Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Po 30 latach... Najwyższa podwyżka składki w OSP

Wojnowiccy strażacy przez dekady składali się na swoją OSP po 15 zł rocznie. W tym roku postanowili podnieść stawkę o 100%.

Po 30 latach... Najwyższa podwyżka składki w OSP

Składkowe strażackie stanowi w budżecie każdej jednostki ważny składnik. W gminie Krzanowice najwięcej płacą druhowie z Krzanowic – 50 zł rocznie. W Wojnowicach zbierano dotąd najniższą składkę gminną. Potrzeby rosną, pieniądze się przydadzą. Miejscowi postanowili o podwyżce. Rozgorzała dyskusja o ile? Batalia rozegrała się między kwotami 30 i 50 zł. Co interesujące zwolennikami wyższej propozycji byli starsi strażacy. Patrzyli na przykład Krzanowic. Padło porównanie, że to równowartość dwóch piw w miesiącu.

W głosowaniu wygrał, dosyć wyraźnie, pomysł z 30 złotymi na rok. Obecny na zebraniu w Wojnowicach szef gminnych struktur OSP Hubert Czogała podkreślał, że uchwalenie wysokiej stawki nie jest problemem. Wyzwanie stanowi jej późniejsza zbiórka.

Obecnie – w gminie Krzanowice – najmniej płacą strażacy z Pietraszyna. Ich 20 zł pozostanie pewnie jeszcze długo bez zmian, bo naczelnik Marek Wiszkony wytłumaczył ostatnio dlaczego OSP nie podnosi wysokości składki. – W ciągu roku organizujemy we wsi różne imprezy, cyklicznie są to bal karnawałowy, festyn na Floriana i Andrzejki. W organizację angażują się żony strażaków i nasze druhny. Dokładają od siebie, by wydarzenia się udały. Nie chcemy kolejnych obciążeń finansowych dla naszych członków – podsumował doświadczony strażak.

(m)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].