Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Centrum Zawady bez rur, za to ze szczurami. Przy cieku wodnym tworzy się śmietnisko

Podczas, gdy zarurowanie cieku wodnego w centrum dzielnicy Zawada stoi pod znakiem zapytania, a wyrównanie i upiększenie terenu coraz bardziej odciąga się w czasie, mieszkańcy zwracają uwagę, że w tym miejscu po ulewach robi się śmietnisko. Pojawiły się nawet szczury.

Centrum Zawady bez rur, za to ze szczurami. Przy cieku wodnym tworzy się śmietnisko
W cieku wodnym w centrum dzielnicy tworzy się śmietnisko, a nawet pojawiły się szczury.

Centrum Zawady bez rur, za to ze szczurami. Przy cieku wodnym tworzy się śmietnisko

Już w ubiegłym roku pisaliśmy o pomysłach rady dzielnicy, aby stworzyć w centralnym punkcie Zawady (przy ulicach Młodzieżowej i Długiej) skwer i miejsce nawiązujące do uzdrowiskowej historii. Mimo, że radni w ubiegłym roku zgodzili się przekazać pieniądze na zarurowanie terenu, inwestycja ta nie została zrealizowana. W tym roku również rada zabezpieczyła środki na ten cel, jednak na razie nic nie wskazuje, aby ciek wodny miał być zarurowany. - Mam wrażenie, że urzędnicy działają z premedytacją, opóźniając wszelkie działania w tym miejscu. Moim zdaniem nawet bezpieczeństwo mieszkańców dla urzędników nie jest tu kluczowe, bo przecież mamy drzewa, które wrastają w ciek wodny, mamy tu drzewa, które wrastają w linie energetyczną, a majowe podtopienia pokazały, że gdyby ten fragment był zarurowany, woda przepłynęłaby przez centrum rurami na wskazanym cieku, a później pod boiskiem szkolnym – mówi Jan Zemło, przewodniczący rady dzielnicy Zawada. - Obecna sytuacja stwarza jeszcze jedno niebezpieczeństwo. Proszę zauważyć, że woda zalała centrum w maju przez zator, który utworzył się na wlocie do rur pod boisko szkolne. Wlot zatkało raptem parę gałęzi i palety z obiektów handlowych, a jakie szkody to spowodowało. Sam doskonale się o tym przekonałem, kiedy utknąłem samochodem w tym miejscu, a woda sięgała mi szyb. Co byłoby, gdyby zator utworzył się w rurach pod boiskiem? Być może woda znalazłaby ujście do góry, a wtedy mielibyśmy ogromne koszty w postaci odtworzenia terenu boiska – zauważa przewodniczący rady dzielnicy.

Urzędnicy wolą zostawić jak jest

Zapytaliśmy w urzędzie miasta Wodzisławia Śląskiego, jakie są plany związane z ciekiem wodnym w centrum dzielnicy oraz kto faktycznie jest właścicielem tego terenu. - Jak potwierdzają kierujące Wydziałami Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Katarzyna Banek i Justyna Zagola, miasto jest właścicielem terenu przyległego do drogi wojewódzkiej DW 936; jest właścicielem rowu melioracyjnego na wskazanym odcinku – informuje Klaudia Bartkowiak z Wydziału Dialogu, Promocji i Kultury UM Wodzisław Śląski. Udało nam się dowiedzieć także, że miasto uzyskało pozwolenie na wycięcie… zaledwie dwóch drzew, rosnących praktycznie w korycie cieku wodnego. Pozostałe drzewa, także te zagrażające bezpieczeństwu, pozostaną nienaruszone.

Co w takim razie z tematem zarurowania tego terenu? - Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Justyna Zagola przekazała, że zlecona przez miasto analiza hydrologiczna dotycząca możliwości zarurowania rowu Z przy ulicy Młodzieżowej w Wodzisławiu Śląskim nie wykazała jednoznacznie, iż zarurowanie to nie będzie wpływało negatywnie na proces spływu powierzchniowego zlewni. Działanie polegające na zamykaniu otwartych koryt cieków, np. poprzez ich zarurowanie, zakłóca naturalny proces odwodnienia terenu. Dokument wskazywał m.in., iż zbyt duże uszczelnienie zlewni na terenie zurbanizowanym i zabudowanym powoduje zmniejszenie się retencji korytowej rowów i cieków, co w konsekwencji ma wpływ na wzrost zagrożenia zalaniami i podtopieniami. Pozostawienie rowu w stanie naturalnym jako korzystniejsze rozwiązanie potwierdziło również PGW Wody Polskie Zarząd Zlewni w Gliwicach. Ponadto analiza hydrologiczna wskazała, iż rów Z może stanowić ciek naturalny, czyli śródlądową wodę płynącą, która jest podstawowym elementem kształtującym zasoby wodne. W związku z czym miasto przygotowuje wniosek do ministra właściwego ds. gospodarki wodnej o określenie charakteru wód – tłumaczy Klaudia Bartkowiak.

