Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lenartowicz: żadna unia nie wymaga oddzielania kości od sałaty

Posłanka PO mówiła na ostatniej sesji rady powiatu raciborskiego o „wielkim, wielkim bałaganie” w gospodarce odpadami w Polsce. Gabriela Lenartowicz zaproponowała radnym większą debatę na ten temat. – Żeby radni się dowiedzieli, co mogą zrobić żeby poprawić tę sytuację – stwierdziła.

Lenartowicz: żadna unia nie wymaga oddzielania kości od sałaty

Polityczka Platformy uważa kwestię odpadów za „palącą”. Jak podała, w Sejmie zajmuje się głównie tym tematem. – Są tu zaniedbania i popsuto prawo. Zapłacił za to posadą odwołany wiceminister Mazurek. Jest wielki, wielki bałagan. Teraz zajmie się tą tematyką minister klimatu. Liczę na większy profesjonalizm – zaznaczyła Gabriela Lenartowicz.

Radny Paweł Płonka z PiS zwrócił uwagę, że koszty gospodarki odpadami przerzucono na obywatela i te wciąż wzrastają. – Znaleźliśmy się w ślepym zaułku. Wszędzie są plastikowe opakowania. Wpierw płacimy za nie, a potem musimy je segregować. To błędne koło. Tym się zajmijcie w sejmie – apelował na sesji powiatowej.

Lenartowicz wskazała na opóźnienia przy wdrażaniu w Polsce rozszerzonej odpowiedzialności producenta. – Do niedawna, odwołany już wiceminister twierdził, że recykling jest tym samym co segregacja. Ale to nieprawda. Bo co z tego, że wysegregujemy jak nie mamy RIPOK-a, nie ma odzysku? To niczego nie rozwiązuje – skomentowała posłanka.

Nawiązała do nowych obowiązków przy segregacji śmieci, gdzie trzeba oddzielać odpady kuchenne. – Żadna unia nie wymaga oddzielania kości od sałaty, a u nas się to dzieje i musimy odbierać te odory. Dlatego śmieciarka częściej musi przyjeżdżać i koszty rosną. Ten system to wielki chaos, w którym ludzie psują sobie życie – podsumowała posłanka Platformy Obywatelskiej.

(ma.w)


Zdemolowana gospodarka odpadami

Lenartowicz mówiła o śmieciach także na swojej ostatniej konferencji prasowej w biurze poselskim. – Nie mamy instalacji do termicznego przekształcania odpadów, a gospodarka odpadami została zdemolowana. Nie wiadomo gdzie te śmieci się podziewają. Z zagranicy zwożą nam śmieci i „gubią” je u nas. Np. Chiny już nie wpuszczają do siebie śmieci. Zapłacimy za swoje zaniedbania w Unii Europejskiej, ale odpowiedzialność spadnie na gminy, a nie na państwo.

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

74 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
han42 27.02.2020 21:30
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@takaprawda i kuku, przypominajcie, najlepiej od 2005, śmiało! :))

~KUKUnaMUNIU (79.162. * .5) 27.02.2020 09:41
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Liczą na pamięć złotej rybki u swoich wyznawców. Niedługo pewnie doczekamy się radykalnych korekt życiorysów "topowych" działaczy POKO i te zaczynać się będą nie wcześniej, niż w drugiej połowie 2015 roku :)

~takaprawda (188.137. * .26) 27.02.2020 06:53
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Zwolennicy platformy niesłusznie nazywanej obywatelską chcieliby żeby naszą sytuację analizować od jesieni 2015 przyjmując a priori że przedtem była wzorcowa służba zdrowia, szkolnictwo, wojsko, sądy i wszystko pozostałe. Fakty są niestety inne i na szczęście ludzie pamiętają jak było a gdyby zapomnieli to internet przypomni.

Objektywny 26.02.2020 17:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jak byś uważniej czytał moje komentarze ,może byś przeczytał że też napisałem że nie tak łatwo zmienić ustawę raz ustanowioną ,(tak z ciekawości zapytam ile lat służy nam już niezmieniona Konstytucja ?) a to pewnie wiesz? Za słomkę przepraszam nie wiedziałem że pijesz napoje bez słomki ? (i po co tylko ten środkowy palec skoro masz ich pewnie więcej ? )...
.

