Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rok 1945-pamiętamy. Z przewodnikiem po meandrach historii [ZDJĘCIA]

21 stycznia zorganizowano kolejne wydarzenie z cyklu „Przewodnik czeka”.

Rok 1945-pamiętamy. Z przewodnikiem po meandrach historii [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek

W cyklu „Przewodnik czeka” w niedzielę, 21 stycznia zorganizowano kolejne spotkanie, tym razem poświęcone morderczej ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego KL Auschwitz oraz tajnemu programowi T 4 wcielonemu w roku 1939 przez III Rzeszę, który polegał na eliminowaniu słabszych jednostek ze społeczeństwa. Nazwa T 4 pochodzi od Tiergartenstrasse, ulicy w Berlinie przy której pod numerem 4 stał budynek gdzie zapadły kluczowe decyzje dotyczące wdrażania programu. Ze względu na tematykę w spacerze po meandrach historii uczestniczyły wyłącznie osoby dorosłe

W rolę przewodników po tym przerażającym okresie minionego stulecia wcieliły się Małgorzata Płoszaj z Halo! Rybnik oraz jej córka Magdalena historyk, studiująca podyplomowo na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie na kierunku "Totalitaryzm-nazizm-Holokaust".
Jak mogliśmy się dowiedzieć działania Niemców na początku wojny odwoływały się do pojęcia eugeniki, nauki głoszącej „doskonalenie rasy ludzkiej poprzez zmiany genetyczne i stwarzanie odpowiednich warunków rozwoju". Wprowadzono m.in. sterylizację w imię czystości rasowej. Z czasem posunięto się do uśmiercania pacjentów szpitali psychiatrycznych. Eutanazja miała eliminować ludzi niepełnoprawnych intelektualnie czy chorych psychicznie, w tym także niewidomych, gruźlików czy inwalidów. Działaniom zbrodniarzy towarzyszyły akcje propagandowe, które miały uświadomić ile kosztuje obywateli III Rzeszy utrzymanie pacjenta chorego psychicznie. Niemcy były w stanie wojny i pod płaszczykiem korzyści ekonomicznych szukały cichego społecznego przyzwolenia na te zabójcze praktyki. Organizowano także „wycieczki” po oddziałach, na których przebywali najbardziej schorowani pacjenci. Często agresywni i niebezpieczni nie tylko dla siebie, ale także dla innych. Skoro zatem są niebezpieczni to najlepiej ich wyeliminować. Gehenna pacjentów rybnickiego szpitala podobnie jak innych placówek tego typu trwała przez cały czas II wojny światowej. W miejsce uśmiercanych pacjentów przywożono z głębi Niemiec nowych. Dzięki temu stan liczebny szpitala był stale uzupełniany.

Niemcy były w stanie wojny i pod płaszczykiem korzyści ekonomicznych szukały cichego społecznego przyzwolenia na te zabójcze praktyki

Niemcy starannie tuszowali dowody swoich zbrodni np. informując rodzinę o śmieci pacjenta często fałszowali akty zgonu. Z tamtych czasów w Archiwum Państwowym w Raciborzu zachowało się bardzo niewiele dokumentów potwierdzających np. przeprowadzane w Rybniku sterylizacje. To jednak nie koniec dramatu pacjentów. W styczniu 1945 roku na wieść o zbliżającej się ofensywie sowieckiej niemiecka część załogi szpitala opuściła Rybnik. Na miejscu została garstka polskiego personelu i blisko 1700 głodnych, schorowanych i zziębniętych pacjentów. Wokół szpitala rozlokowali się żołnierze niemieccy zaś od strony Gliwic stacjonowali Sowieci. 26 stycznia rozpoczęła się regularna wymian ognia. Wielu zdesperowanym i przerażonym pacjentom udaje się wydostać na zewnątrz szpitala. Wychodzą w piżamach, pokaleczeni i stanowią łatwy cel. Cześć pacjentów w lutym 1945 ewakuowano, wielu tych którzy pozostali zginęło podczas działań wojennych zimą tego samego roku.
Na dramat ludności cywilnej na naszym terenie nakłada się dodatkowo mordercza ewakuacja więźniów obozu KL Auschwitz rozpoczęta w drugiej połowie stycznia 1945 roku. Jedna z tras „Marszu śmierci” wiodła przez Rybnik. Więźniowie po eskortą esesmanów szli pokonując przy siarczystym mrozie wiele kilometrów dziennie. Zmarznięci, wygłodzeni, chorzy i bici przez obozowych strażników maszerowali na zachód. Tylko nielicznym z nich udało się uciec i przeżyć dzięki pomocy miejscowej ludności. Wielu ginęło po drodze. Jeszcze inni zginęli od kul hitlerowskich oprawców. Miejsca egzekucji upamiętniają pomniki znajdujące się w okolicy stadionu miejskiego przy ul. Gliwickiej oraz nad rzeką Rudą w okolicach cmentarza, na którym spoczywają także pacjenci rybnickiego szpitala. Za tydzień 28 stycznia, odbędą się miejskie uroczystości związane z upamiętnieniem „Marszu śmierci” oraz rocznicy „Tragedii Górnośląskiej” obejmujących już po wyzwoleniu działania o charakterze zbrodniczym żołnierzy sowieckich wobec ludności cywilnej Górnego Śląska.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].