Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zdemaskuj smog - wodzisławianie walczą o czyste powietrze

Od dziś na billboardach i plakatach w Wodzisławiu, w mediach społecznościowych, miejskiej stronie internetowej, czy na łamach portalu nowiny.pl można zobaczyć zdjęcia wodzisławian w maskach przeciwgazowych, którzy są twarzami nowej kampanii ekologicznej Zdemaskuj smog.

Zdemaskuj smog - wodzisławianie walczą o czyste powietrze

- "Zdemaskuj smog" to kampania informacyjna o charakterze lokalnym. W ramach tego przedsięwzięcia poruszamy kwestię zanieczyszczeń powietrza, pokazujemy, jak szkodliwy wpływ mają na nasze zdrowie i - przede wszystkim - podpowiadamy, jak "zdemaskować smog", czyli prezentujemy gotowe rozwiązania na to, jak skutecznie zapobiegać niskiej emisji i walczyć ze smogiem - mówi Anna Szweda-Piguła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta. - Chcemy zwrócić uwagę jak największej liczby osób na ten ogromny problem. Mamy nadzieję, że zrealizujemy nasz cel, tym bardziej że w stworzeniu kampanii pomogli nam mieszkańcy kilku dzielnic naszego miasta, czyli osoby, z którymi w pewnym sensie mogliby utożsamiać się ich sąsiedzi. - dopowiada.

Jeszcze we wrześniu miasto zorganizowało internetowy casting na twarze nowej kampanii Wodzisławia Śląskiego. Do realizacji „Zdemaskuj smog” zaproszono cztery osoby: Paulinę Śnieg z osiedla XXX-lecia PRL, Filipa Chroboka ze Starego Miasta, Mirosławę Wachowicz z osiedla Przyjaźni i Kamila Witę z osiedla Dąbrówki. Kampania "Zdemaskuj smog" uzupełnia związane z walką z niską emisją wielkie edukacyjne przedsięwzięcie Subregionu Zachodniego - "Gmina z (dobrą) energią! Modelowa kampania edukacyjno-informacyjna na rzecz ograniczania niskiej emisji oraz promocji efektywności energetycznej". Konferencja inaugurująca działania Subregionu Zachodniego odbyła się 3 listopada.

Kampania Zdemaskuj smog jest jednym z działań mających na celu zwalczanie niskiej emisji: zaczynając od programów zw. z termomodernizacją kamienic, dotacjami do remontów systemów grzewczych, kończąc na konferencjach naukowych i materiałach edukacyjnych. 

Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w raporcie wydanym w 2016 r. wskazała, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast znajduje się w Polsce. Wodzisław Śląski znalazł się w tym zestawieniu na 5. miejscu.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
zxc 09.11.2016 08:06

Ulotki, konferencje naukowe... haha o smogu już tyle powiedziano i napisano, że to zbędne. Lepiej w końcu zacznijcie działać i wprowadzcie zakaz palenia węglem w każdym domu i każdej stodole bo oddychać się nie da w tym Wodzisławiu.

Inter 09.11.2016 07:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Oczywiście dobrze ze kampania miejska że smogiem wystartowała jak czytamy w innym tekście ale efekty będą minimalne.

Inter 09.11.2016 07:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niestety ta kampania jak i wszystkie poprzednie z góry skazana jest na porażkę. To wszystko na co stać miasto? Pic na wodę fotomontaż. Jedynie powszechna zmiana typu ogrzewania może poprawić jakość powietrza. Jest kilka dróg: CO, gaz, olej, termika, solary, brak ogrzewania. Jeśli ma być lokalnie u węgiel to pozostaje tylko CO. Jak pisze w innym artykule za duża u nas gęstość zaludnienia żeby palić nieekologicznie, na każdej ulicy kilkaset ton węgla idzie do luftu tzn. płuc.

~Ziutek_44 (94.254. * .49) 08.11.2016 22:05
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

To prawda co piszesz,mój sąsiad mieszkał u teściowej z żona i dziećmi spalali na sezon 6t węgla,teraz sobie wybudował na tej samej działce swój dom,który opala węglem bo dostał dofinansowanie do pieca na groszek.Finał jest taki,że teraz każdy z nich spała po 6t rocznie(teściowa mieszka sama) i taka to jest ekologia! Nigdy nie powinno dofinansowywać(zachęcać) ludzi do kupowania "kopciuchów" bo to nigdy nie było i nie będzie ekologiczne źródło ciepła. Tylko pec,ropa i gaz ew. ocieplenie domu.

~Wodzisławianin50 (46.134. * .235) 08.11.2016 20:51
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Władze miasta chcą walczyć ze smogiem, przez edukacje mieszkańców. A pieniądze przeznaczać na wymianę pieców węglowych na piece węglowe :-) Tylko pogratulować "władzom"

~Wodzisławianin_55 (93.179. * .34) 08.11.2016 20:35

Brawo za incjatywę!Każdy pomysł jest godny uwagi !
A pan panie prezydencie niech walczy w województwie o dopłaty do ekologicznych żródeł ciepła to naprawdę poprawi jakość powietrza w mieście.