Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Miodowy miesiąc? Tak, na gospodarstwie... Opowieść o 90-latce z Rudy

8 luty to dzień urodzin pani Julii Strzeduły z Rudy. Mieszkanka nadodrzańskiej wioski świętowała niedawno 90. urodziny. Gdy wesoła zabawa w rodzinnym gronie ucichła, my rozmawialiśmy z jubilatką o jej najdalszych wspomnieniach, rodzinie i tym czym żyje dniem powszednim.

Miodowy miesiąc? Tak, na gospodarstwie... Opowieść o 90-latce z Rudy
Julia Strzeduła pokazuje swoje zdjęcie gdy miała 20 lat

Kartofle z maślanką

A co 90-latka robi w wolnym czasie? – Siedzę na zagrodzie. Nie lubię telewizji, już bardziej radio. Ale wszędzie mówią mało prawdy i nie można się zbytnio przejmować tym co tam usłyszysz. Moje siostry nie żyły tak długo jak ja, ale czasem spotykam się jeszcze z koleżankami – odpowiada.

A gdzie w takim razie leży przyczyna tak dobrego zdrowia u pani Julii? – To prawda, nigdy nie chorowałam. Mam pustą kartotekę u lekarza. Nie wiem czy to przez to, że nie lubię mięsa, bo na obiad najlepiej mi pasują kartofle z maślanką. Zamiast masła wolę margarynę albo smalec. Do picia oranżada albo woda. No i całe życie w pracy – tłumaczy pani Julia.

Wszystkim młodym radzi aby w życiu kierowali się zgodą, nie nerwowali się i nie pili alkoholu. Obecnie jubilatka czeka aż znów w jej zagrodzie zagoszczą ulubione kurki. Cieszy się z prezentów i życzeń, które otrzymała od władz gminy, które odwiedzają wszystkich 90-cio latków. Nasza gazeta otrzymała obietnice, że z okazji 95-tych urodzin pani Julia opowie nam kolejną dawkę wspomnień. Czekamy!

Marcin Wojnarowski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].