Droga Główna Południowa wreszcie z decyzją środowiskową. Jak ma przejść przez powiat wodzisławski?

Wreszcie została wydana decyzja środowiskowa dla budowy Drogi Głównej Południowej. DGP ma połączyć Wodzisław Śl., Pszów, Rydułtowy, Godów, Jastrzębie-Zdrój oraz Pawłowice ze zjazdem autostrady A1 w Mszanie. Pytanie na ile to realne i czy w powiecie wodzisławskim ktoś - po przebudowie DW 933 - tej drogi jeszcze potrzebuje?

Droga Główna Południowa wreszcie z decyzją środowiskową. Jak ma przejść przez powiat wodzisławski?
Przebieg DGP w powiecie wodzisławskim

Jak poinformował Urząd Gminy w Mszanie, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zakończył postępowanie dla tej inwestycji, dlatego miasto Wodzisław Śl., które jest stroną wiodącą, może dokończyć projekt. - Powinien być jak najszybciej gotowy, aby w momencie, gdy pojawią się możliwości finansowania, aplikować o środki zewnętrzne. Bez nich nie ma co liczyć na realizację inwestycji - czytamy na stronie internetowej Urzędy Gminy w Mszanie.

Będzie spotkanie z włodarzami

- Nareszcie otrzymaliśmy decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - przyznaje zastępca prezydenta miasta Wodzisławia Śl. Wojciech Krzyżek. Wyjaśnijmy, że decyzja środowiskowa jest kluczowym dokumentem umożliwiającym ubieganie się o pozwolenie na budowę DGP. Wojciech Krzyżek dodaje, że w związku z tym odpowiednie dokumenty od razu zostały przekazane projektantom przedsięwzięcia. - Naszym głównym celem jest jak najszybsze dokończenie dokumentacji. Wszystkim nam zależy na tym, żeby w momencie, gdy pojawią się możliwości finansowania inwestycji, od razu o te środki zewnętrzne aplikować – mówi. Zapowiada, że zostanie zorganizowane spotkanie z włodarzami sąsiednich gmin, które do tej pory uczestniczyły w procesie i przez tereny których przebiegać ma DGP. - Właśnie wtedy wszyscy zapoznamy się z aktualnym stanem prawnym i faktycznym projektu – przekazuje wiceprezydent.

Inwestycję będą dzielić na etapy

Jak mówi nam Wojciech Krzyżek, kilka tygodni temu spotkał się z dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Katowicach Zbigniewem Taborem. Rozmawiano wówczas o kolejnych krokach związanych z planowaną inwestycją. – Podczas spotkania padła deklaracja, żeby zadanie podzielić na etapy. Mamy do czynienia z dosyć długim odcinkiem, więc i kwota realizacji inwestycji będzie ogromna. Należy oczywiście uzgodnić z włodarzami gmin, jak poszczególne etapy miałyby wyglądać. Chodzi przede wszystkim o to, by prace zostały zaplanowane w taki sposób, aby można było rozładować ruch i uzyskać jak najlepszy efekt w kontekście całej realizacji – podsumowuje Krzyżek.

Na dalsze kroki w sprawie DGP niecierpliwie czekają m.in. w Godowie. - Będziemy mieć dwa zjazdy z DGP na terenie gminy. Jeden bezpośrednio do strefy inwestycyjnej w Skrzyszowie, drugi na ul. 1 Maja w Skrzyszowie. Powstanie tej drogi rozwiąże nam również kilka spraw komunikacyjnych w Skrzyszowie. Liczymy na przejęcie później dróg technologicznych, tak jak w przypadku dróg po autostradzie. To sprawi, że uzyskamy połączenie od ul. 1 Maja z Moszczenicą. Nowe drogi uwolnią nowe tereny inwestycyjne i działki budowlane, które na razie są pozbawione dojazdu - mówi Mariusz Adamczyk, wójt Gminy Godów. Ale to wszystko raptem plany, do których realizacji daleka droga. Bo na budowę DGP potrzebne są pieniądze. Ogromne.

Gdzie i za ile?

DGP będzie biec od ul. Raciborskiej w Rydułtowach na południowy wschód, po zachodniej stronie Rydułtów, a następnie wschodniej stronie Pszowa. Ma przeciąć ul. Pszowską na pograniczu Wodzisławia i Pszowa, następnie obrzeżami Kokoszyc, Jedłownika, dzielnicy Marusze oraz Pustki wejść do Skrzyszowa i dalej południowo-zachodnią częścią Mszany do ronda na granicy z Jastrzębiem-Zdrojem. W 2017 r. koszty budowy DGP (aktualne nie są jeszcze znane) na terenie powiatu wodzisławskiego szacowano na około 955 mln zł. Z tego 444 mln zł miał kosztować odcinek od węzła A1 w Jastrzębiu do DK 78 w Wodzisławiu, 265 mln zł miał kosztować odcinek od DK 78 w Wodzisławiu (ul. Bogumińska) do ul. Pszowskiej w Wodzisławiu i 246 mln zł odcinek od ul. Pszowskiej na granicy Pszowa i Wodzisławia, aż do włączenia DGP w ul. Raciborską w Rydułtowach. Przypomnijmy, że odcinek jastrzębski DGP (od Rodna Obrońców Bożej Góry w Mszanie) jest już od kilku lat gotowy i użytkowany.

