Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Dzięki temu dotykowi możesz wygrać życie

W Polsce w ubiegłym roku ponad 24 000 kobiet usłyszało diagnozę: „Ma Pani nowotwór złośliwy piersi". Ponad 8 000 z nich zmarło. Głównym powodem tak wysokich statystyk umieralności jest zbyt późne wykrycie nowotworu.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Dzięki temu dotykowi możesz wygrać życie
Kampanię DOTYKAM-WYGRYWAM wspierają m.in. Anna Iberszer, dziennikarka Paulina Koziejowska i trener fitnessu Józek Kuczaj "Qczaj"

Wczesne wykrycie choroby zwiększa prawdopodobieństwo wyleczenia jej nawet do 100%. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na dokładne poznanie własnych piersi i wczesną interwencję jest comiesięczne samobadanie, wykonywane pomiędzy wizytami kontrolnymi USG czy mammografii. Mimo wielu lat działań edukacyjnych wciąż tylko zaledwie kilka procent kobiet wykonuje je poprawnie i regularnie (co miesiąc). Do samobadania zachęca bieliźniana marka Panache, organizator kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM. Teraz jest to dziecinnie proste - wystarczy zainstalować BIUSTOapkę, czyli pierwszą bezpłatną aplikację, która kompleksowo dba o zdrowie piersi. BIUSTOapkę zainstalowali już ambasadorzy kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM, a wśród nich: Beata Sadowska, Daria Widawska, Ela Romanowska, Aleksandra Kisio, Anna Iberszer, Karolina Szostak, Kinga Zawodnik, Małgorzata Ohme, Anna Gzyra, Anna Męczyńska, Daniel Józek - Qczaj, Paulina Koziejowska, Anna Karwan, Natalia Przybysz, Justyna Szyc-Nagłowska, Paulina Smaszcz, Lidia Kalita, a także Miss Polonia, Natalia Gryglewska.

Jedną z najskuteczniejszych metod wczesnego wykrywania zmian, jest samobadanie piersi. Potrafi w wielu przypadkach dosłownie, uratować komuś życie" – mówi Elżbieta Kozik ze stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, które jest wieloletnim partnerem kampanii.

Dlaczego SAMOBADANIE jest ważne?

Rak piersi to najczęściej występujący u kobiet w Polsce nowotwór. W 2020 roku, według Krajowego Rejestru Nowotworów prowadzonego przez Centrum Onkologii, diagnozę „ma pani raka piersi" usłyszało 24644 kobiet. Aż 8805 z nich zmarło z powodu zbyt późnego wykrycia choroby.  Regularnie wykonywane samobadanie piersi to ogólnie dostępne, bezpłatne badanie, które jest rekomendowane przez lekarzy pomiędzy corocznymi badaniami kontrolnymi USG i mammografii. Ponad 70% zmian można najszybciej rozpoznać podczas samobadania. Wczesne wykrycie jakiejkolwiek zmiany zwiększa prawdopodobieństwo wyzdrowienia nawet do 100%. Jednak Polki, mimo wielu lat działań prozdrowotnych i promujących profilaktykę raka piersi, wciąż badają się niechętnie i nieregularnie. Duża część badanych przyznaje, że boi się, że „wyczuje coś złego", inna – że nie jest w stanie wykształcić u siebie tego nawyku w natłoku codziennych zajęć. Prawie ¼ ankietowanych przyznała zaś, że nie wie, jak właściwie samobadać własne piersi.

BIUSTOapka - co to takiego?

Obecnie, dzięki stworzonej przez Fundację Wsparcie na Starcie bezpłatnej BIUSTOapce, każdy w prosty sposób może nauczyć się SAMOBADANIA PIERSI i nigdy o nim nie zapomni.

BIUSTOapka to kompaktowe kompendium wiedzy na temat regularnego samobadania piersi i noszenia dobrze dopasowanego biustonosza. Zawiera m.in. interaktywny przewodnik krok po kroku, na co zwracać uwagę przy samobadaniu piersi oraz jak je prawidłowo wykonywać.

Promotorzy akcji wyjaśniają, że samobadanie najlepiej wykonywać raz w miesiącu, pomiędzy 6-9 dniu cyklu (po miesiączce), o czym przypomni nam BIUSTOapka. Wtedy piersi, są najmniej pod wpływem hormonów, mają najbardziej neutralną strukturę i nie są aż tak wrażliwe.

Samobadanie nie zajmuje więcej niż 3-5 minut. Specjaliści, lekarze, pielęgniarki onkologiczne oraz Izabela Sakutova, inicjatorka i organizatorka kampanii DOTYKAM=WYGRYWAM oraz autorka BIUSTOapki ciągle powtarzają, że znajomość wyglądu naszych piersi, poznanie „ukształtowania terenu", pozwala szybko zarejestrować zmiany i w razie potrzeby zareagować na nie, udając się do lekarza. Samobadanie można wykonywać przed lustrem, pod prysznicem lub w łóżku.

W BIIUSTOapce, specjaliści z Fundacji Wsparcie na Starcie, zajmującej się biustoedukacją w Polsce, przygotowali krok po kroku instrukcję prawidłowego wykonywania SAMOBADANIA piersi, które nie tylko zawiera treści opisowe, ale także czytelne i przystępne dla każdego, ilustracje oraz rysunki pomagające zwrócić uwagę na to, co istotne przy wykonywaniu samobadania.

Aby nie zapomnieć o samobadaniu, #BIUSTOapka wysyła także comiesięczne „przypominajki". Zawiera też praktyczne informacje na temat rozwoju i budowy piersi oraz dopasowania biustonosza. Znajduje się w niej także wyszukiwarka lokalnych sklepów brafittingowych, działających w ramach Fundacji Wsparcie na Starcie i aktywnie włączających się w coroczną kampanię Dotykam=Wygrywam. W nich nie tylko skorzystasz z bezpłatnej usługi doboru dobrze dopasowanego biustonosza, ale także porozmawiasz o dbaniu o zdrowie piersi.

BIUSTOapka jest dostępna do zainstalowania bezpłatnie dla użytkowników systemu iOS i Android. Można ja pobrać ze strony: www.biustopaka.pl

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].