MariuszMaxWalonko 26.02.2020 16:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@han42 przestań bronić tej swojej Klatformy i przejrzyj na oczy :) jeśli Twój idol to Siedlaczek z Rud, któremu nawet mieszkańcy ów wsi nie podają ręki albo Kudowa-Zdrojska, która wciąż nie wie gdzie się podziało 19 mld zagubione podczas przelewu pieniędzy z OFE do ZUS to nie mamy o czym gadać. Te lewicowe dziadostwo już rządziło i żal mi ludzi, którzy dali się nabrać na tyle, że drugi raz idą na nich głosować ;)

~do_obiektywny (193.169. * .48) 26.02.2020 16:18
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

co jak nie masz logicznej odpowiedzi ? piszesz jak typowy troll ? ! ja odniosłem się tylko do twego postu cytuję :"W 2011 podpisał prezydent Komorowski Ustawę śmieciową która wszystko zmieniła na gorsze" Minęło już dziewięć lat i nie można tego zmienić ??? ci prawi co palec środkowy im służy do ocierania łez nie mogli nic zdziałać ? przecież oni w kawiarni głosowali ustawy ........

i nie piję napojów przez słomkę .. tak tylko odpowiadam Pozdrawiam

Objektywny 26.02.2020 15:59
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Do (193.169.*.48) pewnie do napoju jak potrzebana ci słomka to ją sobie z buta wyjmujesz ? .tak tylko pytam ? Nie pozdrawiam. .....

~do_obiektywny (193.169. * .48) 26.02.2020 14:18
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

mamy już 26 luty 2020 roku jakbyś nie zauważył, to tylko tak informacyjnie Pozdrawiam.

han42 26.02.2020 13:49
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Oto MariuszMaxWalonko, którego idol Bosak, bez wykształcenia, w wieku 38 lat za cały majątek ma 10 tys. złotych, a które zarobił u brata pracującego dla rosyjskiego Vivusa. :))))

MariuszMaxWalonko 25.02.2020 21:07
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Nie mogę na tą babę z chłopskiem głosem po mutacji patrzeć. Wstyd naszego regionu na równi z Gawędami.

han42 25.02.2020 17:29
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

@Objektywny Nie odpowiem ci na całość, bo wychodzę na dyżur, ale najniższe ceny są w hurcie, podobnie jak ceny pomiędzy marketem, a sklepikiem osiedlowym, jak pomiędzy transportem publicznym, a taksówką. Przetarg na śmieci jest obligatoryjny, obecnie samorządy mogą zdecydować, czy zorganizować przetarg na samo odbieranie, czy łącznie na odbieranie i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Miasta i gminy mogą też np. organizować przetarg dla każdej dzielnicy oddzielnie, co daje szansę mniejszym przedsiębiorstwom. Indywidualnym odbiorcą nie ufałbym, bo śmieci pewnie częściej niż dużych firm, lądowałyby w lesie.


Objektywny 25.02.2020 02:59
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@han24.....pewnie wiesz co piszesz, ale czy wiesz też co czytasz ? W 2011podpisał prezydent Komorowski Ustawę śmieciową która wszystko zmieniła na gorsze. Przedtem
wybieraleś sobie firmę do odbioru śmieci sam jaka ci odpowiadała,która była tania i dobra przyjmowałeś warunki i zawierałeś umowę .Gdybyś przypadkiem po pewnym czasie był niezadowolony z ich usług. ,czy płatności mogłeś zmienić na inną, wtedy miało to ręce i nogi, po co dziś jest potrzebny do odbioru śmieci pośrednik czyli miasto lub gmina? Kto ustala ceny skoro bywają różne w różnych miastach czy gminach? Miasto czy firma? Dodatkowo takie małe pytanie towar jest tańszy kupowany bezpośrednio od producenta,czy przez pośredników? Jak myśmiec...

