Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zawieszą oddział na kilka miesięcy. Przez fatalne warunki

Działalność oddziału chorób wewnętrznych I w wodzisławskim szpitalu ma być zawieszona. Dokładnie na pięć miesięcy, od 1 marca. Powód? Trzeba przeprowadzić remont. Obiekt jest w tak kiepskim stanie, że nie spełnia wymogów higieniczno-sanitarnych.

Zawieszą oddział na kilka miesięcy. Przez fatalne warunki

Co z pacjentami?

W czasie prowadzenia prac remontowych na wodzisławskiej internie pacjenci - którzy mieliby trafić na ten oddział - będą przyjmowani w oddziale chorób wewnętrznych z pododdziałem geriatrycznym w szpitalu w Rydułtowach. Oddział ten dysponuje 67 łóżkami obłożonymi w 49 proc. (takie było średnie wykorzystanie łóżek w 2018 r.), dlatego miejsca dla pacjentów z Wodzisławia ma nie zabraknąć.

Skąd pieniądze?

W szpitalnej kasie w dalszym ciągu nie ma pieniędzy na remont interny, ale z pomocą przyszły władze powiatu wodzisławskiego. Na styczniowej sesji radni podjęli uchwałę o „deklaracji woli udzielenia dotacji celowej” na rzecz wodzisławskiego szpitala. Powiat zamierza przekazać na remont szpitala 2 mln zł.

Głosowanie radnych w tej sprawie zostało poprzedzone dyskusją. Radny Ireneusz Serwotka chciał wiedzieć, czy przekazane 2 mln zł wystarczą na remont. Tym bardziej, że przygotowany wcześniej projekt wskazywał przecież, że remont ma pochłonąć ponad 4 mln zł.

Remont „na raty”

Okazuje się, że projekt opiewający na ponad 4 mln zł dotyczy kompleksowego remontu - łącznie z wymianą dachu i termomodernizacją. A na te zadania obecnie nie ma pieniędzy. Dlatego remont odbędzie się, ale w okrojonym zakresie. Wyliczono, że będzie kosztował 2,6 mln zł. Jednak obecnie powiat nie może przekazać więcej, niż 2 mln zł. Dlatego zdecydowano się na takie rozwiązanie: parter budynku zostanie wyremontowany w pełnym zakresie. Zostaną przeprowadzone wszystkie prace budowlane, instalacyjne i wykończeniowe. - Od 1 sierpnia oddział będzie działał na bazie 30 łóżek na parterze budynku - poinformował na sesji wicedyrektor szpitala Wojciech Olszówka. A co z piętrem budynku? Wszystko zależy od tego, czy znajdą się pieniądze. Pewne jest, że na piętrze inwestycja zostanie przeprowadzona, ale w ograniczonym zakresie, m.in. bez prac wykończeniowych. Starosta Leszek Bizoń zadeklarował jednak, że jeśli w ciągu najbliższych miesięcy powiat znajdzie dodatkowe środki, przekaże je szpitalowi, by i piętro budynku zostało dokończone w tym samym czasie, co parter. Jeśli pieniędzy nie uda się znaleźć, to roboty wykończeniowe na piętrze zostaną wykonane nieco później. Powiat zamierza też prosić o wsparcie finansowe ze strony włodarzy miast i gmin.

(mak)

Ludzie

Jan Grabowiecki

Radny Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].