Długa historia

DGP ma być obwodnicą dla Wodzisławia Śl., Pszowa i Rydułtów i kluczową arterią dla rozwoju powiatu wodzisławskiego. Ma być nie tylko szansą na płynniejszy ruch, ale także magnesem na potencjalnych inwestorów. Od kilku lat realizacja tej inwestycji stoi w miejscu, ponieważ utknęła w gąszczu urzędniczych procedur. Kilka lat temu utknęła w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Pomimo wielu wyznaczonych terminów długo nie udawało się uzyskać potrzebnej i niezbędnej do dalszych działań decyzji środowiskowej. Projekt drogi trafił do GDOŚ po odwołaniach Wodzisławia Śl. od niekorzystnej dla inwestycji decyzji środowiskowej wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w sierpniu 2016 r. Decyzja środowiskowa jest kluczowym dokumentem umożliwiającym ubieganie się o pozwolenie na budowę DGP. Z kolei Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozmyślała nad sprawą od... października 2016 r. Miasto długo naciskało na GDOŚ by ten wydał decyzję, w końcu w lipcu 2019 r. magistrat wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie na przewlekłe prowadzenie postępowania przez GDOŚ. WSA w Warszawie rozpoznał skargę miasta 9 stycznia. Wówczas zapadł także wyrok, w którym skład sędziowski orzekł, iż GDOŚ dopuścił się przewlekłości w prowadzeniu postępowania administracyjnego. Sąd stwierdził także, że przewlekłość ta nastąpiła z rażącym naruszeniem prawa. W konsekwencji WSA nałożył grzywnę na GDOŚ w wysokości 400 zł oraz zobowiązał do rozpatrzenia odwołań od decyzji RDOŚ z 16 sierpnia 2016 r. w terminie trzech miesięcy od otrzymania prawomocnego wyroku.

Ludzie

Wojciech Krzyżek

Zastępca Prezydenta Wodzisławia

43 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~ciekawy (80.53. * .194) 10.03.2023 11:25

Dajcie już spokój, przecież wszyscy wiedzą że to nigdy nie powstanie, ciekaw jestem ile jeszcze razy Kieca wygra wybory wyciągając temat co 4 lata ?

~LewoŚwiat (193.200. * .16) 10.03.2023 11:16

Najbardziej mnie bawią te węzły dwupoziomowe, na Wrzosach, w Pszowie i na Młodzieżowej, w Kokoszycach. Węzły na skrzyżowaniach dróg jednojezdniowych? Jastrzębie ma to pospinane zwykłymi rondami oraz skrzyżowaniami, a obwodnica tam działa, bez zarzutów.

~Obiecki_podniecki (185.244. * .175) 09.03.2023 23:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Leniwi posłowie i senator z regionu oraz samorządowcy nawet zbędnego przejazdu kolejowego na była hałdę Jas-Mos nie potrafią usunąć z kawałka DGP - obwodnicy Jastrzębia, a co dopiero taki pomysł zrealizować jak poniżej.

~Nie_dla_nieudołów (192.42. * .178) 09.03.2023 17:55
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Już dawno sobie powinni podarować ten poesowany przebieg drogi głównej południowej i zrobić ją jako dwupasmową drogę wschód zachód gdzie jest wpięta bezkolizyjnie w A1 na Moście w Mszanie.
tiny.pl/w258k

~do_nizej (185.104. * .78) 16.02.2023 16:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

7 czy 8 lat a czemu pytasz ?
nie ma dożynek to ich nie widać ;)

~PytankoDGP (146.70. * .226) 16.02.2023 15:47
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

ile już lat rządzą Gawędy przypomni mi ktoś?

