Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Odra zalała przystań i plażę miejską. Szef PCZK: wygląda to groźnie, ale bez obaw [ZDJĘCIA, VIDEO]

Krzysztof Szydłowski kierujący Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu mówi, że trzeba obserwować sytuację hydrologiczną w Czechach. - Na Odrze w Raciborzu może być 8 metrów. Dwie najbliższe noce będą dla miasta kluczowe jeśli chodzi o tzw. falę wezbraniową - twierdzi szef służb kryzysowych.

Odra zalała przystań i plażę miejską. Szef PCZK: wygląda to groźnie, ale bez obaw [ZDJĘCIA, VIDEO]

PCZK na bieżąco prowadzi monitoring stanu wód w powiecie. - Aktualnie nie ma powodów, żeby spodziewać się czegoś faktycznie niepokojącego - mówi doświadczony w działaniach kryzysowych Krzysztof Szydłowski. Sztab powiatowy funkcjonuje zdalnie, żeby nie stwarzać ryzyka we wciąż niełatwej sytuacji epidemicznej. - Jeśli sytuacja powodziowa się zaostrzy, to zwołamy posiedzenie stacjonarne - zapowiada szef centrum kryzysowego.

Tak wygląda Odra i Ulga z lotu ptaka - zobacz więcej zdjęć z drona

Popołudniowy brak opadów w niedzielę na ziemi raciborskiej nie powinien zmącić czujności mieszkańców. - Dla nas ważniejsza jest sytuacja w Czechach, gdzie na razie pada deszcz. Czesi spodziewają się wzrostu poziomu przepływu na Odrze i możliwe, że będziemy mieli w Raciborzu 8 metrów na rzece w mieście. Czy do tego dojdzie, pokażą dwa najbliższe dni. Do nocy z poniedziałku na wtorek będziemy w szczególnej gotowości - zaznacza K. Szydłowski.

Kierownik PCZK tłumaczy, że sąsiedztwo gotowego Zbiornika Racibórz Dolny nie oznacza, że ziemia raciborska pozbędzie się problemu punktowych podtopień i zalanych dróg polnych. - Zbiornik będzie uruchamiany w sytuacji dramatycznej, żeby nie powtórzyły się powodzie z 1997 roku i 2010 roku. Do ochrony przeciwpowodziowej wpierw jest uruchamiany Polder Buków - podkreśla Krzysztof Szydłowski. Był w niedzielę na objeździe newralgicznych punktów w powiecie, które szczególnie są narażone na zagrożenie ze strony Odry. - Wygląda to groźnie, ale nie ma jeszcze powodów do obaw. Konsultuję na bieżąco sytuację ze Stanisławem Mrugałą z urzędu miasta i mamy tu podobne spostrzeżenia. W tych okolicznościach należy zachować spokój - zaznacza Szydłowski. Służby kryzysowe wiedzą, gdzie należy pilnować Odry i tam w pierwszej kolejności będą użyte worki z piaskiem, wysokowydajne pompy czy rękawy przeciwpowodziowe. - Na razie strażacy wyjeżdżają do akcji sporadycznie - uspokaja kierownik PCZK.

Zobacz także:

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Tomin (5.184. * .84) 22.06.2020 20:40

Zaleje plaże miejska narobi strat ale ważne że zbiornik suchy bo taki jest w projekcie. A straty pokryje miasto z pieniędzy podatnika . Japier.... gdzie ja żyję. A gdzie jest nasz prezydent żeby walczyć o to?

zxc 22.06.2020 08:17

czyli co? wybudowali zbiornik za grubą kasę aby był uruchomiony w "sytuacji dramatycznej" czyli raz na tysiąc lat? Ja pier.... gdzie ja żyję. Coś za miliardy złotych zamiast łagodzić fale wezbraniowe będzie uruchamiane tylko czasami - a z wypowiedzi tego gościa wynika, że może i raz na 1000 lat bo w 1997 była powódz tysiąclecia.

~Kolobus (87.101. * .96) 22.06.2020 01:50

Zieloni ciągle twierdzą że jest mało wody. Sprawdźcie to.

~Wojok (46.134. * .46) 22.06.2020 00:52

Przecie susza wszyscy chcieli deszczu. B8ech leje!

~Kolo130 (188.137. * .226) 21.06.2020 22:48

Prawda jest taka że przy takiej ilości wody polder buków jest pełny w jeden max 2 dni, a co potem? Może jutro zacznie się ewakuacja drogiego sprzętu budowlanego Budimexu i zabiorą co się da z żwirowni by można było zalać zbiornik za setki milionów, chyba że zbiornikt to nie wypał i przed wyborami go nie zaleją...

~exraciborzanin (5.173. * .17) 21.06.2020 21:32

Dla nich wydobycie żwiru jest ważniejsze niż zalanie plaży i innych użyteczności w mieście??? Po co to wybudowali odbierając raciborszczyźnie najpiękniejsze krajobrazy. Mogli powiększyć polder Buków i tak nie uruchomiają tamy na ZR Górny. Szkoda słów.

~KSG (83.26. * .69) 21.06.2020 21:16
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Mało wody źle. Dużo jeszcze gorzej. Jak wygodzić?