Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kajaki za wolontariat [ZDJĘCIA]

Seniorzy z Raciborza popłynęli Odrą do Grzegorzowic. Rejs był nagrodą za pomoc, której starsi raciborzanie udzielili organizatorom półmaratonu.

Kajaki za wolontariat [ZDJĘCIA]

– Gdyby miesiąc temu ktoś powiedział mi, że będę płynąć kajakiem, to za nic w świecie bym mu nie uwierzyła – powiedziała Grażyna Płonka w Grzegorzowicach, tuż po wyjściu z kajaka, którym chwilę wcześniej dopłynęła do przeprawy promowej. Spływ, w którym wzięła udział pani Grażyna, został zorganizowany przez pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji w Raciborzu dla członków i sympatyków Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów (Koło Racibórz „Centrum”). W ten sposób Tomasz Bieliński z OSiR-u podziękował seniorom, którzy jako wolontariusze zaangażowali się w pomoc przy organizacji raciborskiego półmaratonu.

Wielkie obawy...

Grupa seniorów stawiła się na przystani nad Odrą w czwartkowe przedpołudnie 13 września. Większość z nich nigdy nie płynęła kajakiem, dlatego konieczny był krótki instruktaż prawidłowego zapięcia kapoka oraz trzymania wiosła. Uczestnicy najbardziej obawiali się wywrotki podczas wsiadania do kajaka. Jednak pływający diabeł okazał się nie być takim strasznym, jakim wyobrażali go sobie seniorzy. W ciągu kilkunastu minut cała grupa zasiadła w kajakach i wyruszyła w ponaddwugodzinny spływ raciborską Odrą. Celem wodnej wędrówki była oddalona o dziesięć kilometrów przeprawa promowa w Grzegorzowicach.

Dzikość przyrody

Najstarszym uczestnikiem spływu był Stanisław Biel – wieloletni pracownik Zakładów Elektrod Węglowych oraz prezes Raciborskiej Izby Gospodarczej. Dla 78-letniego dziś pana Biela, spływ Odrą był okazją do wspomnień kajakowej wyprawy po jeziorach mazurskich, którą odbył... 55 lat temu. S. Biel był pod wielkim wrażeniem uroków dzikiej, nadodrzańskiej przyrody na jej miejskim odcinku – pomiędzy Starą Wsią a punktem pomiarowym w Miedoni.

Seniorzy szybsi od licealistów

Stan wody w Odrze wciąż utrzymuje się na niskim poziomie. Uczestnicy spływu musieli więc uważnie omijać mielizny. Robili to ze znaczną wprawą, a cała wyprawa szybko zmierzała do celu. Ratownicy WOPR-u zauważyli nawet, że seniorzy poruszają się w kajakach sprawniej od... młodzieży. Przyczyna tego stanu rzeczy jest potwierdzeniem współczesnych czasów. Otóż młody człowiek w kajaku na robienie i wysyłanie zdjęć poświęca więcej czasu niż na wiosłowanie.

Powrót do domu

Rejs zakończył się na przeprawie promowej w Grzegorzowicach. Z pomocą ratowników seniorzy stanęli na suchym lądzie. I tym razem obywało się bez wywrotek. Na uczestników spływu czekał tam już prezes Koła „Centrum” Janusz Loch (sam nie brał udziału w spływie), a także radny Eugeniusz Wyglenda, który odwiózł kajakarzy do Raciborza.

Wojtek Żołneczko

Ludzie

Janusz Loch

Były radny Gminy Racibórz, lider środowiska seniorów, zmarł w listopadzie 2023 roku. Miał 76 lat.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].