Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W Wodzisławiu i Rydułtowach antyszczepionkowcy rosną w siłę

Z roku na rok w Wodzisławiu Śląskim i pozostałych miejscowościach powiatu rośnie liczba dzieci, które nie są szczepione.

W Wodzisławiu i Rydułtowach antyszczepionkowcy rosną w siłę

Lawinowo rośnie liczba rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci. Potwierdzają to dane z wodzisławskiego Sanepidu, który monitoruje sytuację. Tendencja jest wzrostowa. W ubiegłym roku już 305 dzieci z naszego powiatu nie zostało poddanych obowiązkowym szczepieniom. W 2016 roku takich przypadków było zdecydowanie mniej, bo 231. Sanepid, podobnie jak lekarze, źródła problemu upatruje przede wszystkim w rosnącej popularności ruchów antyszczepionkowych.

Rekordowy Wodzisław

W ubiegłym roku to w Wodzisławiu najwięcej osób zrezygnowało ze szczepienia swoich dzieci – Sanepid odnotował aż 108 takich przypadków. Na drugim miejscu są Rydułtowy – 65 dzieci. Kolejno Radlin – 30 dzieci, Gorzyce – 25, Marklowice – 23, Lubomia – 22, Pszów – 15, Godów – 15, Mszana – 2. – Rzeczywiście, są powody do zaniepokojenia, bo liczba dzieci nieszczepionych stale rośnie. Zauważamy, że co kwartał jest ich więcej – mówi Katarzyna Klusaczyk z sekcji epidemiologii wodzisławskiego Sanepidu.

Mała świadomość?

O niezdrowej modzie na nieszczepienie dzieci mówiła na sesji rady miasta w Wodzisławiu Śląskim dyrektor wodzisławskiego Sanepidu Barbara Orzechowska. Podkreślała, że często rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, czym grozi brak obowiązkowych szczepień. – Słyszą o niepożądanych odczynach poszczepiennych, a tymczasem w ubiegłym roku na terenie Wodzisławia odnotowano tylko jeden taki przypadek i do tego lekki. Rodzice mają zbyt małą wiedzę na temat chorób i powikłań po chorobach, przed którymi chronią szczepionki – mówiła Orzechowska.

W całym powiecie wodzisławskim w 2017 r. do sanepidu zgłoszono 12 przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych, ale były to łagodne przypadki, typu gorączka.

Ludzie

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia

16 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~jankomuzykant (188.0. * .196) 25.03.2019 19:46


zgłoś nadużycie 0
~jankomuzykant (188.0. * .196) 54 minuty temu
Wystarczy aby żłobki i przedszkola nie przyjmowały nieszczepionych dzieci to się okaże czy ci nieodpowiedzialni "rodzice"dalej będą tacy konsekwentni w swoich działaniach przeciwko swoim i innym dzieciom ...

~jankomuzykant (188.0. * .196) 25.03.2019 18:50

Wystarczy aby żłobki i przedszkola nie przyjmowały nieszczepionych dzieci to się okaże czy ci nieodpowiedzialni "rodzice"dalej będą tacy konsekwentni w swoich działaniach przeciwko swoim innym dzieciom ...

~heh (89.66. * .166) 25.03.2019 13:47

6-letnia dziewczynka zmarła w olsztyńskim szpitalu dziecięcym z powodu powikłań po ospie. Dziecko nie było zaszczepione przeciwko ospie - poinformowała powiatowy inspektor sanitarny w Szczytnie Grażyna Sosnowska. - rmf24.pl

~heh (89.66. * .166) 03.10.2018 08:54

"Coraz więcej chorych na odrę. "Kwestia czasu, kiedy umrze polskie dziecko" - rmf24, tekst sprzed godziny, brawo ameby...