~kontaktowy (188.137. * .64) 16.02.2023 15:06

@Hegemon jakie miasto - taka obwodnica! Jastrzębie ma zwykłą drogę podobną do wybudowanej przez Kiecę Armii Krajowej ze skrzyżowaniem z drogą którą jedzie na pole rolnik z Połomii. Inwestycja Kiecy była poważniejsza niż w Jastrzębiu bo z estakadą nad torami i bez jakichś skrzyżowań z bocznymi uliczkami. A jeśli chcesz zobaczyć prawdziwe dwujezdniowe obwodnice z bezkolizyjnymi węzłami - odwiedź Rybnik lub przejedź się DTŚ z Katowic do Gliwic. Większe i bogatsze miasta mają możliwości których nigdy nie będą miały te mniejsze. Jastrzębie zbudowało obwodnicę prawdopodobnie zgodnie z planami z czasów Gomułki. Inaczej nie da się wytłumaczyć tak nędznego projektu... Jastrzębie nie potrafi niczym zaskoczyć i powinno być pokazywane zawsze jako antyprzykład. Szczególnie w kontekście zacofania transportowego.

~Hegemon (154.127. * .65) 16.02.2023 14:29
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Kieca miał zakaz z Rybnika, aby się nie starać o srodki, bo by zabrakło dla Rybnika. Teraz są efekty. Inne miasta nie ulegają Rybnikowi i robią swoje. Jastrzębie nawet zdmuchnęło Rybnikowi salę koncertową, a obwodnicę mieli jako pierwsi w regionie.

wnikliwy 16.02.2023 13:15
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do poniżej @ już nie pamiętasz że tyle lat Kieca obieca? Droga była budowana co wybory ha ha ha. Po wyborach cisza na 4 lata,i znowu wracała,w Rybniku wybudowali 4 pasmową,Kieca nie zrobił kilometra drogi,taki już jest nierób

~Do_nizej (94.254. * .54) 16.02.2023 12:01
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Głosowałeś na pis to se do nich idz po DGP
Co drogi ci nie obiecali???

~prawda@prawda (87.101. * .55) 16.02.2023 11:13
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

oj przecież kieca wszystko wam obieca.. ta droga dawno powinna hulać!!
miasto i Pszowska zakorkowane, drogi lokalne rozjechane tirami, a ten jeszcze chce strefe na Olszynach rozwijać, umowy podpisuje, rozwój gospodarki w miescie się marzy ...
a gdzie obwodnica miasta? może kieca odpowie na te pytanie?
gdzie 30 mln, które można było zainwestować w mieście? do dziś żadnych konsekwencji
ściema i jeszcze raz ściema!

~Pytanienaśniadanie (5.184. * .8) 16.02.2023 09:47
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Jak tak zdrowo by pomyśleć to po co ta nowa droga? Czy obecne które istnieją nie wystarczają? Kto ją będzie utrzymywał skoro w Jastrzębiu, Wodzisławiu czy Rydułtowach bieda taka że już obecnie praktycznie nie ma inwestycji?

~lewoświat (178.36. * .11) 16.02.2023 09:15

Ponieważ z tekstu wprost to nie wynika, zapytam. Kto jest autorem drugiej części tytułowego pytania: "czy w powiecie wodzisławskim ktoś - po przebudowie DW 933 - tej drogi jeszcze potrzebuje?" Jakiż to niebywały tytan intelektu?

~Hegemon (154.127. * .65) 16.02.2023 06:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wodzisław jest za bardzo ukegły Rybnikowi. O wszystko trzeba się pytać Rybnika, żeby ich nie urazić.
Jastrzębie i Żory mają gdzieś Rybnik i ich opinie i idą do przodu swoją drogą
A Rybnik pogrozi palcem, a Wodzisław już rezygnuje ze swoich inwestycji na rzecz swojego groźnego sąsiada.

~mhl777 (87.101. * .96) 16.02.2023 00:01
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Dopóki Miecz rządzi to ta droga nie powstanie spokojna głowa. Miecz swoje obwodnice ma w Bielsku i Rybniku.

~doKasia (188.137. * .10) 15.02.2023 21:36

Jeżeli ROD Gajówka są naprzeciw byłych cegielni poniżej Gościńca to raczej tak bo plany przewidywały , że pójdzie przez tereny cegielni a na ile się orientuję to po drugiej stronie są jakieś ogródki działkowe.

mhl999 15.02.2023 20:30

napisz do urzędu i poproś o przebieg trasy to się dowiesz.

~Kasia123456789 (46.134. * .181) 15.02.2023 19:18

Czy ktoś wie, czy droga w planie ma przebiegac przez ogródki działkowe ROD Gajówka? Ogolnie napisane jest ze przez Marusze i Pustki.

wnikliwy 25.08.2022 10:30

Dalej cisza,wszyscy nabrali wody w usta,nawet redakcja niema odwagi zapytać w urzędzie miasta

wnikliwy 15.08.2022 19:20

Do poniżej @ nie pisz głupot,Rybnikowi jest potrzebna,tu nie. Trolu zamknij się

~MMM1 (185.238. * .86) 15.08.2022 19:03
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@wnikliwy ta droga to chyba potrzebna tylko tobie.

wnikliwy 15.08.2022 15:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Droga redakcjo co dalej z tą drogą? Pytajcie tych decydentów,bo cisza mimo że jest decyzja środowiskowa

~Mamdosc (87.101. * .96) 21.03.2022 22:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Nowiny po pół roku podejmą temat??? Pytam się?!

