Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dzień Edukacji Prawnej z sądem i biblioteką

Kto po kim dziedziczy? Jak poprawnie napisać testament, aby był ważny? Gdzie przeprowadzić postępowanie spadkowe? Sąd Rejonowy w Raciborzu oraz raciborska biblioteka zorganizowały spotkanie z okazji Dnia Edukacji Prawnej pt. „Dziedziczenie - to warto wiedzieć”.

Dzień Edukacji Prawnej z sądem i biblioteką

Każdy z nas – bez wyjątku – znajdzie się kiedyś w sytuacji, w której wiedza na temat dziedziczenia okaże się bardzo pomocna. Albo ktoś przekaże majątek nam, albo my staniemy przed dylematem, jak mądrze przekazać majątek najbliższym. Prawo spadkowe w Polsce jest zagmatwane i łatwo popełnić kosztowne błędy. Dlatego Sąd Rejonowy w Raciborzu postanowił z okazji Dnia Edukacji Prawnej, którego celem jest promocja wiedzy prawnej, przybliżyć raciborzanom właśnie ten temat.

Wszyscy doskonale pamiętamy sceny z amerykańskich filmów, kiedy zgromadzona przy jednym stole rodzina słyszy: „Tobie rodzice zapisali dom, tobie jacht a tobie złoty zegarek…”. Uwaga! To tylko film, w dodatku amerykański! Temat dziedziczenia w Polsce jest o wiele bardziej złożony, dlatego właśnie warto przyjrzeć mu się z bliska. Uczestnicy wykładu w bibliotece poznali m.in. rodzaje dziedziczenia i testamentów, dowiedzieli się, że wspólne testamenty w prawie polskim są nieważne, a testament może zawierać rozrządzenie tylko jednego spadkobiercy. Publiczność była ciekawa czy i jak można odrzucić spadek, co z dziedziczeniem poza granicami kraju oraz co w praktyce oznacza wydziedziczenie.

Temat w sposób bardzo przystępny omówiły Marzena Korzonek - sędzia cywilny, Prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa cywilnego i gospodarczego, oraz Barbara Gniewek - adwokat, specjalizująca się w prawie cywilnym i rodzinnym, absolwentka Wydziału Prawa Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.

To kolejne spotkanie w ramach cyklu edukacji prawnej „Mam prawo do...”, organizowane dzięki współpracy Sądu Rejonowego z raciborską biblioteką. Kolejne zaplanowano na 23 maja, czyli w Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Szczegóły wkrótce.

źródło: MiPBP w Raciborzu. 

Ludzie

Marzena Korzonek

Wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, prezes Sądu Rejonowego w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].