Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy fotowoltaika opłaca się w okresie zimowym?

Panele fotowoltaiczne to świadomy wybór inwestowania we własną przyszłość. Są one coraz bardziej powszechne zarówno na świecie, jak i w Polsce. Razem ze wzrostem ich popularności, zwiększa się również liczba pytań i wątpliwości o ich działanie, ale także o opłacalność. Instalacje fotowoltaiczne pobierają energię z promieniowania słonecznego i zamieniają ją w energię elektryczną, dzięki czemu w domu możliwe jest działanie ogrzewania oraz prądu. Normalne są zatem wątpliwości, czy w klimacie umiarkowanym, w Polsce, gdzie w okresie zimowym słońca jest mało, fotowoltaiczne panele będą dobrym pomysłem. Przychodzimy z odpowiedzią, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Czy fotowoltaika opłaca się w okresie zimowym?

Panele fotowoltaiczne, a natężenie słońca

Mimo że działanie fotowoltaiki uzależnione jest od warunków atmosferycznych, osoby decydujące się na założenie instalacji w swoim domu lub firmie, nie muszą się martwić. Panele fotowoltaiczne działają przez cały rok, zarówno w lecie, jak i w zimę - kiedy ilość i natężenie słońca zdecydowanie się różni. Mitem jest stwierdzenie, że instalacje pobierają energię tylko w dni słoneczne, ponieważ energia czerpana jest z promieniowania słonecznego, które występuje cały rok - niezależnie od pogody. Co więcej, niskie temperatury występujące w okresie zimowym, sprzyjają działaniu paneli, ponieważ ogniwa PV są wtedy najbardziej sprawne. 

Faktem jest natomiast, że zimą promieniowania jest mniej niż latem. W Polsce największe nasłonecznienie występuje w okresie od kwietnia do września, kiedy wytwarzane jest około 180 kWh energii. Natomiast najmniej słoneczne miesiące to grudzień i styczeń - w tym okresie wytwarzane jest około 30-60 kWh energii. Nie jest to jednak żaden problem, ponieważ można skorzystać z magazynowania energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne w Zakładzie Energetycznym. Wówczas nadmiar energii wyprodukowanej latem można odebrać z sieci w zimę. 

A co ze śniegiem?

Śnieg leżący na panelach fotowoltaicznych to kolejna sprawa budząca wątpliwości. Mimo że w Polsce śniegu nie ma dużo, należy pamiętać, że może on czasem sprawiać problemy. Aczkolwiek panele fotowoltaiczne podczas pracy się nagrzewają, w związku z tym śnieg na nich po prostu topnieje. Przy instalacji fotowoltaiki istotny jest odpowiedni wybór firmy, która zaprojektuje i zamontuje panele z największą starannością. Montaż paneli fotowoltaicznych i dobry projekt to gwarancja zadowolenia i bezpieczeństwa. Warto więc wybrać sprawdzoną firmę, która posiada odpowiednie certyfikaty, a ich pracownicy specjalne uprawnienia. Jedną z takich firm jest Strefa Energii, która przykłada ogromną wagę do satysfakcji swoich klientów, odpowiedniej obsługi, zapewnienia długoletniej gwarancji i kontroli w okresie użytkowania.
Firma, która zna się na rzeczy, powinna mieć wiedzę na wpływ śniegu na instalację fotowoltaiczną. Panele powinny być zamontowane pod odpowiednim kątem nachylenia - około 30-35 stopni, aby były najbardziej wydajne, ale również po to, aby śnieg nie zagrażał bezpieczeństwu paneli i nie naruszał konstrukcji dachu. Dzięki takiemu ustawieniu będzie mógł on samoczynnie ześlizgiwać się z instalacji pod wpływem swojego ciężaru. Ponadto, każdy panel fotowoltaiczny powinien być ustawiony w dobrej odległości od powierzchni dachu, by nie natrafiać na przeszkodę. Należy pamiętać, że kiedy panele są całe pokryte śniegiem - wtedy promieniowanie słoneczne rzeczywiście do nich nie dociera. Warto więc na bieżąco kontrolować ich stan.    

strefaenergii.com/formularzkontaktowy - czy warto?

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która działa przez cały rok, nawet w klimacie panującym w Polsce. Bilans roczny pokazuje, że zgromadzony nadmiar energii z okresu letniego, może być odbierany zimą, kiedy wydajność. Uzyskamy również czystą energię z odnawialnego źródła, za co podziękuje nam nasza planeta!

Materiał zewnętrzny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].