu ma pozwolić na dalszą automatyzację procesów w przedsiębiorstwie. Całkowity koszt inwestycji to 325 tys. zł (netto).

15 października w oczyszczalni ścieków zorganizowano konferencję z udziałem prezesa Michała Ziółkowskiego oraz wiceprezesa Stanisława Janika poświęconą opisanej wyżej inwestycji.

Przy okazji zapytaliśmy, czy w Raciborzu może dojść do powtórki sytuacji z kwietnia 2018 roku, kiedy w oczyszczalni ścieków doszło do poważnej awarii. Sprawców tamtego zdarzenia nigdy nie wykryto.

- Między innymi dlatego powstał ten system. Pozwala on na monitorowanie wszystkich procesów w trybie ciągłym i nie dopuści do powstania takiej sytuacji. Dokładnie taka sama sytuacja nie powinna już nastąpić. To był zbieg wielu okoliczności w bardzo długim czasie. Na tę okoliczność powstała też zupełnie nowa procedura w oczyszczalni ścieków - jak się zachowywać w takiej sytuacji. Wydaje mi się, że dzisiaj, gdyby coś takiego nastąpiło, pracownicy oczyszczalni ścieków są przygotowani, aby takiej sytuacji zapobiec. Tak więc taka sytuacja z dużym prawdopodobieństwem nie ma szans się powtórzyć - powiedział nam Michał Ziółkowski, prezes Wodociągów Raciborskich.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~b4kteri4 (89.151. * .118) 15.10.2021 17:22
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Widać, że Ziółkowski niewiele rozumie system kanalizacji. Tak to jest jak grafik komputerowy zostaje prezesem wodociągów i próbuje mądrować. Łysy się pogubił, bo jak jakiś zakład spuści do kanału ostrą chemię, to oczyszczalnia nadal z tym nic nie zrobi. Może tylko widzieć na monitorku, że znów ma awarię.