Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Integracja młodzieży z migracją w tle czyli Erasmus+ [ZDJĘCIA]

Młodzież stawia ważne pytania. 

Integracja młodzieży z migracją w tle czyli Erasmus+ [ZDJĘCIA]
Fot. mat. prasowe

W 2016 roku uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Rybniku (wówczas Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego nr 2 im. św. Jadwigi Królowej Polski) włączyli się do realizacji projektu ERASMUS+. Jego tematem wiodącym jest "Migracja - wyzwanie dla Europy w XXI wieku". Jest to dwuletni projekt pięciu europejskich szkół z pięciu różnych krajów. Jego głównym tematem jest migracja w jej różnych aspektach (migracja za pracą, emigracja, imigracja, ruchy na rzecz uchodźców). Głównym celem wspólnych działań jest uświadomienie uczniom kwestii związanych z migracją.

Ze względu na aktualność tego problemu we współczesnej Europie, dotyczy on ważnych aspektów wspólnego życia wielu państw europejskich. Uczestnicy tego projektu stawiają ważne pytanie: "W jaki sposób możemy mieć do czynienia z migrantami i migracją w przyszłości, czy jest to szansa czy zagrożenie dla nas i przyszłości naszego kontynentu?"

Dziś Europa wydaje się nie mieć wspólnej odpowiedzi na wiele pytań dotyczących migracji. To jest powód, dla którego projekt stara się spojrzeć na migrację i jej postrzeganie z różnych perspektyw europejskich.

Projekt jest koordynowany przez niemiecką szkołę. Pracują nad nim także szkoły z Belgii, Hiszpanii, Włoch i Polski. Partnerzy zostali wybrani z jednej strony dlatego, że ich rządy mają rozmaite sposoby radzenia sobie z migracją, a z drugiej mieszkańcy tych krajów prezentują różne doświadczenia i podejście do tego problemu.

Międzynarodowe Spotkania są wykorzystywane do wymiany, a zwłaszcza analizy wyników, a także zapoznania się z lokalnymi akcjami i realiami. W trakcie warsztatów w poszczególnych krajach uczniowie poznawali sposoby dokumentowania przeżyć, tworzyli strony internetowe, prezentacje, filmy. Na poziomie kraju uczniowie dokumentowali i analizowali politykę migracyjną własnego kraju.

Gimnazjaliści z Rybnika, głównie uczniowie klas realizujących rozszerzony program nauki języka angielskiego, pod kierunkiem anglistki Magdaleny Kaczmarek – w ubiegłym roku szkolnym w ramach wymiany odwiedzili Belgię, Sycylię, Barcelonę i wspólnie z młodzieżą tych krajów pracowali w międzynarodowych grupach nad zgłębianiem zagadnień migracji. Spotkali się również z uchodźcami z Afryki.

Od 7 do 15 października uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Rybniku będą gościli delegacje uczniów i nauczycieli partnerskich szkół i wspólnie pracowali nad realizacją projektu pod opieką nauczycieli - pani Jabłońskiej, Muszali i Kaczmarek. Program spotkania zapowiada się bardzo atrakcyjnie. W ramach realizacji zadań odbędą się zajęcia warsztatowe na terenie szkoły. Goście będą mieli także możliwość poznać Rybnik, odbyć wycieczki do Krakowa, Wrocławia oraz zwiedzić hitlerowski obóz koncentracyjny Auschwitz - Birkenau. We Wrocławiu będą uczestniczyli w wykładzie na temat migracji w Polsce po II wojnie światowej oraz obejrzą Panoramę Racławicką i zwiedzą miasto. Będą mieli także okazję obejrzeć najważniejsze zabytki Krakowa.

W trakcie wycieczek uczniowie zbiorą także informacje na temat podejścia Polaków do zagadnień migracji w formie ankiet. Rezultaty pracy uczestników projektu ERASMUS+ (statystyki, wywiady, filmy, prezentacje, itp ...) zostaną opublikowane na stronie internetowej projektu i mogą być wykorzystywane podczas lekcji, takich jak WOS, geografia, historia i języki obce. (mat. prasowe)

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wajda38 (83.31. * .135) 02.12.2017 16:33

Młodzież otrzymując odpowiednie narzędzia sama zacznie zadawać pytania i dążyć do doskonałości. Zawsze ale to zawsze i w każdym przypadku najważniejsze jest podrzucenie dziecku zachęty. Resztę materiałów (o ile będą osiągalne) wygrzebie dziecko osobiści. Stąd moim zdaniem bardzo ważne aby agencje wymiany akademickiej oraz instytucjonalnej angażowały się w życie naukowe uczniów w jak najmłodszym wieku.