Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Coraz więcej ludzi odwiedza grób baronowej

Pod koniec maja mieszkańcy gminy Lubomia pożegnali Bordynowską Panią po raz drugi. Dawna właścicielka Grabówki - baronowa Zofia Eleonora von Bodenhausen, została ponownie pochowana. Jej szczątki spoczęły na historycznym, otoczonym polami wzgórzu w Syryni. Ponownie spoczęły też szczątki dwójki jej przedwcześnie zmarłych dzieci. W uroczystości wzięło udział wielu mieszkańców. Nie raz padło zdanie, że na szacunek zasługuje to, że pamięć o Bordynowskiej Pani przetrwała prawie 300 lat.

Coraz więcej ludzi odwiedza grób baronowej
Ponowny pochówek Bordynowskiej Pani spowodował, że więcej osób odwiedza wzgórze, gdzie spoczęły szczątki baronowej.

I wszystko wskazuje na to, że pamięć o Bordynowskiej Pani nie tylko nie zaginie, ale będzie jeszcze silniejsza. Ostatnie wydarzenia spowodowały, że coraz więcej osób odwiedza wzgórze, gdzie ponownie pochowano baronową i jej dzieci. To spowodowało, że władze gminy postanowiły dodatkowo zadbać o tak wyjątkowe miejsce. Na pewno chcą poprawić jakość drogi na wzgórze. Pozostanie ona szutrowa, ale polepszy się jej stan. - Chcemy, by profil drogi był lepszy, jednolity - mówi Bogdan Burek, zastępca wójta gminy Lubomia. - Z kolei na samym wzgórzu przygotujemy ławki, ustawimy kosze - dodaje.

Władze gminy chcą poprawić stan drogi na wzgórze przy okazji innej inwestycji. Chodzi o budowę trasy rowerowej - po śladzie tak zwanej „Białej drogi”. Droga ta biegnie w pobliżu wzgórza i ma być częścią polsko-czeskiej trasy rowerowej pod nazwą „Szlak Górnej Odry - zielone ścieżki pogranicza”.

(mak)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].