Rury na początku i rury na końcu cieku

Niestety problemem cieku jest to, że na wlocie wzdłuż ul Młodzieżowej i na wylocie pod boiskiem i terenem szkoły ciek jest zarurowany. Nie stanowi więc jednego otwartego ciągu z wyżej położonymi terenami. - Uważamy, że zarurowanie tej wyrwy w samym centrum, czyli położenie w tym miejscu kilku rur, które odprowadzałyby wodę, byłoby lepszym rozwiązaniem niż pozostawienie otwartego koryta, gdzie po każdych większych opadach tworzy się śmietnisko, którego nikt nie sprząta. Zanim jednak woda dotrze do centrum, powinna zostać zmagazynowana w małych zbiornikach retencyjnych nieco dalej od centrum – wskazuje Jakub Elsner, radny Wodzisławia Śląskiego. O małych polderach, które mieszkańcy Zawady wskazują jako dobre rozwiązanie problemu z zalewaniem dzielnicy, pisaliśmy w ostatnim numerze Nowin Wodzisławskich. - Trzeba przyznać, że w centrum zamiast estetycznego miejsca do odpoczynku, tworzy się obecnie śmietnisko i to w samym cieku wodnym. Skarpa naprzeciw ul. Młodzieżowej cały czas osuwa się do cieku wodnego, a powstałe w ten sposób osady zamulają rury pod boiskiem szkolnym. Zauważyliśmy nawet ostatnio, że w tym miejscu pojawiły się szczury. Tak nie powinno wyglądać miejsce w samym środku dzielnicy – podkreśla Jakub Elsner.

Przewody elektryczne przechodzą przez gałęzie drzew, co przy mocniejszych podmuchach wiatru może stwarzać duże zagrożenie. Urząd miasta planuje natomiast wycinkę zaledwie dwóch drzew, rosnących w samym środku cieku wodnego. 

Dwóch latarni brakuje

Odrębnym tematem są nowe latarnie ozdobne, które w ramach budżetu obywatelskiego zainstalowano w ciągu ul. Młodzieżowej i Długiej. Latarnie nie dość, że poprawiły bezpieczeństwo i widoczność w nocy, to także przyczyniły się do poprawy estetyki, co podkreślają mieszkańcy, dziękując urzędnikom za zrealizowanie inwestycji. Zapytaliśmy jednak w UM, co z dwoma brakującymi latarniami przy Młodzieżowej. Powstała tam bowiem dziwna przerwa w ciągu latarni. Brakuje dwóch, dokładnie przy rurach z przepustu odprowadzających wodę z ul. Paderewskiego. Jak potwierdzili nam okoliczni mieszkańcy, podczas prac w tym miejscu wpuszczono jednak w ziemię przewody zasilające. Samych latarni jednak nie ustawiono. - Naczelnik Wydziału Inwestycji Adam Firut przekazał, że trwa postępowanie w sprawie ustalenia rodzaju i charakteru wody płynącej w bezpośrednim sąsiedztwie prowadzonej budowy oświetlenia. Koniecznością poprzedzającą wykonanie montażu brakujących słupów oświetleniowych wraz z oprzyrządowaniem jest wykonanie stosownej niwelacji terenu, co wiąże się bezpośrednio z otrzymaniem stosownych zgód na jej wykonanie. Miasto wystąpiło do stosownych jednostek o uzyskanie zgód – odpowiadają urzędnicy. Wydaje się zatem, że wracamy do punktu wyjścia, czyli konieczności wyrównania terenu, a co za tym idzie także jego zarurowania. Koło się zamyka. Czy centrum Zawady będzie w końcu bezpieczne pod kątem przeciwpowodziowym, a przy okazji także po prostu ładne? - Jeśli miasto na czele z prezydentem będzie robić na złość, bo przecież w Zawadzie nie wygrywa się wyborów*, to długo jeszcze nic się nie zmieni – ironizują zgodnie Jan Zemło i Jakub Elsner.

* Prezydent Mieczysław Kieca w Zawadzie (obwód wyborczy nr 20) uzyskał wprawdzie 45,98 proc. głosów, jednak oddano na niego tylko 480 głosów. W skali całego miasta otrzymał natomiast 10628 głosów, czyli w samej Zawadzie ma zaledwie 4,5 proc. swoich wyborców.

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Rura (212.102. * .169) 12.08.2021 18:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zemło i Elsner nie ogarniają swoim umysłem, że w sprawach zalewania dzielnicy powinni wypowiedzieć się najpierw fachowcy. Lans tutaj nic nie pomoże.

wnikliwy 12.08.2021 18:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Chcą potok orurować,aby szamba do niego podłączyć,bo teraz wylewają do rowu ha ha ha

zxc 12.08.2021 13:03
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

a Elsner i Zemło niech lepiej zajmą się nielegalnym zrzutem ścieków z domów w Zawadzie do rowów i potoku. Śmierdzi dlatego że sami mieszkańcy Zawady swoje łajno wylewają do czystych strumieni.

zxc 12.08.2021 13:01
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

jak by wcześniej nie rurowali potoku siarkowego to by nie było problemu. Swoją drogą jak okropni muszą być ci zawadzianie żeby zarurować POTOK z zdrową wodą siarkową z źródeł siarkowych o których głośno w całej okolicy. wstyd

~Gościu6 (93.179. * .248) 12.08.2021 12:42
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Niech zarurują wszystko. Po co sprzątać i uporządkowywać teren. Będą się mogli podłączyć ze ściekami na "dziko". Tylko niech później nie płaczą że powódź i ich zalewa.