Synoptycy ostrzegają przed roztopami. Czy grozi nam powódź?

Choć RZGW w Gliwicach jest gotowe do przeprowadzenia akcji piętrzenia wody w polderze Buków oraz zbiorniku Racibórz, to póki co nie przewiduje się, aby w najbliższych dniach zaszła konieczność uruchomienia tych obiektów.

Synoptycy ostrzegają przed roztopami. Czy grozi nam powódź?
Zdjęcie poglądowe (PGW Wody Polskie).

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie* opublikowało prognozę niebezpiecznych zjawisk w województwie śląskim (szczegóły w załączniku). Najpierw możemy spodziewać się marznących opadów, których skutkiem będzie gołoledź (17.02 godz. 7.30 - 18.02 godz. 7.30), a następnie roztopów (18.02 godz. 7.30 - 20.02 godz. 7.30).

Zapytaliśmy w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach, czy według wiedzy pracowników tej instytucji sytuacja może być na tyle poważna, że zaistnieją przesłanki do uruchomienia polderu Buków oraz zbiornika Racibórz.

Marcin Jarzyński, zastępca dyrektora RZGW w Gliwicach ds. ochrony przed powodzią i suszą odpowiedział nam, że choć oba obiekty są gotowe do przyjęcia fali wezbraniowej, to obecnie nie przewiduje się, aby zaszła konieczność ich uruchomienia.

- Na chwilę obecną nasze centrum operacyjne ochrony przeciwpowodziowej nie diagnozuje ryzyka wielkiego niebezpieczeństwa. Jako dyrektor ds. powodzi i suszy na chwilę obecną takiego zagrożenia nie widzę - powiedział nam M. Jarzyński.

Prognoza niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych - województwo śląskie [PDF]

* Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
JanNiezbędny 16.02.2021 23:02
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Przyjdzie powódź tysiąclecia