Wstąp do II LO i zarejestruj się w bazie dawców szpiku

Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego rozpoczęła się rano i zakończy o godz. 19.00 (9.11.2017). Cała procedura trwa zaledwie kilka minut.

Wstąp do II LO i zarejestruj się w bazie dawców szpiku

Potencjalnym dawcą szpiku kostnego może zostać każda osoba pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, która waży minimum 50 kg. Sama procedura rejestracji dawcy jest bezinwazyjna i polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka oraz wypełnieniu formularza.

Organizatorem akcji w II LO jest Joanna Malinowska - nauczyciel języka polskiego. W mediach społecznościowych natrafiła na informację o Karolu Walczaku z Wrocławia. 9-letni chłopiec zmaga się z ostrą białaczką limfoblastyczną. W jego przypadku konieczne jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Prawdopodobieństwo znalezienia dawcy jest bardzo małe. - Nie ukrywam, że historia choroby tego chłopca i waleczność jego mamy bardzo mnie wzruszyły. Postanowiliśmy pomóc - mówi Joanna Malinowska. Przykład chłopca uświadamia, jak wielka jest potrzeba rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Rejestrację dawców prowadzi grupa uczniów-wolontariuszy w sali nr 108 (parter). Organizatorzy liczą, że oprócz uczniów klas III i nauczycieli, bazę potencjalnych dawców szpiku powiększą jeszcze rodzice (po południu w szkole organizowane będą zebrania rodzicielskie) oraz zwyczajni raciborzanie, którzy również mogą wstąpić do szkoły (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 3, 47-400 Racibórz).

Więcej o akcji we wtorkowych "Nowinach Raciborskich".

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].