han42 24.02.2020 22:32
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

@Objektywny Gwoli ścisłości było kilka nowel do Ustawy śmieciowej, ostatnia peowska była z 2015 roku, można porównać ceny za tony, m3 itp. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150001875/O/D20151875.pdf i pisowska z tego roku którą wkleiłem wcześniej, ale abyś nie szukał serwuję tu raz jeszcze, pozycje są te same. http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002490/O/D20172490.pdf
A samorządowcy widzą to tak https://portalkomunalny.pl/ceny-odpadow-szaleja-trwa-spor-o-przyczyny-399586/
Samorządy obwiniają rząd, rząd samorządowców o wysokie ceny opłat "podatku śmieciowego. Na informację o próbie uruchomienia spalarni, składowiska, czy sortowni mieszkańcy podchodzą jak do jeża, obawiają się smrodu, szczurów, rozjeżdżania dróg lokalnych i dżumy... ale gdzieś to trzeba zrobić, Rydułtowy, Pszów i inne obsługiwane przez "Naprzód" śmieci wywozi się w opolskie, skladowiska są kosztowne, ochrona wód gruntowych i powierzchniowych (więc folie, membrany i włókniny), sprzęt i obsługa, monitoring i opłaty za "użytkowanie środowiska" itd. podatek marszałkowski, można mnożyć. Byłem w Holandii i rzeczywiście nie ma potrzeby tak sortować. Odbiór butelek przez automaty w sklepie, na ulicach "dzwony" na makulaturę i szkło, reszta czarne worki i odbiór z ulicy raz- dwa razy w tygodniu. Od sortowania są maszyny. Reszta na wysypiska i po zamknięciu zasypuje się i potem czerpie metan. https://oees.pl/magazyny/na-paliwie-z-niedojedzonego-kotleta-do-pracy/

~KUKUnaMUNIU (87.205. * .141) 24.02.2020 10:31
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Nie wiem, czy nie antycypujesz za późno :) W Pszowie Miasto kasuje od mieszkańca: 1. podatki od nieruchomości, 2. opłatę za odpady, 3. opłatę za kanalizację / ścieki, 4. opłatę za wody opadowe/ odpadowe, jeśli ktoś ma nieszczęście załapać się na kryteria płatnika za nie (takiego delikwenta osobiście nie znam). Mało?

Objektywny 24.02.2020 09:51
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do poniżej ....dalej pytam ?dlaczego mamy tylko pośrednika jakim jest miasto gmina do odbioru śmieci ???? A innych mediów nie ? jak np.szamba,woda ,prąd ,abonent telewizyjny, telefoniczny może to też wezmą miasta czy gminy pod uwagę i można było by tak samo ........
ktoś powie że zwariowałem zadając takie pytania ? Odpowiem bo należę do ludzi ciekawskich .Zawsze w urzędach miast czy gmin były pobierane tylko podatki dzisiaj mamy pełny komfort miasto czy gmina wyręcza nas i wyszukuje nam najtańsze usługi wywozu śmieci i pewnie robi to za friko Czy są to efekty podpisania w 2011 roku ustawy śmieciowej napisanej na pewnej części kończyny dolnej ? niewiem .A może tak wygląda demokracja by za nas decydowano i podejmowano decyzje —jak ,kto ,co , i za ile?????....

~KUKUnaMUNIU (87.205. * .141) 24.02.2020 09:11
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Objektywny, "Po co to wtedy zmieniono?" Odpowiedź jest prosta, jak drut: Zdolności egzekucji składek, prowadzonej przez jednostkę samorządową, wobec swoich mieszkańców, zapewniają sferze biznesu prywatnego gwarantowane płatności. Biznes śmieciowy nie musi się przejmować płynnością finansową klienta. Jakby podle nie wykonał usługi, ile by grzechów nie popełnił, zainkasuje tyle, ile zakontraktuje.

