Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Spór zbiorowy w wodociągach. Załoga chce podwyżek

Zaostrza się konflikt między „Solidarnością” działającą w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Rybniku a pracodawcą. Dotychczasowe negocjacje związkowców z przedstawicielami zarządu firmy na temat podwyżek wynagrodzeń zakończyły się fiaskiem.

Spór zbiorowy w wodociągach. Załoga chce podwyżek
Podczas negocjacji i rokowań pracodawca zaproponował wypłatę bonusu wakacyjnego w wysokości 1500 zł brutto

Jak podaje Śląska Solidarność, związki walczą o podniesienie wynagrodzeń wszystkich pracowników spółki o 257 zł brutto z wyrównaniem od 1 kwietnia tego roku. – To jest wyważony postulat. Żeby uzyskać podwyżki w tej wysokości trzeba zwiększyć fundusz na wynagrodzenia o 5 proc. w porównaniu z 2020 rokiem, czyli niewiele ponad poziom inflacji – mówi Marek Frelich, przewodniczący „Solidarności” w spółce.

18 maja „S” wszczęła z pracodawcą spór zbiorowy na tle płacowym, który po spisaniu protokołu rozbieżności w ramach rokowań wszedł w etap mediacji. Termin ich rozpoczęcia nie został jeszcze wyznaczony. Oprócz podwyżek związkowcy domagają się wypłaty 100 proc. dodatku do wynagrodzenia za pracę w soboty, niedziele i święta oraz zmiany zasad wyliczenia nagrody z zysku za dany rok, które w ocenie „S” nie są sprawiedliwe. – Obecnie pracownik, który przebywał na zwolnieniu lekarskim np. 10 dni, traci aż 20 proc. premii. My chcemy, by ta nagroda była obniżana proporcjonalnie za każdy dzień absencji – wyjaśnia.

Jeden z przedstawionych przez przedstawicieli „S” postulatów nawiązuje do porozumienia płacowego podpisanego w firmie w 2019 roku. Wówczas uzgodniono, że wszyscy pracownicy otrzymają od 1 kwietnia 2020 roku podwyżkę wynoszącą 2,3 proc. płacy zasadniczej. – Potem okazało się, że część osób dostała 3 proc. Poczuliśmy się oszukani, dlatego domagamy wyrównania podwyżek do tego poziomu dla pozostałych pracowników firmy i jednorazowej nadpłaty tych środków – dodaje Marek Frelich.

Jak informuje przewodniczący „S” w rybnickich wodociągach, podczas negocjacji i rokowań pracodawca zaproponował wypłatę bonusu wakacyjnego w wysokości 1500 zł brutto, ale pod warunkiem, że związek odstąpi od swoich postulatów i zakończy spór zbiorowy. – Nie zgodziliśmy się na takie rozwiązanie, więc przekazano pracownikom nieprawdziwą informację, z której wynikało, że z naszego powodu nie dostaną tej premii. W związku z tym przedstawiliśmy postulat wypłaty 1500 zł netto premii wakacyjnej i 4 czerwca wszczęliśmy kolejny spór zbiorowy dotyczący tego żądania – wyjaśnia. W rybnickich wodociągach zatrudnionych jest ok. 260 osób.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].