Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Cała Polska może brać z nich przykład, czyli jak to się robi w Rafako i „Mechaniku”

O prestiżowych nagrodach dla Rafako, potrzebie odtwarzania szkolnictwa zawodowego oraz szkoleniu młodych ślusarzy i spawaczy z Anną Zembaty-Łęską, dyrektor departamentu zarządzania personelem Rafako, rozmawia Wojtek Żołneczko.

Cała Polska może brać z nich przykład, czyli jak to się robi w Rafako i „Mechaniku”
Anna Zembaty-Łęska podczas gali wręczenia nagród TOP Pracodawca Województwa Śląskiego. Po prawej młodociani pracownicy Rafako, którzy uczą się w "Mechaniku" oraz Oddziale Szkolenia Zawodowego Rafako

– Jaką decyzję podejmują na ogół po ukończeniu nauki w szkole?

– Większość zostaje i kontynuuje pracę w Rafako.

– Taki model kształcenia jest stosowany na szeroką skalę w Niemczech, Austrii czy Szwecji...

– Tak. Warto zauważyć, że kraje, gdzie było rozwinięte kształcenie dualne, miały najniższe wskaźniki bezrobocia wśród ludzi młodych, którzy kończąc szkołę zdobywali zawód otwierający wiele drzwi na rynku pracy. Podobnie jest u nas. Absolwentów Oddziału Szkolenia Zawodowego w Rafako nie znajdzie się w rejestrach osób bezrobotnych.

– Czy współpracę Rafako i „Mechanika” w zakresie kształcenia zawodowego można traktować jako przykład modelowego rozwiązania tego zagadnienia?

– Uważamy, że warto sięgać do sprawdzonych rozwiązań, stąd postawienie na dualne kształcenie. Zmiany systemowe powinny iść właśnie w tym kierunku. Dużo się teraz mówi o innowacyjności, kreśli ambitne plany dla polskiej gospodarki. Trzeba jednak pamiętać, że wspaniałe projekty i pomysły wiążą się w większości przypadków z potrzebą ich wykonania. W warunkach, gdy zlikwidowano wiele firm, staliśmy się [jako Polacy – dop. red.] magazynierami i producentami części zamiennych dla gospodarek krajów zachodnich, przeszkodą w realizacji tych śmiałych zamierzeń może być czynnik ludzki. Zniszczono sporo tkanki związanej ze szkolnictwem zawodowym. To powinno być w sposób sensowny odtwarzane.

– Konsekwencją dominacji tego modelu szkolnictwa np. w Niemczech, jest brak inżynierów. Czy nie obawiacie się tego problemu?

– Nie do końca mogę się z tym zgodzić. Studia techniczne nie są studiami łatwymi. Wymagają posiadania solidnych podstaw z nauk ścisłych i rzetelnej, systematycznej pracy. To studia dla ambitnych i wytrwałych. Dlatego ważne jest również to, aby tym młodym ludziom, jeśli tylko czują się na siłach, stworzyć warunki do rozwoju – aby mogli zdobywać wykształcenie średnie i wyższe. Mamy w firmie wiele przykładów takiego rozwoju zawodowego. Wspomagamy młodych ludzi w tym procesie, refundujemy koszty szkoleń oraz kształcenia na kierunkach studiów potrzebnych w firmie.

– To właśnie tacy ludzie stają się „Rafakowcami”, dla których ta firma, to coś więcej niż miejsce pracy?

– Rzeczywiście, tak jest. Większość naszych obecnych pracowników rozpoczęła, swoją pracę i karierą zawodową właśnie w Rafako.


Oddział Szkolenia Zawodowego Rafako – jak to działa?

Rafako to największy w Europie dostawca kotłów i urządzeń dla energetyki. Nic dziwnego, że kierownictwo firmy wychodzi z założenia, że nikt tak dobrze jak sami pracownicy Rafako nie przygotuje przyszłych kadr do pracy w firmie. Stąd działalność Oddziału Szkolenia Zawodowego, w którym posiadający unikalną wiedzę specjaliści kształcą kolejne pokolenia pracowników Rafako.