~żenada (46.134. * .182) 21.03.2022 21:37

Pewnie tyle, że kasa jest potrzebna na dokończenie rybnickiej ekspresówki, więc przyjdzie nam się zadowolić nowym asfaltem na ul. Olszyny i może skapnie coś na remont Pszowskiej. Złudne okazały się nadzieje wodzisławskich miernot, że degradacja DGP do drogi jednopasmowej i powykręcanej jak paragraf pozwoli przebłagać rybnickich "ekologów", aby nie blokowali już tej drogi. Kto wie, może i przestali, za to województwo zakręciło kurek widząc takiego gniota.

MGol 21.03.2022 20:30

Co ustalono przez te pół roku? Jak po tym spotkaniu z włodarzami, które miało zostać zorganizowane? Czas ucieka. Konkretów brak, tylko słychać, że Rybnik musi drugi etap robić swojej obwodnicy a co z DGP. Wszystkim pasuje ta zwłoka czasowa.

mhl999 26.09.2021 07:15

inpost ma ruszyć w listopadzie. sama droga może i dobra, ale rozwiązania na niej przyjęte wołają o korektę. będzie ciasno i średnio komfortowo.

Don_C 25.09.2021 21:44
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Leszekat (5.184. * .100) 25.09.2021 19:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ale jaja, przecież już w sierpniu wiedziałem od decyzji środowiskowej, redakcja się trochę spóźniła. A propo drogi to nie przypadek że decyzja zbiegła się z budowanym na Olszynach I poście, planami budowy Eko okna, Prevac i słyszałem że fabryka klocków hamulcowych i podzespołów. Nieźle się rozwinie strefa, dla 2 _ 3 tys. Zatrudnionych ludzi i logistyki dla firm to niemal że pewne że będzie driga

~Raciborzanin_1 (185.31. * .235) 23.09.2021 02:07
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Ja11 (84.234. * .121) 22.09.2021 05:44

Odcinek Jastrzębski nie jest od kilku lat, tylko od ponad 8, tak gwoli przypomnienia dla redakcji.

~Kobranocka (87.101. * .96) 22.09.2021 01:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Arteks w ataku rybnickiej furii

~Autko (109.193. * .135) 21.09.2021 23:27
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To tylko fantazja która odżywa co kilka lat. Wodzisław niech zacznie wreszcie remontować drogi bo są w kiepskim stanie.

~dwwd (5.184. * .141) 21.09.2021 21:57

Prezydencie Kieca proszę wywalić tą decyzję do kosza i wznowić poprzednie postępowanie, te co droga miała być dwupasmowa. A jeśłi się pan boisz to do szuflady i zostaw to komuś innemu!!!

~dwwd (5.184. * .141) 21.09.2021 21:50
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jakby jakiś osioł nie powyginał tej drogi, to za te same pieniądze by były 2 pasy!!!!!!!!!!

~dwwd (5.184. * .141) 21.09.2021 21:43
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Droga północna 2-pasmowa, z węzłami, prosta i w większości zrobiona. Południowa z jednym pasem, skrzyżowaniami i rondami,powyginana jak paragraf i istniejaca tylko na papierze. Dajcie sobie spokój gamonie nieudaczne, remontujcie lepiej stare drogi a za nowe się nie bierzcie wy partacze! Lepiej poczekać dłużej, aż i nam się poszczęści i wybierrzemy mądrych i ambitnych ludzi do władzy a nie te ciepłe kluchy.

~dwwd (46.134. * .64) 21.09.2021 20:24
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Jak mają tą "kluczową arterię" zrobić jednopasmową, to niech sobie w ogóle darują.

~DyzaBoys (87.101. * .96) 21.09.2021 15:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wiem że budują ale że w Czyzowicach to już prawdziwe twoje odkrycie. Co kawałek stoją przyczepy z informacjami wiszą billboardy a tu niespodzianka. Pewnie ktoś przekopał tablice z nazwami miejscowości...

~XYZA (188.137. * .75) 21.09.2021 14:24
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

DyzaBoys na strefie gospodarczej, już budują :)

~DyzaBoys (87.101. * .96) 21.09.2021 14:14

Xyza- od kiedy to InPost i EkoOkna będą w Czyzowicach? Dobrze się czujesz?

aus 21.09.2021 12:55
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

oczywiście że ta droga jest bardzo potrzebna, głupie pytanie redakcji