Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy drogi w małych sołectwach będą oświetlone? Wójt odpowiada: nie ma pieniędzy

Sołtys Osin Henryk Tomala co jakiś czas dopytuje włodarzy gminy o możliwość budowy oświetlenia na ul. Kolejowej. Chodzi o odcinek od ul. Raciborskiej w kierunku cmentarza parafialnego i dalej w kierunku centrum sołectwa.

Czy drogi w małych sołectwach będą oświetlone? Wójt odpowiada: nie ma pieniędzy

- Droga prowadzi do kościoła, jest często uczęszczana przez mieszkańców – argumentuje sołtys i zarazem radny gminy. Dodaje, że nowe punkty oświetlenia powstają np. w Rogowie, stąd jego pytanie, czy mogą powstać też w Osinach. Wójt Daniel Jakubczyk przyznał, że nowe oświetlenie ma powstać w Rogowie. Środki na ten cel zostały zaplanowane w budżecie na 2018 r. - Zadanie zostało wprowadzone do budżetu, bo na Raciborskiej w Rogowie panuje duży ruch, brakuje miejsc parkingowych, a mieszkańcy i przedsiębiorcy wielokrotnie zgłaszali do gminy problem braku oświetlenia – wyjaśnia wójt. Zaznaczył, że w budżecie próżno szukać pieniędzy, na dodatkowe zadania, bo większość inwestycji jest droższa niż planowano i trzeba do nich dopłacać.

Tymczasem problem braku oświetlenie dotyczy nie tylko Osin, ale też Gorzyczek i Uchylska. - Ze względu na bezpieczeństwo dzieci ul. Wiejska w Gorzyczkach, która biegnie w kierunku Uchylska też powinna zostać oświetlona. Tą drogą dzieci z Uchylska chodzą do szkoły w Gorzyczkach – argumentowała na jednym z posiedzeń rady gminy radna Elżbieta Rebizak. Jej apel poprał sołtys Gorzyczek Henryk Grzegoszczyk. Przypomniał, że kilka lat temu na tej drodze doszło do wypadku, w którym poszkodowane zostało dziecko. - To droga dość często uczęszczana, nie tylko przez dzieci – podkreślał Grzegoszczyk.

Wójta jednak to nie przekonało. Odpowiedział, że na zebraniu wiejskim w Uchylsku uzgodniono godziny kursów autobusów, którym dzieci z Uchylska są dowożone i przywożone ze szkoły.

(art)

9 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Seweryngzrogowa (155.133. * .56) 04.06.2018 18:29

ha Tam nie wójt jest winien tam baby rządzą jedna z Rogowa niereformowalna i druga z Olzy. Wójtowie ten i poprzedni nie mieli nic do gadania one rządzą gminą

~UVE (83.10. * .164) 03.06.2018 19:20

do Rogowik ! Mogliście mieć Wójta - był Wasz kandydat ale nie wiedzieć czemu w Rogowie zdaje się wygrał obecnie panujący większością głosów bo nawet dostał poparcie Waszego kandydata do 2 tury. Więc widzisz - reklamacji nie ma a efekty są widoczne. Najlepszym wyjściem będzie podzielić gminę tak jaki podział był po 1945 roku.

~Donkihot (83.10. * .164) 03.06.2018 19:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

do ~mieszkaniecgminy.Gdybyś znał jakie warunki muszą być spełnione by być sołectwem to byś nie pisał bzdur. Osiny nigdy nie były i nie będą sołectwem. Bynajmniej zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce. To wytwór poprzedniej Pani Naczelnik, nigdzie nie uregulowany prawnie, który nie wiedzieć czemu jeszcze przetrwał. Jeżeli obecny wójt zajmuje się przesuwaniem granic i zmianami nazw przystanków, to niech zajmie się wyprostowaniem przepisów dotyczących miedzy innymi Osin i Kolonii Fryderyk, wiem, że to przerasta jego możliwości bo Rada Gminy do tego nie dopuści a w szczególności nie mieści się to w głowie pana Tomali, że Osiny to dzielnica Gorzyc i nic poza tym.

~lily (155.133. * .86) 03.06.2018 19:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

jedziecie po tym wójcie jak po burej s**ce. a co on temu winien, że kasy nie ma?! kto pozadłużał gminę? no na pewno nie on. on stara się wyciągnąć jakoś z długów. ale to proces na wiele lat. podziękujcie jego nieudolnym poprzednikom

~Observer33 (93.179. * .34) 03.06.2018 18:52
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Chcieliście basen to macie ................koszty i tym samym brak środków na inne cele.
Tutaj żaden wójt nie pomoże.

~mieszkaniecgminy (91.195. * .238) 03.06.2018 16:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@UVE ... Osiny są sołectwem i tonod kilku lat ... jeśli jesteś mieszkańcem Gminy Gorzyce to jednak powinieneś wiedzieć zanim coś napiszesz ...

~Rogowik (31.222. * .90) 03.06.2018 14:48

Jestem mieszkańcem Rogowa i mam wrażenie, że nasza gmina nie ma wójta .Drogi zniszczone, brak chodników. Mamy pecha do wójtów,

~Wstydek (31.222. * .90) 03.06.2018 14:44

Nasz obecny wójt to jedna wielka katastrofa,nic nie potrafi zrobić dla gminy. Drogi dziurawe jak szwajcarski ser. W gminie nic się robi. Niech tylko popatrzy np na gminę Krzyżanowice.

~UVE (83.10. * .164) 03.06.2018 13:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A Osiny to od kiedy są sołectwem? Przecież to była jest i będzie dzielnica Gorzyc.
Używanie nazwy sołectwo jest na wyrost przekłamaniem. Nawet oznaczenia tej części Gorzyc na ul. Raciborskiej od strony Gorzyc wyraźnie informują, że wjeżdżamy do dzielnicy OSINY taką samą nazwę ma przystanek autobusowy, leżący na terenie wsi Bełsznica, który nie wiadomo czemu wójt zmienił na nazwę Gorzyce Osiny (chcąc przypodobać się chyba p. Tomali) więc też nie ma mowy o przystanku OSINY tylko Gorzyce Osiny. A prawidłowo to powinno być Bełsznica Osiny tak jak nazwa parafii Wójt zmienia nazwy, przesuwa granice ale nikogo o zdanie nie pyta. Nie ma sołectwa Osiny i nie będzie.