Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Lenartowicz o "prymitywnych próbach cięć w oświacie raciborskiej"

Posłanka PO na swojej konferencji prasowej odniosła się do planów prezydenta Raciborza na temat racjonalizacji wydatków na szkoły. - To myślenie proste, by nie rzecz prostackie - oceniła. Powiedziała też, czym w oświacie powinien zająć się włodarz miasta.

Lenartowicz o "prymitywnych próbach cięć w oświacie raciborskiej"
Posłanka Gabriela Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz odpowiedziała na pytanie Nowin co sądzi o działaniach prezydenta Raciborza spotykającego się już kilkakrotnie z rodzicami uczniów z centrum Raciborza w sprawie kosztów oświaty.

Według posłanki plany prezydenta Polowego to "żadne oszczędzanie, a zwyczajne cięcia" w tym sektorze działalności samorządu. - Jak ktoś mówi, że będzie ograniczał wydatki na rozwój, to musi głośno i publicznie powiedzieć, że ten rozwój jest dla niego nieważny - podkreśliła G. Lenartowicz.

Według niej edukacja zapewni Raciborzowi przyszłość. - Kto zamierza oszczędzać na wydatkach na dzieci, musi się liczyć z odpowiednią oceną mieszkańców i dowiedzieć się czy dla raciborzan to nie ma znaczenia - stwierdziła.

- Jak dzieci z likwidowanej szkoły będą później konkurować na rynku pracy i edukacji? Czym innym jest gospodarność i racjonalizacja wydatków. Nie rozumiem skąd to właśnie szkoły stały się przedmiotem dyskusji w kategoriach "rozpusty materialnej"? Trudno w to w ogóle uwierzyć, bo to myślenie proste, by nie mówić prostackie. Na oświatę zawsze najwięcej się wydaje budżecie i najłatwiej tam ciąć, a już najprymitywniej jest ograniczyć liczbę placówek - podkreśliła polityczka.


Według Lenartowicz prezydent Dariusz Polowy powinien się przyjrzeć efektywności wydatków oświatowych. Posłanka przyznaje, że edukacja oznacza korzyść słabo mierzalną. - Bo to nie jest tak jak np. w przemyśle, że co wyprodukujemy to zmierzymy. Jak można obliczyć, że edukacji było za dużo? Jak wycenić wiedzę i umiejętności jakie dzieci dostają i nabywają w szkołach? - dociekała członkini klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej.

Posłanka z Krzanowic uważa, że nagonka na oświatę „wzięła się z polityki rządu, któremu głupio powiedzieć samorządowcom, że reforma oświaty była błędna”. - To teraz mówią samorządom oszczędzajcie. Tylko, że to oszczędzanie odbywa się kosztem dzieci - skwitowała podczas spotkania z dziennikarzami 16 grudnia.

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
erwin 17.12.2019 20:18

"To myślenie proste, by nie rzecz prostackie" strzał w dychę. Polowy i tak przegra, rada miasta tego nie przegłosuje. Ja chciałem, ale oni .....

~Money (87.101. * .96) 17.12.2019 15:04
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Heh tania populistyka. Niech jeszcze ta Pani da pieniążki te co brakuja. Subwencja idzie za uczniem a skoro brakuje 1000 uczniów w szkołach to co Polowy ma zrobić innego?

~dziwniludzie (78.31. * .123) 17.12.2019 14:31
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jak Lenk zamykał szkoły to nikt nie kwiczał, a teraz nagle wielki lament. Od razu wiadomo, że nie chodzi o dobro dzieci, tylko żeby komuś dogryźć. Polowy na pewno nie podejmuje tematu bez przyczyny. Facet raczej wie, że się tym naraża, ale widać taka potrzeba miasta. 1000 wolnych miejsc w szkołach trudno przemilczeć w nieskończoność. Ale pani poseł od dawna wykazuje się nonszalancją wobec faktów.