Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Quo vadis, gmino Rudnik?

Raport o stanie gminy Rudnik wskazuje na jej mocne strony, ale obnaża również słabości. Rolniczy charakter i piękne krajobrazy przekładają się na niewielką liczbę podmiotów gospodarczych. Ponadprzeciętna liczba organizacji społecznych kontrastuje z niewielką aktywnością obywatelską mieszkańców gminy. – Potrzebujemy strategii, która powie nam, w co mamy inwestować, w jakim kierunku iść – twierdzi Artur Osak, przewodniczący gminnej komisji gospodarczej, rolnictwa i ochrony środowiska.

Quo vadis, gmino Rudnik?
fot. Gmina-Rudnik.pl

Mniejsza aktywność gospodarcza

Według danych z 2017 r., w gminie działało wówczas 335 firm. W przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców było to 646 podmiotów gospodarczych. To mniej niż w powiecie raciborskim, w którym na 10 tys. mieszkańców przypadało w 2017 r. średnio 779 firm, a także w Polsce, gdzie na 10 tys. mieszkańców przypadało 1121 firm. Dodajmy, że w gminach wiejskich w Polsce na 10 tys. mieszkańców przypadało w 2017 r. średnio 777 firm.

Woda dla wszystkich, gorzej z kanalizacją i gazem

100% mieszkańców gminy ma dostęp do sieci wodociągowej. Gorzej jest z dostępem do sieci kanalizacyjnej, który obejmuje niespełna 30% mieszkańców. Dostęp do gazu sieciowego ma zaledwie 2,8% mieszkańców gminy.

Niewielkie dochody własne

Na ogólne dochody gminy składają się zarówno dochody własne (m.in. wpływy z lokalnych podatków, np. od nieruchomości, udział w podatku PIT oraz CIT), jak i dochody pochodzące z budżetu państwa (subwencje i dotacje na przekazywane na oświatę, ośrodki zdrowia, pomoc społeczną).

Pieniądze trafiające do gminy z budżetu państwa można określić jako „znaczone”, tzn. że gmina nie może dysponować nimi swobodnie, ale musi przeznaczyć je na cel, na który zostały przekazane (np. pensje nauczycieli, wypłatę świadczeń 500+). Dlatego tak ważne dla gminy jest posiadanie solidnej bazy dochodów własnych, które pozwalają na realizację własnej polityki, przede wszystkim inwestycji w infrastrukturę komunikacyjną, budowę kanalizacji, przygotowywanie terenów inwestycyjnych oraz na cele mieszkaniowe itp.

Niestety, gminę Rudnik cechuje bardzo niewielki udział dochodów własnych w dochodach ogólnych. Dochody własne wynoszą niespełna 1/3 dochodów ogółem. Średni udział dochodów własnych w innych gminach powiatu raciborskiego oraz w Polsce wynosi około 50%.

Mimo to gmina nie jest zadłużona. Zobowiązania finansowe gminy na koniec 2018 r. wyniosły 3,092 mln zł. Co ciekawe, po 2019 r. władze gminy nie planują zaciągania nowych kredytów.

Ludzie

Artur Osak

Radny gminy Rudnik.

Gerard Panek

Radny gminy Rudnik.

Ireneusz Jaśkowski

Przewodniczący rady gminy Rudnik.

Mirosław Golijasz

Radny gminy Rudnik.

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Stefan Absalon

Radny gminy Rudnik.

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Wojtek_Zolneczko redakcja 03.07.2019 21:16

@GP, teraz powinno być dobrze. Dziękuję za uwagę.

~GP (5.172. * .167) 03.07.2019 18:28

Nie pytałem o przebudowę linii energetycznej Tauronu, ale o budowę nowej linii średniego napięcia, która miała, lub ma odprowadzać energię z farmy wiatrowej w Gminie Pawłowiczki.

~Ddddd (94.254. * .241) 03.07.2019 09:13

A o smogu i wycinaniu lasów w gminie i drzew i niszczenie krajobrazu i turystyki przez to ani słowa.