Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

TAK czy NIE dla elektrowni wiatrowych

Hałas elektrowni wiatrowych i jego wpływ na zdrowie ludzi, złom wiatrakowy instalowany w Polsce, rzucanie lodem i fragmentami śmigieł w konsekwencji eksploatacji i awarii turbin wiatrowych, migotanie światła – rzucanie cienia w budynkach sąsiadujących w wiatrakami, udostępnianie gruntów pod urządzenia i związane z tym straty dla mieszkańców, a przede wszystkim kto zapłaci w przyszłości za koszty ich rozbiórki – o poważnych zagrożeniach, jakie niesie budowa instalacji wiatrowych mówili specjaliści od energetyki odnawialnej podczas Konferencji „TAK czy NIE dla elektrowni wiatrowych”.

TAK czy NIE dla elektrowni wiatrowych

O tym, jak złudne może być przekonanie, że wytwarzające prąd wiatraki są korzystne dla mieszkańców i gminy, a także liczących na sponsoring lokalnych organizacji – przekonywał otwierający spotkanie raciborski radny Piotr Kima, reprezentujący Komitetu Obrony Ziemi Raciborskiej przed zagrożeniami dla ludzi i środowiska ze strony elektrowni wiatrowych.

Na Zamku Piastowskim mieszkańcy Wojnowic oraz innych podraciborskich miejscowości, w których lada moment ustawione zostaną wiatraki, dowiedzieli się jakie mogą stanowić one zagrożenie, z referatu „Prawo bezprawia” wygłoszonego przez eksperta podkomisji sejmowej w zakresie elektrowni wiatrowych, dr inż. Witolda Jaszczuka. O alternatywach dla wiatraków, jak fotowoltaika czy geotermia przypomniał natomiast prof. dr inż. Ryszard Tytko specjalista z dziedziny energetyki odnawialnej z Krakowa.

– Hałas stał się w XX stuleciu jednym z najniebezpieczniejszych wrogów człowieka. Atakuje każdy żywy organizm w dzień i w nocy. Hałas i wibracje mają ujemny wpływ na zdrowie, zmniejszają wydajność pracy, utrudniają wypoczynek i koncentrację. Stałe oddziaływanie hałasu kumuluje się, podobnie jak promieniowanie wpływając na cały organizm, nie tylko na narząd słuchu, ale też na system nerwowy, powodując m.in. zaburzenia snu i trawienia, zmiany akcji serca, ciśnienia krwi, rytmu oddychania itp. – tłumaczył co czeka mieszkających w sąsiedztwie wiatraków ludzi dr inż. Witold Jaszczuk.

Co więcej urządzenia te nie podlegają żadnym przepisom bezpieczeństwa, montuje się je bez nadzoru technicznego i nikt ich nie sprawdza ani przed ani po montażu. O tym, jak te zwłaszcza uszkodzone, często sprowadzane jako złom, instalacje wiatorowe mogą być niebezpieczne, świadczą chociażby gabaryty: śmigło wiatraka w dużej turbinie waży ok. 40 t, a jego końcówka porusza się z prędkością ponad 300 km na godzinę. Zdarza się, że fragmenty urywają się i odlatują na znaczne odległosci, a wiatraki palą się np. na skutek uderzenia pioruna.

W rezultacie należy liczyć się w miejscowościach, gdzie ustawione zostaną wiatraki m.in.: z ich uciążliwością dla tysięcy osób, ogromną falą niezadowolenia społecznego i konfliktów społecznych, zagrożeniem zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców, czy też zagrożeniem przyszłymi ogromnymi kosztami w przypadku konieczności demontażu farm wiatrakowych.

Problemem jaki niesie energetyka wiatrowa zainteresował się dostrzegając jego skalę, senator RP Adam Gawęda, członek Komisji Gospodarki Narodowej i Komisji Ochrony Środowiska, członek Polskiego Komitetu Światowej Rady Energetycznej.

Szkoda, ze na konferencji zabrakło zaproszonych przedstawicieli lokalnych władz samorządowych powiatu, miasta i gmin.

 

 

 

 

 

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
fmworld 18.11.2015 11:26
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

jestem zdecydowanie na TAK...