~KUKUnaMUNIU (87.205. * .141) 24.02.2020 08:56
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

A blablanie pani Lenartowicz o tym, że kości można kompostować razem z odpadami roślinnymi (a może ona myśli, że ktoś będzie te kości wybierał z biomasy na jakiejś sortowni???), świadczy tylko o tym, jak ta osoba "zna się" na procesach przetwarzania odpadów. Masakra. Bezrefleksyjna konsumentka.
Regulacje EU (dyrektywy odpadowe) nie przewidują pewnie tego ,że wdrażała je będzie taka Gabriela, co pojęcia nie ma, co może trafić do kompostu i w tym sensie rzeczywiście, to nie Unia każe Gabrieli oddzielać kości od sałaty, ale wiedza, nabywana w przedszkolu.
Tu wiedza "z przedszkola": https://poradnikogrodniczy.pl/czego-nie-wrzucac-do-kompostownika.php
Specjalnie dla pani poseł, która zapewne edukację rozpoczynała, od razu, od uniwersytetu jakiegoś: Jeśli coś nie nadaje się do kompostownika, należy przyjąć, że do kompostowania na skalę przemysłową też się nie nadaje.
Tu dyrektywy: https://www.consilium.europa.eu/pl/press/press-releases/2018/05/22/waste-management-and-recycling-council-adopts-new-rules/ czyli słynny wymóg maksymalnego "segregowania u źródła"

~Trzeba^to^uświadamiać (83.26. * .173) 24.02.2020 08:42
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Warunkiem sine qua non zmian na lepsze - są zmiany ustrojowe filarów gospodarki odpadami w Polsce w kierunku implementacji sprawdzonych reguł systemowych z krajów „starej dwunastki” - dlatego uparcie TRZEBA TO UŚWIADAMIAĆ NIEUSTANNIE bo dotyczy comiesięcznych obligatoryjnych opłat polskich rodzin.
Dlaczego mimo galopujących comiesięcznych opłat za śmieci – Polsce nadal zagrażają kary za brak osiągnięcia unijnych wymogów? Otóż w krajach Unii Europejskiej comiesięczne opłaty za śmieci zasilają lokalne administracje samorządowe które budują i utrzymują publiczne systemy gospodarki odpadami komunalnymi. Jest to tak zwany system naturalnego monopolu gminnego określany jako "in house". Osiągnięcia tego systemu, w którym tylko 10 procent odpadów trafia na składowanie - są podstawą unijnych wymogów dla całej Wspólnoty Europejskiej.

~Trzeba^to^uświadamiać (83.26. * .173) 24.02.2020 08:41
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

U nas aferałowie uparli się aby comiesięczne opłaty polskich rodzin omijały samorządy i zasilały fundusz zysków firm kręcących lody na śmieciach. Dlatego mimo tego, że płacimy za odpady już więcej niż bogaci Niemcy – niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm – to nadal wizytówką polskiej gospodarki odpadami są dzikie wysypiska lub płonące odpady na hałdach i w halach. Rozzuchwalone bezczynnością administracji publicznej rodzimi przedsiębiorcy czerpiący zyski z comiesięcznych opłat oraz międzynarodowe korporacje łupiące polskie rodziny - postanowiły więc obecnie przyspieszyć realizację swych planów i pociągnąć Polaków za kieszeń… samorzad.pb.pl/2841449,8131,czarna-wizja-smieciowa

~Trzeba^to^uświadamiać (83.26. * .173) 24.02.2020 08:41
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt - że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach in-house jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… Czy w bogatych krajach starej UE gminy ogłaszają przetargi na śmieci, czy np. po niemieckich gminach jeżdżą polskie, francuskie czy z innych krajów śmieciarki?

