Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Na czym polega leczenie żylaków nóg parą wodną

Żylaki są jedną z postaci przewlekłej niewydolności żylnej. Szacuje się, że występują one u 34% dorosłych Polaków, z których większość stanowią kobiety. Żylaki są widoczne przez skórę jako poskręcane, pogrubiałe niebieskie twory.

Na czym polega leczenie żylaków nóg parą wodną

Dr n. med. Adam Zieliński, który jest specjalistą chirurgii naczyniowej, spytany o objawy wywoływane przez żylaki kończyn dolnych w wywiadzie udzielonym dla MedPlaneta TV Med odpowiada, że "tymi objawami jest uczucie ciężkości nogi pod koniec dnia pracy, zwykle jeśli jest to praca stojąca lub siedząca, obrzęk w okolicy kostek, czasami drętwienie nóg, skurcze mięśniowe".

W leczeniu farmakologicznym istotne jest wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych oraz profilaktyka przeciwzakrzepowa. Żylaki o wyższym stopniu zaawansowania są leczone zabiegowo. Najczęściej stosowana jest skleroterapia (podanie środka chemicznego do światła naczynia, co powoduje stan zapalny i zamknięcie żylaka), kompresjoterapia (leczenie uciskiem) oraz różne techniki zabiegów operacyjnych. Ostatnio zyskuje na popularności metoda zamykania żylaków parą wodną.

Leczenie żylaków nóg parą wodną - na czym to polega?

Pierwsze zabiegi w Polsce z wykorzystaniem wewnątrznaczyniowej ablacji parą wodną (SteamVein) zostały przeprowadzone na przełomie lat 2012/2013. Istotą zabiegu jest wprowadzenie do światła patologicznego naczynia żylnego cewnika roboczego o długości 60cm, przez który podawana jest para. Podczas zabiegu używa się przegrzanej pary wodnej (pary nienasyconej), która jest parą suchą o temperaturze wyższej od temperatury wrzenia cieczy przy danym ciśnieniu. Końcówka urządzenia osiąga temperaturę 120 stopni Celsjusza, przy ciśnieniu około 3 barów.

Przed rozpoczęciem zabiegu lekarz mapuje żylaki, czyli zaznacza długopisem lub mazakiem przebiegu żylaków, ich ujścia oraz perforatory. Następnie na sali operacyjnej zakładane są do uszkodzonych naczyń specjalne wenflony. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, czasami pacjent otrzymuje dodatkowo lek uspokajający. Preferowane jest znieczulenie tumescencyjne, które jest rodzajem miejscowego znieczulenia nasiękowego. Podawane są duże ilości znacznie rozcieńczonego środka znieczulającego, który jest zobojętniony dwuwęglanem sodu. Zastosowanie takiego znieczulenia powoduje utrzymywanie się analgezji przez kilka do kilkunastu godzin.

Zabieg trwa 40- 60 minut. Po ablacji żylaków nóg parą wodną, po upływie 1-2 godzin może już chodzić i jest wówczas wypisywany do domu. Przez 7 dni konieczna jest stała kompresjoterapia z wykorzystaniem materiałów uciskowych, a następnie stosowanie kompresjoterapii przez 12 godzin dziennie z przerwą nocną, aż do wizyty kontrolnej, podczas której lekarz decyduje o zasadności jej kontynuowania.

Powrót do codziennej aktywności jest możliwy już 2 godziny po zabiegu, kiedy to pacjent jest wypisywany do domu. Zaleca się odbywanie długich spacerów oraz prowadzenie codziennych, typowych aktywności. Nie jest wskazane długotrwałe przebywanie w łóżku. Zwolnienie lekarskie nie jest konieczne. Wypisuje się je tylko osobom wykonującym ciężkie prace fizyczne.

Leczenie żylaków parą wodną posiada wiele zalet. Należy tu wymienić elastyczność cewnika, co pozwala na wykonanie zabiegu w obrębie krętych naczyń, bez konieczności zmiany miejsca wkłucia. Istotny jest brak powikłań alergicznych na parę wodną, w przeciwieństwie do substancji stosowanych w klasycznej skleroterapii. Dodatkową zaletą jest możliwość wykonania zabiegu SteamVein w znieczuleniu miejscowym i szybki powrót pacjenta do pełnej aktywności, czego nie da się osiągnąć z zastosowaniem większości stosowanych obecnie metod (WIĘCEJ TUTAJ).

Wyniki pracy "Endowaskularna obliteracja przegrzaną parą wodną jako nowa minimalnie inwazyjna metoda w leczeniu niewydolności żyły odpiszczelowej i odstrzałkowej" opublikowanej przez dr hab. n. med. Kamila Burego pokazują, że po rocznym okresie obserwacji pacjentów po wykonanym zabiegu leczenia żylaków nóg parą wodną, skuteczność zabiegu wynosiła ponad 91% dla żyły odpiszczelowej oraz 95% dla żyły odstrzałkowej. W badaniu określono również odsetek powikłań związanych z zabiegiem na mniej niż 1%.

Materiał zewnętrzny

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~KarinaW (212.96. * .70) 21.05.2019 18:50
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Ewelina551 (87.239. * .99) 14.10.2016 13:50

u mnie skleroterapię wykonywał dr Reś z dermedika i faktycznie jestem pod dużym wrażeniem efektów jakie dzięki temu zabiegowi udało się osiągnąć, żylaki przeszkadzały nie tylko w pracy ale i w domu i nogi tak naprawdę nigdy nie były wypoczęte a do tego nie wyglądały dobrze, teraz po żylakach nie ma śladu a wszystko szybko i bezinwazyjnie

~Renata890 (212.2. * .220) 10.06.2016 17:07

tego sposobu to nie znałam...ciekawe