Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Młodzież z Nędzy i Zella-Mehlis w Niemczech spotkała się po raz 6.

Już po raz szósty organizujemy w naszej szkole projekt „Wymiana polsko-niemiecka”. Nasza zaprzyjaźniona szkoła mieści się w miejscowości Zella-Mehlis w Turyngii (środkowa część Niemiec). Szkoła nosi nazwę Lutherschule - Staatliche Regelschule. Współpraca polega na tym, że gościmy uczniów z Niemiec w Nędzy w kwietniu/maju, natomiast wyjeżdżamy do Zella-Mehlis we wrześniu. Angażujemy uczniów obecnych klas siódmych i drugich gimnazjum. Tegoroczna współpraca jest na półmetku.

Młodzież z Nędzy i Zella-Mehlis w Niemczech spotkała się po raz 6.

W tej edycji wymiany bierze udział 12 uczniów z każdej ze szkół. Ze strony polskiej są to: Wiktoria Gatnar (7b), Małgorzata Jezusek (7b), Wiktoria Wałach (7b), Magdalena Kunicka (7b), Marlena Jurkowska (7b), Paulina Szenk (7b), Julia Wojtek (7b), Martyna Żurek (7a), Jakub Stokłosa (7b), Milena Piechula (IIb), Sabina Przybyła (IIb) , Maurycy Kot (IIa).

22 kwietnia, w niedzielę wieczorem przywitaliśmy naszych gości w Nędzy. Już następnego dnia spotkaliśmy się w szkole. Po przywitaniu przez Panią Dyrektor grupa wraz z opiekunkami - (p.Beate Blum i p.Susanne Truckenbrodt) zwiedziła szkołę udając się również na zaplanowaną lekcję z klasą. Lekcja trzecia to zajęcia z panią Kornelią Czogalik – nauka języka polskiego. Następnie Pani Małgorzata Kozielska pokazała uczniom kościół w Nędzy. Opowiedziała w języku niemieckim o historii tego zabytkowego miejsca. Dalsza część dnia związana była z ruchem na świeżym powietrzu – spacer do Rezerwatu Przyrody „Łeżczok” zakończony wspólnym „grillem” na terenie kompleksu stawów łownych „Babiczok”.

We wtorek miała miejsce lekcja języka angielskiego z Panią Izą Pielczyk, a później pojechaliśmy na wycieczkę do Raciborza. Młodzież zwiedziła Zamek Piastowski, a miasto poznała dzięki grze miejskiej. Pracując w grupach uczniowie szukali miejsc ze starych fotografii. Należało tak wykonać zdjęcie, jak na starym ujęciu. Na koniec młodzież relaksowała się grą w kręgle w „Family Club”.

Kolejnego dnia uczniowie pojechali na całodzienną wycieczkę do Wrocławia. Wraz z przewodnikiem zwiedzali miasto zaczynając od podziwiania panoramy miasta z najwyższego budynku: Sky Tower. Na czwartek zaplanowano wyjazd do Rud. Tam zwiedzono zabytkową Kolej Wąskotorową oraz Pocysterski Kompleks Klasztorno-Pałacowy.

W piątek rano gościliśmy w Urzędzie Gminy w Nędzy, gdzie uczniowie zostali przywitani przez sekretarza gminy Pana Krystiana Dolipskiego. Każdy uczeń otrzymał pamiątkowe prezenty. Później spędziliśmy czas w szkole: prace manualne (wykonywanie bransoletki) z paniami Edytą Palą i Marią Jankowską, gotowanie obiadu (zupa pomidorowa i racuchy) z Panią Moniką Bajak, zajęcia z panem Irkiem Fietem – kostka Rubika oraz na koniec grupowa praca plastyczna podsumowująca tydzień w Nędzy. Na zakończenie uczniowie naszej szkoły zrzeszeni w grupie „Drengowie – rekruci” zaprezentowali gościom pokaz walki. Pokaz przygotował Pan Lincner.

Wieczorem miało miejsce wspólne spotkanie uczniów, rodziców i nauczycieli w szkolnej auli. Nadszedł czas refleksji i podsumowań. Nasi goście zaśpiewali kilka piosenek, my nauczyliśmy wszystkich tańca „Belgijka”.

W sobotę rano pożegnaliśmy naszych gości wiedząc, że już 16 września pojedziemy do Zella-Mehlis. Jestem pewna, że szkoła w Zella-Mehlis zapewni nam równie dużo atrakcji. Mam nadzieję, że zawarte znajomości zostaną na długo.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc organizacji projektu, a szczególnie Pani Małgorzacie Kozielskiej. Nad całością czuwały nauczycielki języka niemieckiego: panie Aleksandra Nieć, Monika Sosna i Anita Grycman.

Polsko niemiecka współpraca (wymiana uczniowska) możliwa jest dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (Jugendwerk) z Warszawy, Gminy Nędza oraz wkładowi własnemu szkoły i rodziców uczniów.

Anita Grycman, koordynator projektu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].