Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Powietrze na Płoni: normy stężenia pyłu przekroczone o 1000%!

W dniach 25-26 lutego Raciborski Alarm Smogowy przeprowadził pomiary jakości powietrza w dzielnicy Płonia. W szczytowym momencie przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu PM10 w Polsce osiągnęło prawie 1000% (495 µg/m3).

Powietrze na Płoni: normy stężenia pyłu przekroczone o 1000%!

W czasie tego pomiaru stężenia pyłów w powietrzu znacznie się wahały, jednakże średnia wartość dla całego pomiaru (od godz. 16.44 dnia 25 lutego do godz. 15.44 dnia 26 lutego) wynosiła 114 µg/m3. Oznacza to, że w czasie całego pomiaru trwającego 23 godziny, średnie przekroczenie dopuszczalnej normy wynosiło 228%. Epizod maksymalnego odnotowanego stężenia miał miejsce o godzinie 08.09 dnia 26 lutego. W godzinach porannych od około 6.00 do 9.00 występowały bardzo wysokie stężenia pyłu.

Dopuszczalna w Polsce średniodobowa norma stężenia pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3. Od godziny 18.00 25 lutego do godziny 9.00 dnia 26 lutego stężenie pyłu w powietrzu było bardzo wysokie. Jest to zatem kolejny pomiar, który pokazuje, że najwyższe wartości zanieczyszczenia powietrza mają miejsce w godzinach wieczornych i porannych, czyli w okresie, gdy najintensywniej ogrzewane są gospodarstwa jednorodzinne.

Jak podaje Meteo Project - Biuro Prognoz Meteorologicznych w Raciborzu, "w dniach 25 - 26 lutego temperatura powietrza wyniosła od -2°C w nocy do 5°C w dzień. Okresami zaobserwowano głownie opady deszczu. Wiatr był przeważnie słaby, od 4 km/h do 14 km/h, z kierunków początkowo południowo-wschodnich i południowych, następnie z północno-wschodnich i wschodnich."

Zarówno opady deszczu jak i słaby wiatr powinny sprzyjać niższemu stężeniu zanieczyszczeń w powietrzu. Niewątpliwie jednak relatywnie niskie temperatury wpłynęły na zwiększoną intensywność spalania paliw w urządzeniach grzewczych, co z kolei wpłynęło na większe zanieczyszczenie powietrza.

Piotr Dominiak

Raciborski Alarm Smogowy

www.facebook.com/raciborskialarmsmogowy

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].