Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Rudach posadzono Dąb Niepodległości

Nie leśnicy, nie oficjele, a szkolna młodzież w piątek, 9 listopada przed budynkiem Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach posadziła poświęconą w maju br. w Watykanie przez papieża Franciszka sadzonkę dębu, którą wyhodowano w szkółce kontenerowej w Nędzy.

W Rudach posadzono Dąb Niepodległości

To kolejne drzewo, jakie zasadzono przy rudzkiej szkole. W sierpniu 2013 r. uczniowie dla uczczenia 330. rocznicy odsieczy wiedeńskiej posadzili przed obiektem lipę, która była ulubionym drzewem króla Jana.

Inicjatorem wydarzenia było Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, a celem była 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak zaznaczył Adrian Plura, dyrektor rudzkiej podstawówki, to również upamiętnienie szkolnych obchodów 100-lecia polskiej niepodległości.

O tym, jak doniosłe jest to wydarzenie powiedział również nadleśniczy Robert Pabian, który uczestniczył w pielgrzymce do Watykanu. – Poza tą jedną sadzonką, poświęcono również 99 innych. Wszystkie zostaną zasadzone w różnych miejscach Polski dla uczczenia 100-lecia państwa polskiego. – Bardzo się cieszę, że jeden z nich, a jest ich raptem tylko sto, jeśli rozpatrujemy to w skali całego kraju, będzie rósł przy szkole, a zarazem naprzeciwko Nadleśnictwa, w takim dość eksponowanym miejscu. Myślę więc, że jest to duże wyróżnienie dla Rud – dodał nadleśniczy Pabian.

Podczas, gdy jedna grupa uczniów zasypywała korzenie dębu, druga zaśpiewała szkolny hymn o królu Sobieskim. – Taki był nasz cel, żeby nasi uczniowie czuli, że świętują urodziny Polski. Temu był poświęcony cały dzień. To chyba pierwszy taki moment w historii szkoły, by wszyscy uczniowie byli na scenie i każda klasa miała jakiś prezent dla Rzeczpospolitej – powiedział dyrektor Plura.

Na koniec dodajmy, że w uroczystości poza uczniami i pracownikami nadleśnictwa wzięły udział władze gminy i powiatu, dyrekcja MOW w Rudach oraz duszpasterze.

Bartosz Kozina

Ludzie

Adrian Plura

Radny Powiatu Raciborskiego.

Robert Pabian

Mgr inż. Robert Pabian były nadeśniczy w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie. Jest także myśliwym.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].