Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kilometrowe korki na granicy z Czechami. Wszystko przez nowe zasady naszych sąsiadów z południa

TEKST AKTUALIZOWANY

Strona czeska wprowadziła obowiązek rejestracji wszystkich osób, które przekraczają granicę. Ubocznym efektem nowych, obowiązujących od 14 kwietnia zasad, są kilometrowe korki na granicach.

Kilometrowe korki na granicy z Czechami. Wszystko przez nowe zasady naszych sąsiadów z południa
Tak wyglądają dziś drogi dojazdowe do przejść granicznych w naszym regionie (fot. Czytelnik)

Nowe zasady w Czechach...

Czesi złagodzili restrykcje dotyczące przekraczania granicy, które wprowadzono w związku z epidemią COVID-19. Od 14 kwietnia obywatele czescy mogą warunkowo przekraczać granicę państwową. Dotyczy to m.in. funkcjonariuszy służb ratunkowych (akcja w sąsiednim kraju), rolników (dojazd do pól w sąsiednim kraju), a także wszystkich, którzy mają ku temu odpowiedni powód (wizyta u lekarza, pogrzeb, sprawa sądowa, opieka nad rodziną). Jeśli taka wizyta trwa krócej niż 24 godziny, wówczas osoba przekraczająca granicę nie zostaje objęta kwarantanną. Do katalogu uzasadnionych powodów przekroczenia granicy nie zaliczono m.in. zakupów oraz wyjazdów rekreacyjnych.

Czesi umożliwili też swoim obywatelom wyjazd za granicę na dłużej niż 24 godziny, np. w sprawach służbowych, czy do pracy. Jednak osoby, które korzystają z tej możliwości, muszą liczyć się z koniecznością 14-dniowej kwarantanny po powrocie do kraju.

Ponadto wszystkie osoby przekraczające granicę są rejestrowane przez czeską policję. Dotyczy do zarówno wjazdu na teren Republiki Czeskiej, jak i wyjazdu z tego kraju. Następstwem tego obostrzenia są kilometrowe korki, również w naszym regionie. Na autostradzie A1 sięgają one wielu kilometrów w głąb Polski, o godz. 9.00 kolejka tirów widoczna była w Skrzyszowie.

...wielkie korki w Polsce

Jak powiedział nam Szymon Piechowiak, Rzecznik Prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, według raportu GDDKiA z godz. 7 rano, na autostradzie A1 kolejka aut czekających na wjazd do Czech sięgała 7 km, na S52 Cieszyn-Boguszowice kolejka wynosiła 4 km, a na DK 78 nie było kolejki.

Sytuacja pogarsza się z godziny na godziny. Wkrótce po zakorkowaniu przejścia granicznego na A1, zator zaczął tworzyć się również przed przejściem granicznym w Chałupkach. Obecnie (godz. 11.47) ciągnie się on od Olzy aż do samej granicy w Chałupkach. Kierowcy, z którymi rozmawialiśmy, nie byli przygotowani na tę sytuacje. Żałują, że informacje o zamiarze wprowadzenia nowych przepisów nie zostały rozpowszechnione w Polsce (np. za pośrednictwem MSWiA lub resortu spraw zagranicznych).

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Polska_bez_PISu (155.133. * .58) 14.04.2020 15:28

I bardzo dobrze bo miał być tylko transport towarow najpotrzebniejszych a nie k... a lawety po auta to nas do pracy nie puszcza a po auta tak i bez kwarantanny

luk 14.04.2020 11:58
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Rozumiem że starosta Wodzisławski napisze list do Czeskich władz w sprawie sytuacji na granicy jak Polska strona wprowadziła rejestrację i kwarantanne to pisał listy do Polskich władz i uprawiał politykę ciekawe jak się zastosuje do sytuacji i cała reszta Wodzisławskich politykierów kieca dybiec