Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Drzewko majowe stanęło w Cyprzanowie [ZDJĘCIA]

Kiedy inne miejscowości z okazji majówki stawiają na wielkie festyny, Cyprzanów organizuje mniejszą uroczystość, ale za to integrującą całą wioskę.

Drzewko majowe stanęło w Cyprzanowie [ZDJĘCIA]

To już ośmioletnia tradycja zapoczątkowana przez sołtys Marię Palisę, która rządy w Cyprzanowie sprawuje do dzisiaj. Tradycja stawiania drzewka (słupa) majowego sięga natomiast średniowiecza. To symbol nowej, letniej pory i odradzającej się do życia przyrody.

Cyprzanowską uroczystość rozpoczęło nabożeństwo, które w kościele p.w. Trójcy Świętej odprawił ks. proboszcz Ewald Cwienk. Na placu za plebanią czekało natomiast już drzewko. Gdy przyszedł na to czas, przeniesiono go przed remizę, zajęli się tym miejscowi siłacze. W tym roku pomagał im również sekretarz Pietrowic Wielkich Gabriel Kuczera. Gdy pień został wpasowany do specjalnej konstrukcji, został spionizowany. Drzewko będzie teraz ozdabiać wioskę aż do dożynek, czyli do 8 września.

Wydarzenie co roku licznie gromadzi miejscowych, ci w tym roku mogli również liczyć na słodki upominek ze strony pani sołtys.

Ludzie

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Maria Palisa

Radna gminy Pietrowice Wielkie, sołtys Cyprzanowa 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].