~Trzeba^to^uświadamiać (83.26. * .173) 24.02.2020 08:39
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Czy w ogóle w krajach „starej 12” jeżdżą śmieciarki firm prywatnych czyhających na comiesięczne opłaty rodzin za śmieci? NIE! Bo w tych bogatych krajach te ustawowe zadanie samorządów gminy wykonują bez przetargów poprzez własne firmy municypalne, bez narzutów na realizację misji, którą dla firm spoza sfery użyteczności publicznej jest przede wszystkim pomnażanie swoich zysków… Na straży tych zysków stoi olbrzymi i skuteczny lobbing tych którzy chcą aby było tak jak było i jest… O tym, że polski system gospodarki jest zupełnie odmienny od reszty „starej Europy” i nastawiony na kręcenie lodów na comiesięcznych opłatach polskich rodzin – oprócz mnie - od dziesięcioleci uświadamiającego na czym polega polski problem w odpadach - zaczynają to nieśmiało artykułować inni… https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/z-gospodarka-odpadami-dalismy-sie-ograc-jak-dzieci,145544.html

Objektywny 24.02.2020 08:38
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@Zewsi .....Najpierw poczytaj czy jest łatwo zmienić ustawę ? Mnie natomiast interesuje po co to wtedy zmieniono ? po co nam teraz jest potrzebny pośrednik jakim jest urząd miasta czy gminy ,skoro firmy śmieciowe przeważnie są prywatne i do nich wtedy należało dbanie o porządek segregacji i odbioru śmieci ? Komu przeszkadzały bezpośrednie umowy z firmą którą sam sobie wybrałem , która powinna dbać by współpraca między nami opłacała się obustronnie ? ,a dzisiaj ....... mamy to co mamy czyli jak nie wiemy o co chodzi to chodzi zawsze o jedno !!!


.

~KUKUnaMUNIU (87.205. * .141) 24.02.2020 08:32
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

I nie zapominajcie, demiurdzy POKO, że już do Polaków dotarło, dlaczego to z Tuska Angela zrobiła sobie przybocznego i dlaczego to z Niemiec, ustami Tuska i pośledniego płazu polityków POPSL płyną ustawicznie zapewnienia, że "prawo unijne ponad polskim, a Konstytucja, tylko kiedy nam pasuje". Właśnie po to, żeby PISowi blokować reformowanie Kraju, a POtem szczekać, że "nic nie zrobili". Z wami wszystkimi na karku, zrobili dla Polski i Polaków więcej, niż jakakolwiek inna formacja.

~KUKUnaMUNIU (87.205. * .141) 24.02.2020 08:28
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Było sporo czasu? W Polsce wikłanej w setki wojenek z bandą lewackich "Timermansów" i ich wykidajłów z PO, szarpiących Polskę od 2015 roku, żeby tylko uniemożliwić albo maksymalnie opóźnić naprawienie czegokolwiek? Wy naprawdę wierzycie, że Polacy tego nie widzą, w jakiej atmosferze i w jakich warunkach przyszło Kaczyńskiemu wyrywać Polskę z zależności kolonialnych?

~Zewsi (188.137. * .198) 24.02.2020 07:36
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Przypominam że PIS rządzi już 2 kadencję i nawet jeśli poprzednie rządy coś zawaliły (a popełniały błędy to fakt) to było na to sporo czasu aby je naprawić i zmienić przepisy. A jak komentujący poniżej han napisał zmiany były ... tyle że na gorsze.

~KUKUnaMUNIU (87.205. * .141) 24.02.2020 07:12
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Dajcie sobie nadal nawijać "nudle na uszy". PO co tuskoidy wprowadziły rewolucję śmieciową, w której od zbierania i przetwarzania odpadów, na pstryknięcie palcami, odsunęli wszelkiego rodzaju spółki komunalne i jednostki samorządowe, jak nie po to, aby ktoś nachapał się kasy i stworzył nowe oligopole, polegające na drenowaniu Polaków rękami urzędników? Teraz wam rozmaite alby mogą nawet oddzielanie pestek z pomidora POstawić za wymóg, żeby z systemu palonych na dziko hałd odpadów (często w połowie składających się ze śmieci przywiezionych z Niemiec), wyciągnąć kolejne miliony, a, łykające wszystko, lemingi ubogacać dioksynami. To jest jak z sądownictem. PO gardłuje "naprawiajcie, leczcie"/ Tylko że jak ktoś próbuje w Polsce któregoś raka wyciąć, to zaraz jest kontra ze strony zaprzyjaźnionej bandyterki z KE. No bo gdyby raka w Polsce wyciąć, to gdzie Niemcy wywoziliby swoje odpady do dzikiego spalenie - do Afryki? - to kosztuje. A teraz. w ramach EKOLOGII, POKO załatwiła Niemcom pełno pustych, polskich TIR-ów, wracających co 2 tygodnie do polskich baz.

