Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bolesławianie nie chcą chlewni we wsi

Sielankowy wizerunek wsi zmienia się wraz z powstającymi gospodarstwami – przedsiębiorstwami nastawionymi na wielohektarowe uprawy czy też intensywną hodowlę. Zderzenie wyobrażeń z rzeczywistością najbardziej bolesne jest dla tych, którzy upatrzyli sobie wieś, jako miejsce spokojnego życia, z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu łąk i pół. Dziś więc w gminach rodzą się konflikty między mieszkańcami, pragnącymi cieszyć się sielskością wsi, a rolnikami planującymi rozwijać produkcję, szczególnie w kierunku budowy chlewni czy obór.

Bolesławianie nie chcą chlewni we wsi

Nie można pozbawić mieszkańców możliwości rozwoju

Ponieważ złożone przez właścicieli działek wnioski o przekształcenie budzą wielkie sprzeciwy, wójt gminy Krzyżanowice Grzegorz Utracki jeszcze przed protestami, zdecydował wyłączyć tereny w Bieńkowicach i Bolesławiu z uchwały dotyczącej planu zagospodarowania przestrzennego, by ponownie przeanalizować je i zaproponować mieszkańcom rozsądne rozwiązanie. Prowadzone są badania uciążliwości, z uwzględnieniem obowiązujących przepisów. – Jesteśmy gminą rolniczą i choć nie chciałbym, aby gospodarstwa rozwijały się w środku wsi, wśród zabudowy jednorodzinnej, to nie możemy ludzi, którzy dysponują gruntami pozbawiać możliwości rozwoju – wyjaśnia wójt. Nie ukrywa, że takie ograniczenia mogą gminę narazić na odszkodowania.

Wójt przekonany jest, że każda ze stron musi wobec drugiej wykonać jakiś ukłon i odpuścić, bo inaczej nie da się rozwiązać konfliktu.

– Cieszę się, że przyjeżdżają do nas ludzie i osiedlają się. Kupując jednak dom np. blisko kopalni czy szkoły, musimy być świadomi związanych z tym uciążliwości. Podobnie jest na wsi, gdzie jest rolnictwo i nikt tego nie ukrywa, a wręcz chwalimy się na dożynkach, że będzie się ono rozwijało – przypomina włodarz. Nawet gmina składając wniosek do urzędu marszałkowskiego czy do ministerstwa rolnictwa o przekwalifikowanie część gruntów na tereny inwestycyjne, nie uzyskuje zgody ze względu na wysoką bonitację gleb, rolniczy charakter i zwarty areał gruntów.

Uświadamia też, że dziś obory i chlewnie są zupełnie inne niż kiedyś, bardziej nowoczesne. Jeśli będą stosowane i przestrzegane zasady zgodne z ochroną środowiska, to uciążliwości związane z ich funkcjonowaniem nie zostaną zredukowane do zera, ale mocno ograniczone.

Jednocześnie wójt zapewnia, że gmina nie unika problemu czy mediacji. Zamierza zaproponować takie rozwiązania, które z jednej strony pozwoli rolnikom rozwijać się, z drugiej uszanuje wolę mieszkańców, którzy nie chcą w bezpośredniej bliskości mieć chlewni czy obory.

(ewa)

Ludzie

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wieśniak1 (89.66. * .165) 18.07.2018 10:08

Chlewnie do miast!!!! Na wieś tylko spokój, cisza i błogie zapachy!!