Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Racibórz będzie mieć Park Jordanowski jak z bajki

W ciągu roku Park Jordanowski przy ul. Stalmacha w Raciborzu zmieni się nie do poznania. Właśnie przekazano plac budowy pod tę długo oczekiwaną, wycenioną na niespełna 3 mln zł inwestycję.

Racibórz będzie mieć Park Jordanowski jak z bajki

Park Jordanowski w Raciborzu lata świetności ma już za sobą. Żwirowe boisko, kilka przestarzałych urządzeń zabawowych i nieczynne sanitariaty raczej odstraszają, niż przyciągają dzieci i rodziców. To właśnie od nich wyszła inicjatywa tchnięcia drugiego życia w to urokliwe niegdyś miejsce. Początkowo chciano zlokalizować w nim Podwórko Talentów Nivea, jednakże raciborski projekt przepadł w głosowaniu.

Miała być Nivea...

- Dziś wiemy, że tamta przegrana była najlepszym, co mogło nam się przytrafić - mówi raciborzanka Anna Jegerska, jedna z inicjatorek rewitalizacji parku. Sponsorowana przez Niveę akcja pozwoliłaby odnowić tylko niewielką część parku, a projekt który właśnie wszedł w fazę realizacji zakłada kompleksową przebudowę całego ogródka jordanowskiego.

Wsparcie unijne

Oficjalne przekazanie placu budowy w Parku Jordanowskim zorganizowano we wtorek 11 września. Od pomysłu na rewitalizację ogródka do rozpoczęcia prac przy realizacji przedsięwzięcia minęły ponad trzy lata. - Warto było czekać, bo pozyskaliśmy z RPO Województwa Śląskiego* 95 procent środków przeznaczonych na realizację projektu - mówi Mirosław Lenk. Wykonawcą inwestycji jest przedsiębiorstwo Bruki Trawiński. - To wiarygodna, dobra raciborska firma, która realizowała wiele inwestycji w naszym mieście - dodaje prezydent Raciborza.

Trzy raciborzanki i radny

Raciborzanki Anna Jegerska, Ewa Klimaszewska i Joanna Mucha przez trzy ostatnie lata wytrwale zabiegały o rewitalizację parku. Wspierał je radny Wiesław Szczygielski. - Uznałem, że najlepsze pomysły będą mieli ci, którzy korzystają z tego. Spotykaliśmy się tutaj, każdy wniósł coś od siebie. Ewa zadbała o wizualizację na samym początku, później podsunęła nam projektanta zieleni... Później urzędnicy zajęli się tym od strony formalno-technicznej, następnie poszło to do wydziału i teraz zaczynamy. - mówi radny W. Szczygielski. - Mogliśmy liczyć na wsparcie prezydenta, który zgodził się na konsultacje w tak szerokim wymiarze. Byliśmy życzliwie przyjmowani i polecani wydziałom, które zaakceptowały większość naszych propozycji - dodaje A. Jegerska.

Trolejka i strefa cieszy

Nowy park jordanowski ma być gotowy za rok. Znajdzie się w nim miejsce zarówno dla małych jak i większych dzieci, a także ich rodziców oraz seniorów. Dzieci będą mogły bawić się m.in. na tyrolce (zjazd na linie) oraz w parku linowym. Na placu zabaw znajdą się również urządzenia przeznaczone dla dzieci niepełnosprawnych. Seniorzy będą mogli zagrać w gry, odpocząć w strefie ciszy czy też skorzystać z biblioteczki. Całość ma być objęta monitoringiem, co uchroni nowy park jordanowski przed dewastacją. - Bardzo ważne jest również zaplecze sanitarne - będzie toaleta, umywalka, więc wszystko będzie miało ręce i nogi - dodaje W. Szczygielski.

Wojtek Żołneczko


* Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - to w ramach tego programu rozdysponowywane jest gros środków unijnych przeznaczonych dla województwa śląskiego. W tym przypadku projekt na rewitalizację Parku Jordanowskiego opiewał na kwotę 2,2 mln zł. Urzędnikom z Raciborza udało się zdobyć dofinansowanie sięgające 95% tej kwoty. Do przetargu na realizację inwestycji stanęły dwie firmy. Opiewająca na kwotę 2,807 mln zł oferta firmy Anmed z Dzierżysławia została odrzucona. Oferta firmy Bruki Trawiński opiewała na kwotę 2,999 mln zł. Władze Raciborza, obawiając się powtórki sytuacji do jakiej doszło przy unieważnianiu kolejnych przetargów na remont ulic Łąkowej i Kościuszki, zdecydowały się rozstrzygnąć przetarg, wykładając dodatkowe środki na realizację inwestycji (800 tys. zł, czyli tyle ile wynosiła różnica pomiędzy pierwotną, projektową kalkulacją przedsięwzięcia a ofertą firmy Bruki Trawiński). 

Ludzie

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.

Wiesław Szczygielski

Strażak PSP Racibórz, były radny Gminy Racibórz

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
savonarola 17.09.2018 11:21

Do redakcji: A czemu tańsza oferta z Dzierżysławia została odrzucona?

~daks (77.182. * .87) 12.09.2018 13:46

szef ze stalmacha bedzie mial gdzie urzedowac

gucioptasznik 11.09.2018 21:42

To nierealne o co wnioskujesz, ale co do zasady masz rację. "przekazanie placu budowy", co to w ogóle jest za okazja, żeby takie wielkie halo robić?

~ŚwiadomyWyborca (83.26. * .217) 11.09.2018 14:27

Moim zdaniem na miesiąc przed wyborami powinni zakazać tego typu akcji urzędującym politykom. O rewitalizację parku opozycja raciborska prosiła się już wiele lat temu i tu teraz przed wyborami Lenk, któremu notowania spadają na łeb na szyję się afiszuje?