~Qwerty100 (78.10. * .133) 19.08.2018 23:30
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

jeśli szczepionki są takie wspaniałe, to dlaczego lekarze nie biorą odpowiedzialności za powikłania, za błędy lekarskie itp.

martynakotas 14.08.2018 21:54
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ja nie rozumiem szczerze całego tego rabanu dotyczacego szczepień. Ja szczepie swoje dzici szczepionkmi DTP które chroną je przed chorobami i to grożnymi.Ci ludzie nie zdaja sobie chyba sprawy co będzie jak masowo przestaniemy szczepić dzieci...Przeciez tego tak na prawdę tego nie wiemy ,większość z nas jest szczepiona i nie mamy doświadczenia z efektem zdrowotnym gdybyśmy sie nie szczepili.

prawdaon 08.08.2018 17:23
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

http://antynop.pl

~Doktór (94.254. * .18) 08.08.2018 17:14
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Autyzm jest chorobą genetyczną i ŻADNE szczepienie go nie wywołuje co najwyżej przyspiesza rozpoznanie to po pierwsze.A po drugie rodzice mają teraz +500 wiec niech sobie kupią szczepionkę nawet w Pewex-ie byle by tylko zaszczepili te biedne dzieci bo nieszczepieniem tylko im szkodzą.

zezem 08.08.2018 15:44
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

taaa....

dr google wyleczy, doradzi, recepty wypiszei leki dostarczy,

dr google dobry na wszystko tylko patrzeć jak dziurę w zębie zaplombuje.

~antyszczepionkowiec (188.146. * .88) 08.08.2018 15:32
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Szkodzi na pewno koreańska szczepionka EUVAX B (w cywilizowanym świecie już od 5 lat wycofywana),w Korei obecnie 1 autystyk na 38 dzieci!Szkodzi też szczepionka 3w1 (odra,świnka,różyczka).Apeluję do rodziców,by szczepili dzieci 6w1 infanrix hexa a szczepionki 5w1 unikali jak ognia,ominiecie w ten sposób EUVAX B. @zezem,wpisz w google EUVAX B i poczytaj trochę o tym koreańskim świństwie!Kiedyś szczepionki nie były skojarzone,a powikłania również występowały.Była taka szczepionka na POLIO,gdzie masa dzieci po niej pokrzywiło. N. u mojego ojca w klasie był chłopak i dziewczyna.Mój sasiad również dostał Heinego Medina,właśnie po szczepionce...Po prostu szczepionki nie są dla każdego,zrozum to

zezem 08.08.2018 15:18
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

antyszczepionkowiec (188.146. * .88), taaaa......

napisał: "!Obecnie na 150 dzieci,rodzi się jedno autystyczne w PL,autyzm uaktywnia szczepionka".

to może tak dokładniej?, ile dzieci z autyzmem rodziło się 5, 10, 50, 100, 200 lat temu ?

a która szczepionka szkodzi ? palanty jeszcze nie wiedzą że ŻYCIE SZKODZI, a jak się dowiedzą to z niego zrezygnują lub nie podejmą.....

~antyszczepionkowiec (188.146. * .88) 08.08.2018 01:07
oceniono 5 razy
-3
Zgłoś

Niestety szczepionki nie są dla wszystkich i o tym nawet lekarze wiedzą!Obecnie na 150 dzieci,rodzi się jedno autystyczne w PL,autyzm uaktywnia szczepionka.Moje dziecko,po ostatnim szczepieniu,dostało orzeczenie od NEUROLOGA I PSYCHIATRY,by zaniechać wszelkich szczepień,gdyż rozwój jest nieprawidłowy,opóźniony a nagłe pogorszenie nastąpiło gwałtownie 8h po szczepieniu.Na szczęście lekarzy też mamy mądrzejszych i dziś na pytanie "dlaczego moje dziecko ma cechy autyzmu",usłyszę od nich odpowiedź "widocznie macie nieprawidłową mutację w którymś genie a SZCZEPIONKA uaktywniła autyzm".Następne dziecko nie zaszczepione na nic,nikt nie robił problemu

~do_poniżej (46.134. * .46) 08.08.2018 00:03
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

~Qwerty100 (78.10. * .220) jeszcze nikogo nie przyprowadziłeś do szczepienia a już chcesz odszkodowania ?? ty nie zdrowie masz w głowie tylko KASA KASA KASA

~Qwerty100 (78.10. * .220) 07.08.2018 22:00
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

rośnie świadomość właśnie, można w mediach mówić o cudownych szczepionkach, ale fakty są inne.
Skoro obowiązkowe są szczepionki to za powikłania powinny być odszkodowania wypłacane.
Wtedy nacisk był by mniejszy.