Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Hałda w Radlinie coraz mocniej pyli. Będą badać jakość powietrza?

W czasie ostatnich prawie 20 lat wydobyto z radlińskiej hałdy ponad 10 mln ton gorącego materiału. Choć prowadzone na zwałowisku prace zmierzają ku końcowi, to okoliczni mieszkańcy mierzą się z coraz większymi uciążliwościami i uważają, że pokopalniany pagórek dosłownie zatruwa im życie.

Hałda w Radlinie coraz mocniej pyli. Będą badać jakość powietrza?

Był wypadek śmiertelny

Jacek Kowalczuk, dyrektor kopalni KWK ROW (wchodzącej w skład Polskiej Grupy Górniczej), na której zlecenie działa marklowicka spółka podkreślał, że wydobycie gorącego materiału z hałdy jest niezbędne i konieczne. Przypomniał, że w latach 90. na terenie zwałowiska doszło do dwóch poważnych wypadów. - Dwie osoby postronne wpadły do zapożarowanego krateru. Jedna z nich zmarła, druga została poważnie poparzona - mówił dodając, że wówczas z przyczyn bezpieczeństwa podjęta została decyzja o eliminacji tego typu zjawisk termicznych. Dyrektor Kowalczuk zwrócił również uwagę na aspekt biznesowy prowadzonych prac. - Dzięki rozbiórce i rekultywacji hałdy kopalnia zyska miejsce na składowanie odpadów wydobywczych. Jest to niezbędne do prowadzenia naszej działalności - mówił.

Pytania bez odpowiedzi

Po wystąpieniach gości mieszkańcy Radlina nie potrafili powstrzymać emocji. - Przeżywamy prawdziwy horror związany z rekultywacją tej hałdy - mówili podkreślając, że od kilkunastu miesięcy problem emisji pyłu bardzo się nasilił. - Pył osiada wszędzie. Jest na naszych podwórkach, na akcesoriach ogrodowych, na samochodach, czy elewacjach domów - żalili się radlinianie. - Kto zrekompensuje nam poniesione z tego tytułu straty finansowe? - pytał pan Zbigniew. Satysfakcjonujących odpowiedzi mieszkańcy jednak nie otrzymali. Radlinianie chcieli również uzyskać informacje o składzie chemicznym pyłu, który wydobywa się podczas rekultywacji hałdy. - Jakie ma on konsekwencje dla naszego zdrowia? - dopytywała pani Monika. Te kwestie również zostały bez odpowiedzi, bo okazuje się, że powietrza w Radlinie pod tym kątem nikt stale nie monitoruje.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].