Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Posłanka Lenartowicz radzi ministrowi Wosiowi milczeć i wziąć się za naukę

To było pierwsze w tym roku śniadanie prasowe u pani poseł i drugie spotkanie z mediami w nowej kadencji Sejmu RP. Gabriela Lenartowicz zamierza na bieżąco zdawać relacje z bycia posłem Koalicji Obywatelskiej.

Posłanka Lenartowicz radzi ministrowi Wosiowi milczeć i wziąć się za naukę
Gabriela Lenartowicz na pierwszej w 2020 r. konferencji prasowej w jej biurze

Posłanka zaczęła od przekazania oficjalnie, że przewodniczącym PO, w najbardziej demokratycznych wyborach w kraju jak podkreśliła, został Borys Budka. Wygrał w 1 turze, przy zdobyciu 80% oddanych głosów. - Raciborska Platforma też głosowała w takiej relacji - powiedziała posłanka.

Budka to dla Lenartowicz „kolega z regionu", do którego raciborzanom z PO jest bliżej, bo mieszka on w Gliwicach. Wybór B. Budki to dla partii zmiana wizerunku i zmiana pokoleniowa. Kandydatką na prezydenta RP będzie z ramienia PO Małgorzata Kidawa - Błońska. Według Lenartowicz koleżanka z partii czuje się na Śląsku jak w domu. Odwiedza ten region często i raciborska PO zaprosiła ją na kolejną wizytę. Ma przyjechać "w najbliższym czasie". G. Lenartowicz chce, żeby ta wizyta była związana z patronowaniem Kidawy - Błońskiej aktywności kobiet na ziemi raciborskiej.

Posłanka wystosowała apel do "wszystkich chętnych" aby wspierali tę kandydaturę, niezależnie od sympatii i uczestnictwa w partiach. - Kto postrzega prezydenturę jako łączącą wszystkich Polaków i wierzy, że nadszedł czas kobiet, to zapraszamy do współpracy. Będziemy budować grupę społeczną na rzecz wyboru Małgorzaty Kidawy - Błońskiej. Najdalej do 6 lutego marszałek Sejmu ogłosi termin wyborów i będzie mogła ruszyć kampania. Najważniejszym zadaniem dla KO jest przygotować kampanię prezydencką tak, aby ją wygrać.

Lenartowicz mówiła, że nieco spóźniony sejm obraduje teraz nad nowym budżetem państwa. Jej zdaniem to trochę bulwersujące, że robi to dopiero teraz. - Jako KO składamy propozycje i poprawki do projektu budżetu i trwają prace. Zajmuję się także tematami regionalnymi, które powinny znaleźć miejsce w budżecie - stwierdziła posłanka.

Zaraz później odniosła się do środowego wystąpienia ministra i posła Zjednoczonej Prawicy Michała Wosia na sesji Rady Miasta Racibórz. - Na sesji rady w Raciborzu pan minister, jeszcze nie wiadomo czego, nawoływał do składania dużych projektów wynikających z potrzeb raciborzan. Wedle jego wskazań miałyby dotyczyć: czystego powietrza, kolejnego etapu drogi Racibórz - Pszczyna, dworca kolejowego i mostu na Odrze. Pan minister ma okazję, żeby pokazać, że popiera lokalne i regionalne projekty, bo w budżecie państwa na 2020 rok nie ma żadnej z tych pozycji w kontekście Raciborza - przekazała posłanka.

Lenartowicz oznajmiła, że wielokrotnie podnosiła, jako członek sejmowej komisji ochrony środowiska, że jedyne pieniądze, jakie są w rządowym programie Czyste Powietrze to 10% środków potrzebnych do realizacji założeń dla tego programu. - Zapowiadano, że będzie on ciągu 10 lat wart 10 mld rocznie, tymczasem w planie finansowym NFOŚ był dotąd tylko 1,4 mld i nawet niewielki stopień tej kwoty został wydatkowany. Jeśli w tym tempie będziemy wdrażać ten program, to jego cele zostaną zrealizowane za 100 lat. To jest program dla biednych ludzi, którzy mają duży majątek. Takie zależności raczej się nie zdarzają, stąd mało jest wniosków i wydatków z programu. Tam nie ma na razie nic poza umowami. Program można, a nawet trzeba zrobić na nowo i sięgnąć na ten cel po pieniądze europejskie - uważa pani poseł.

Nie podoba się jej, że minister Woś nawołuje na sesji w Raciborzu do sięgania po środki z Czystego Powietrza. - Ja mam dla niego propozycję. Program trzeba zwiększyć o 6 mld zł i ja za tym zagłosuję. Chodzi o pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji za ponad 11 mld zł. To będzie dochód do budżetu i będę głosowała, że te pieniądze wróciły do ochrony środowiska, zamiast łatać „sprawy wszelkie”. Niech pan minister też zagłosuje za taką poprawką, żeby Racibórz miał o co się ubiegać na walkę ze smogiem - radzi Wosiowi.

Według posłanki do sprostowania jest to, co zostało wygłoszone w środę na sesji. - Kiedy byłam prezesem WFOŚiGW, tylko na sam Śląsk wyasygnowaliśmy 200 mln zł na ochronę powietrza. Dotąd ani grosza jeszcze nie ma z Czystego Powietrza, nie słyszałam, żeby ktoś z Raciborza dostał złotówkę stamtąd - przyznała na swojej konferencji.

