Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Technika szkolenia elektryka i energetyka

Raciborskie szkoły branżowe i technika mogą poszczycić się nowymi pracowniami do nauki zawodu, o których uczniowie innych szkół w naszym regionie mogą tylko pomarzyć. Wybraliśmy się do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 „Mechanik”, aby zobaczyć w jakich warunkach uczniowie poznają podstawy elektryki oraz systemów energetyki odnawialnej.

Technika szkolenia elektryka i energetyka

Drugą salą, do której zaglądamy jest pracownia energetyki odnawialnej. Kształcą się tutaj przyszli technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Powstanie tego profilu kształcenia było odpowiedzią na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy, przede wszystkim raciborskich firm Ensol i Sunex. Kierunek kształcenia działa już piąty rok, ale dopiero teraz z nowoczesną, świetnie wyposażoną pracownią.

Styropian czy wełna

Podczas naszej wizyty uczniowie rozwiązują zadania. Ile ciepła przechodzi przez ścianę w ciągu doby? Wynik matematycznych obliczeń prowadzi do rozmowy o możliwościach ograniczenia strat energetycznych. – Jak można to zrobić? – pyta swoich uczniów Janusz Matyja, nauczyciel z trzydziestoletnim stażem pracy. – Można ocieplić tę ścianę, np. styropianem – odpowiadają. – Tak, ale styropian ma to do siebie, że „lubią” go myszy – mówi nauczyciel. Spojrzenie kamerą termowizyjną na ocieplone styropianem budynki pozwala dostrzec tunele wydrążone w ociepleniu przez myszy. – Lepiej sprawdza się wełna mineralna, ale jest ona bardziej kłopotliwa w ułożeniu i droższa od styropianu – mówi nauczyciel. Dobrym izolatorem jest też powietrze, dlatego dziś w budownictwie powszechnie stosuje się cegłę dziurawkę. Po rozmowie uczniowie przechodzą do następnego zadania. W tym czasie rozmawiamy z ich nauczycielem.

Siłownia wiatrowa w miniaturze

– Pracownia OZE (odnawialnych źródeł energii – red.) została uruchomiona w tym roku. Dzięki temu wzbogacimy możliwości nauczania. Mamy tutaj wszystkie elementy zawarte w programie nauczania – mówi Janusz Matyja. W pierwszej kolejności wskazuje na składany model siłowni wiatrowej. – Umożliwia on przeprowadzenie ćwiczeń obliczeniowych wpływu prędkości i kierunku wiatru na moc efektywną takiej elektrowni. Są tutaj mierniki, którymi będziemy to mierzyć. Mamy różne możliwości ukształtowania łopat, a także turbin – czy to w osi poziomej czy pionowej. Na podstawie tych ćwiczeń uczeń może stwierdzić, jaka konstrukcja turbiny zapewnia najlepszą efektywność energetyczną – wyjaśnia nauczyciel.

Model siłowni wiatrowej to tylko jeden z elementów wyposażenia pracowni. Znajdują się w niej również stoły ćwiczeniowe, na których można dokonywać połączeń instalacji centralnego ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, wykonywanie połączeń gwintowanych, zgrzewanych, lutowanych.

– Dotychczas nasi uczniowie nie mieli problemu ze zdawalnością egzaminu zawodowego, ale teraz będą do niego przygotowani jeszcze lepiej – zapewnia doświadczony nauczyciel.

Poszukiwany zawód

Rynek pracy przyjmuje techników urządzeń i energetyki odnawialnej z otwartymi rękami. – W Raciborzu mamy firmy Sunex, Ensol i SGS. Uczniowie wchodzą w kontakt z tymi pracodawcami podczas praktyk. Oni starają się ich pozyskać. Część korzysta z tego i podejmuje pracę w tych firmach, część rozszerza swoją wiedzę na studiach – mówi Janusz Matyja.

Co ciekawe, perspektywiczność tego kierunku kształcenia nie przekłada się na nabory. – Dziwię się temu, ale to wynika po części z tego, że u nas rozwiązania ekologiczne nie funkcjonują jeszcze tak jak na Zachodzie. Myślę, że atrakcyjność tej pracowni sprawi, że będzie więcej chętnych do nauki na tym profilu. To jest kierunek przyszłości, który będzie się bardzo mocno rozwijał – dodaje J. Matyja.

To przekonanie podziela Paweł Kowacz z Rudnika. – Wybierając szkołę kierowałem się tym, żeby zdobyć zawód z przyszłością, po którym znajdę pracę. Przyjechałem na dni otwarte do „Mechanika”, zobaczyłem na czym to polega i od razu mi się spodobało – mówi uczeń. Paweł uczęszcza na praktyki do firmy Sunex. W przyszłości chciałby otworzyć własną firmą, która specjalizowałaby się w montażu i serwie urządzeń energetyki odnawialnej.

***

W kolejnych wydaniach Czasu na zawodowców powrócimy do nowoczesnych pracowni w raciborskich szkołach branżowych oraz technikach. Pokażemy też na konkretnych przykładach, jak wygląda praca absolwentów tych kierunków w lokalnych zakładach pracy.

Wojtek Żołneczko

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~FanSGS (94.254. * .65) 03.12.2018 10:53

A SGS?