~Tym (188.146. * .167) 23.02.2020 22:25
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Tym razem pani Lenartowicz MA RACJĘ. TYLKO POLACY ZOSTALI ZMUSZENI PRZEZ WŁAŚNIE WŁADZE DO TAK ABSURDALNEJ SEGREGACJI, i jeszcze za to DOPŁACAMY MAJĄTEK.

Objektywny 23.02.2020 22:17
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@han42 .... wpisz sobie na google — Prezydent podpisał ustawę śmieciową ...powiem nie sztuką jest zepsuć , sztuką jest naprawić , wiesz dziwi bardzo że pani poseł wtedy nie miała żadnych pretensji do prezydenta Komorowskiego ???. I możesz mi podziękować ....

han42 23.02.2020 19:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@takpytam i borok nie, kochani, to PIS i ich Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 2017 r. iż rząd wprowadził skokowe podwyżki opłat środowiskowych. Z 24 zł za tonę odpadów w 2017 roku do aż 270 zł za tonę w 2020 r. (wzrost 1100 procent) strona 36 od pozycji 1014
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20170002490/O/D20172490.pdf Nie musisz dziękować...

~borok (155.133. * .231) 23.02.2020 19:10
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

pani pokemom tę ustawę to wyście wprowadzili i zezwoliliście na wwóż do polski tych gór śmieci

bill471 23.02.2020 17:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do Adamm , kolego masz sluszna racje , ale te sprawy z plastiku powinni globalnie rozwiazać politycy , jednym cieciem powinni wprowadzic na calym swiecie np. od 1-wszego stycznia 2021 calkowity zakaz produkcji i uzywania wszelkiego rodzaju plastików , inaczej to jeszcze 50 lat minie niz cos zrobia , ale to bedzie za póżno.Polowe politykow powinno sie zagonić do uczciwej roboty np. oczyszczania morskich zotok w ktorych pływa tysiace ton plastików , wtedy by może troche rozumu nabrali , w co wątpię gdyż mózgi maja zatrut tymi plastikami i hemią.

~Adamm (5.173. * .29) 23.02.2020 17:01
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Najpierw trzeba zacząć od nakładania kar na tych którzy produkują te śmieci. Po zrobieniu zakupów mam pełny duży worek śmieci,czyli niepotrzebnych opakowań. Po co komuś kilka plasterków kiełbasy w pudełku plastikowym, po co kawałek mięsa na tacce plastikowej. Po co kasze ryż w grubych kartonach a w środku jeszcze worki foliowe, Po co karta pamięci wielkości paznokcia w plastikowym pudełku wielkości zeszytu. Po co te pudełka plastikowe,tacki wiaderka i inne pojemniki. Gdzie są sklepy mięsne, rybne gdzie pakowali wszystko w papier? Już niedługo zacznę te śmieci wyrzucać na ulicę albo będę zostawiał przed sklepem.

bill471 23.02.2020 16:14
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ta Pani ma sluszna racje , nikt i nic nie robi w sprawach smieci , jedynie gminy podnosza ceny wywozu , a gdzie te smieci sa lokowane czy utylizowane to nikt nie wie.W Polsce zrobiono wysypisko odpadów dla calej Europy i ktos zbija kase na tym wszystkim .Utylizacja u nas polega na podpalaniu skladowisk z odpadami , i każdy ma zajęcie .Wstyd i hanba dla rządzących by tego nie potrafili rozwiazać.

~takpytam (83.238. * .235) 23.02.2020 13:19
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To jest skrajna bezczelność. Kto doprowadził do tej sytuacji? Kto przygotował i przyjął ustawę śmieciową która zmonopolizowała rynek "śmieciowy" i spowodowała że płacimy za śmieci 10 razy więcej niż przedtem? Krasnoludki?