Jej zdaniem jeśli Michał Woś ma ambicje zostania ministrem środowiska to warto, żeby się pouczył i poczytał. - Normy ochrony powietrza są w Europie takie same i nikt ich nie obniżał ani nie podwyższał. Każdy kraj unijny dobrowolnie informował o swoich regulacjach. I tak nic z takich norm nie wynika, bo dziś wszędzie mamy czujniki i mierniki i każdy może sprawdzić sam, jakie jest powietrze w jego okolicy - wyjaśniała była prezes WFOŚiGW.

- Nie tylko w tej sprawie ma w przypadku pana ministra zastosowanie łacińska paremia: gdybyś milczał, mógłbyś uchodzić za filozofa. Dlatego lepiej milczeć jak się nie ma o czymś pojęcia - skwitowała Gabriela Lenartowicz.

Inna poprawka przygotowana przez Koalicję Obywatelską dotyczy zabezpieczenia w budżecie kwoty 30 mln zł na dworce kolejowe na Śląsku, w tym dworzec w Raciborzu. Lenartowicz zapytała, czy jego remont w ogóle będzie? Kiedy? W jakim zakresie? - Tego wciąż nie wiadomo - zauważyła.

Mówiła również o programie "Mosty dla regionu" i zaplanowanej przeprawie między Grzegorzowicami a Ciechowicami. - Jest rozpisany przetarg na dokumentację dla tego mostu na Odrze. To województwo śląskie wzięło na siebie przygotowanie tej dokumentacji. Proponuję, żeby minister złożył wniosek o przeznaczanie w budżecie państwa środków na ten cel - rzuciła Lenartowicz.

Poruszyła też sprawę kontynuacji budowy drogi Racibórz - Pszczyna. Na jej kolejny etap nie będzie już środków z Unii Europejskiej i trzeba będzie liczyć na wsparcie z budżetu państwa. - Dlatego trzeba zgłosić wniosek do rządu w tej sprawie albo poprzeć naszą poprawkę do budżetu o przeznaczenie pieniędzy na rozwój RDRP. Poza tym to jest droga w gestii marszałka, a w zarządzie województwa był pan Woś, a teraz są tam jego koledzy. To może sięgnąć po środki z budżetu województwa? - zastanawiała się głośno pani poseł.

Polityk PO zaznaczyła, że jest szansa, aby gospodarka odpadami była tańsza, zamiast przerzucania jej kosztów na obywateli. - Te koszty są powodowane regulacjami na poziomie parlamentarnym. Unia nie ma takich wymogów. Przez nieudolną politykę odwołano przecież wiceministra środowiska. Teraz te sprawy przesunięto do ministerstwa klimatu, a tam jest kolega z Solidarnej Polski naszego raciborzanina - ministra. Wspólnymi siłami mogą się postarać, żeby koszty gospodarki odpadami obniżyć, jest pole do popisu - podsumowała Gabriela Lenartowicz.

Poruszano jeszcze inne tematy. Można się z nimi zapoznać w materiale wideo, który jest zapisem całej konferencji prasowej pani poseł.

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~LenaG (46.134. * .93) 03.02.2020 01:07
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Dlaczego redakcja zamieszcza te nędzne intelektualnie wynurzenia sfrustrowanej posłanki?

~nul (83.26. * .36) 02.02.2020 21:39
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Niech się pani poseł weźmie do roboty, występy na sesji np. w Rydułtowach przy poklasku PO i Wspólnoty Samorządowej to za mało! A może zamiast jęczeć to należy brać się do pracy jak na przykład Pan Minister Woś.

cocolino 02.02.2020 19:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niech się sama pani poseł chwyci się roboty i np zajmie się ekologicznym transportem kolejowym w regionie np uderzyć o odbudowę linii lk177 i 294 Racibórz-Głubczyce-Racławice Śląskie czy lk 193 Racibórz-Krzanowice-Chuchelna-Opawa, a nie komuś wtrąca się co ma robić, a sama pierdzi na stołku czy to posła czy radnego sejmiku śląskiego itd

~Taaa (89.151. * .237) 31.01.2020 21:35
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Żenua jest, bo oni żrą się o polityczne stołki, a szary obywatel za to wszystko płaci.

~JanuszMotyka (88.156. * .66) 31.01.2020 19:59
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Ehh, żenua. Wielka Pani Polityk co liże z każdej strony tą całą Kudowę-Zdrojską czy jak sie zwie ta laseczka z ujemnym IQ na szpicy KO PO czy już nie wiadomo jakiego skrótu użyć :D

mhl999 31.01.2020 09:05
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

szkoda, że nie zrobiliście prawyoborów w przypadku kandydatów na prezydent jak to zrobiła konfederacja - to jest przejaw demokracji a nie tak jak obecnie partyjne nadanie i jest kandydatka która głupio się uśmiecha bo merytorycznie chyba tylko do tego jest przygotowana. grunt to jednak mieć ambicje ;-)

~LewackiGrantNaukowy (87.205. * .238) 31.01.2020 08:51
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"w najbardziej demokratycznych wyborach w kraju" - pewnie Nojman był komisarzem wyborczym a Gawłowski skarbnikiem tej imprezy :)

~Zatroskany (199.247. * .29) 31.01.2020 08:10
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Strasznie ona dziś mądra... a z jej światłej działalności nawet mostka w Rudach nie dało ,się zrobić... ta kobieta to porażka, taka sama zresztą jak ta cała Kidawa - Błońska. Szkoda nawet komentować ten bełkot...

~MariuszMaxWalonko (88.156. * .230) 31.01.2020 06:28
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu