Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Chcesz inwestować i nie stracić? Musisz być cierpliwy

Wiele osób, myśląc o swojej przyszłości, chciałoby zainwestować pieniądze z nadzieją na szybki i duży zysk. Nie jest to jednak proste, o czym przekonuje nas Marcin Dudek (na zdjęciu) ze Śląskiego Centrum Finansowego.

Chcesz inwestować i nie stracić? Musisz być cierpliwy
Marcin Dudek ze Śląskiego Centrum Finansowego

– Na początku musimy zastanowić się, czy chcemy inwestować czy oszczędzać. Często jest tak, że osoby mówią o inwestowaniu, a jak zaczynamy rozmawiać o poszczególnych produktach, ich dostępności, to okazuje się, że te osoby chciałyby zaoszczędzić pieniądze – mówi doradca finansowy i przekonuje, że inwestowanie nie jest tylko zabawą dla bogatych. Jak twierdzi, należy jednak na początku zadbać o pewnego rodzaju zabezpieczenie finansowe. – Mówię tutaj o dziesięciokrotności naszych miesięcznych dochodów – dodaje Dudek. Tłumaczy także, że myśląc o inwestowaniu, należy zwrócić uwagę na trzy obszary. – Pierwszy obszar to są ubezpieczania. Musimy zabezpieczyć rodzinę, firmę czy wspólników. Drugą sprawą są oszczędności, o których wspominałem, a trzecią dopiero inwestowanie – mówi ekspert ze Śląskiego Centrum Finansowego.

Marcin Dudek przyznaje, że rynek inwestycyjny w Polsce cały czas się rozwija. – Bardzo pomaga technologia. Możemy mobilnie, poprzez aplikacje w telefonie, być inwestorem nawet na rynku  międzynarodowym. Widziałem dzieci z gimnazjum, które za niewielkie pieniądze, np. z urodzin, otwierały rachunki przez internet i kupowały kontrakty bądź grały na walutach na rynkach międzynarodowych. Kiedyś było to niewyobrażalne, a dziś jest to możliwe – przekonuje finansista.

Pytany, gdzie Polacy najchętniej lokują swoje pieniądze, odpowiada, że panuje przekonanie, iż najprostszą formą inwestowania są nieruchomości. – Osobiście uważam jednak, że najprostsza jest giełda i rynek akcji. Dzisiaj można pomyśleć również o zainwestowaniu w złoto. Ale to nie może być inwestycja zaplanowana na rok czy dwa, tylko co najmniej na 10-15 lat. Na świecie, w ostatnich latach, był duży dodruk pieniądza, może się więc okazać, że złoto pójdzie znacznie do góry. Kiedy to będzie? Tego nikt nie jest w stanie przewidzieć – oznajmia Dudek, który radzi również, że przed rozpoczęciem inwestowania, warto skorzystać z doradztwa specjalisty. – Łatwiej wtedy uniknąć błędów. Doradca musi przewidzieć potrzeby jakie będziemy mieli za 10 czy 15 lat. Musi wypytać o wiele rzeczy, przeprowadzić szczegółowy wywiad – to wszystko ma wpływ na dobór produktu – przekonuje finansista, który twierdzi jednocześnie, że każdy może zostać inwestorem. Są jednak pewne warunki. – Trzeba być cierpliwym i spokojnym. Nie da się zarobić bardzo szybko i powtarzać to regularnie. Ważniejsza jest pewna stabilizacja i powtarzalność. Znam osoby, które grają na giełdzie i regularnie osiągają zysk, średnio na rok – na poziomie 10 proc. I to nie są osoby, które non stop siedzą przed komputerem i sprawdzają wyniki. Są po prostu cierpliwe – dodaje na zakończenie Marcin Dudek ze Śląskiego Centrum Finansowego.

(pm)