Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Emeryci na wywczasach

Życie emeryta nie musi być, smutne, monotonne czy spędzane w samotności. Od 60 lat zabiega o to Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jednak w ostatnich latach działalność tej senioralnej organizacji również na raciborszczyźnie szczególnie mocno rozwinęła się. Wpływ na to ma przede wszystkim rosnąca liczba osób, które przechodząc na emeryturę, zamierzają aktywność zawodową zamienić na  ciekawe formy spędzania wolnego czasu, w tym również wypoczynku.

Emeryci na wywczasach
Krystyna Loch zachęca do korzystania z atracyjnych ofert letniego wypoczynku, którymi dysponuje Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Obecnie raciborski związek emerytów i rencistów skupia 2162 osoby w mieście i powiecie. Świętująca swój jubileusz organizacja, od początku inicjowała m.in. wakacyjne wyjazdy dla swych członków, głównie jednak do jednej miejscowości – Świnoujścia.

Wakacje seniorów

– Ponieważ potrzeby wypoczynkowe seniorów są coraz większe, poszerzyliśmy naszą ofertę i w tym roku począwszy od stycznia aż do grudnia organizujemy 31 turnusów wczasowych, w tym również świąteczne i sylwestrowe – wylicza przewodnicząca Zarządu Rejonowego PZERiI Krystyna Loch, która od czterech lat szefuje raciborskiej organizacji.

Na każdych wczasach jest jedna lub dwie wycieczki. W tym roku seniorzy bardzo zadowoleni wrócili z dwóch tygodniowych turnusów wczasowych do Poniatowej ze zwiedzaniem Zamościa, Lublina, Kazimierza i Nałęczowa oraz w Pieniny połączonym ze spływem Dunajcem i zwiedzaniem Nowego Sącza. Emeryci raciborsczyzny wyjeżdżają również za granicę. Dotychczas wypoczywali w Chorwacji i Dalmacji, a we wrześniu wyjedzie grupa na wyspę Krk i do Czarnogóry. Rozważana jest też możliwość zorganizowania wyjazdu do Londynu.

Na wczasy seniorzy dowożeni są autokarem do wybranego, sprawdzonego i polecanego przez związek miejsca wypoczynku, a także zorganizowany jest powrót autokarem do domu. – Jeśli senior jest osobą samotną, wyjeżdża często z grupą znajomych, a jeśli nie zna uczestników wyjazdu – to poznaje ich w miejscu pobytu. W ten sposób zawiązują się znajomości a nawet przyjaźnie. Czasem w następnym roku, takie osoby wyjeżdżają już razem – mówi o atutach senioralnych podróży przewodnicząca.

Co roku z wczasów polecanych przez związek korzysta  600 – 700 emerytów. Poza tym w styczniu odbył się bal karnawałowy dla ponad 100 osób i wyjazd karnawałowy do Barda dla 50 uczestników. Swych stałych zwolenników mają też wyjazdy bożonarodzeniowe i wielkanocne. Dodatkowo organizowane są turnusy rehabilitacyjne, w tym jeden jesienią. Przed seniorami jeszcze dziewięć wyjazdów wczasowych na przełomie sierpnia, września i października.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].