Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Syrynia: Przybyła z Syberii na grób ojca

Larisa Parfenova pierwszy raz odwiedziła na cmentarzu tatę, kapitana Armii Czerwonej, który poległ pod Syrynią w marcu 1945 r.

Syrynia: Przybyła z Syberii na grób ojca
Na cmentarzu w Wodzisławiu Śl. kapitan Kurilenko spoczął w Kwaterze 6 (fot. Piotr Hojka, Muzeum w Wodzisławiu Śl.)

Grobu ojca, kapitana Kurilienki, który zginął w walkach pod Syrynią w marcu 1945 r. Larisa Parfenova, 70-letnia mieszkanka Nowosybirska, miasta na Syberii, szukała od lat. Ale udało się. Żołnierz został pochowany w Wodzisławiu Śl. 10 lutego Rosjanka odwiedziła grób taty i złożyła na nim wiązankę kwiatów.

- Byłam tak poruszona, że zapomniałam nawet wziąć aparat. Ale chciałabym wracać tu częściej, pokazać to miejsce mojej rodzinie – mówiła Rosjanka.

W znalezieniu grobu ojca pomógł jej dr Ryszard Gładysz, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego. Ta uczelnia współpracuje z Uniwersytetem w Nowosybirsku, w którym pani Larisa wykłada ekonomię. Naukowcy poznali się, Rosjanka opowiedziała dr Gładyszowi o swoich staraniach w odnalezieniu śladów bytności ojca w Polsce. Wykładowca z Łodzi zdobył potrzebne informacje w archiwum w Katowicach. Zadzwonił do Rosjanki, w efekcie przybyła do Wodzisławia Śl. Pani Larisa chciała również zobaczyć przynajmniej przybliżone miejsce śmierci taty. Z zawiadomienia o zgonie przesłanym przez  radziecką armię wiedziała, że poległ około kilometra na południe od Syryni, przy wzgórzu bez nazwy. W lokalizacji miejsca pomógł jej Piotr Hojka, historyk z Muzeum w Wodzisławiu Śl. - Mój znajomy zna doskonale topografię powiatu. Podjechaliśmy tam razem z panią Larisą. Widać było, że bardzo się wzruszyła widząc teren, o który walczył i gdzie zginął jej ojciec. - opowiada Piotr Hojka. - On tu prowadził zwiad, żeby sprawdzić pozycje Niemców – mówi pani Larisa. - Bardzo dziękowała nam, że znaleźliśmy to miejsce i zabraliśmy ją tam, a przecież to nic takiego jeśli ktoś przyjechał z Nowosybirska, 5 tys. km stąd – dodaje Piotr Hojka.

Rosjanka spotkała się również w Wodzisławiu Śl. z prezydentem Mieczysławem Kiecą. - Wodzisław Śląski zawsze będzie dla pani otwarty – powiedział Larisie Parfenovej.

Mieszkanka Nowosybirska już raz była w Wodzisławiu, cztery lata temu przejazdem.

(tora)


Historia żołnierza

Konrad Kurilenko urodził się w 1921 r. na Ukrainie, we wsi Stara Obodowka. W 1933 r., gdy miał 12 lat, zmarli jego rodzice. Mając 17 lat zgłosił się jako ochotnik do wojska i został skierowany do Smoleńskiej Artyleryjskiej Szkoły. W 1944 r., za zasługi wojenne, był trzykrotnie odznaczony. W końcu 1944 r. został ranny. Po wyjściu ze szpitala, w lutym 1945 r., został skierowany na IV Ukraiński Front, który znajdował się wówczas na terenie Polski, na wschód od Bielska (obecnie Bielsko-Biała). Walczył w 38 armii gen. Kiryła Moskalenki. 31 marca 1945 r. kapitan Kurilenko osobiście prowadził rozpoznanie stanowisk artylerii niemieckiej Dywizji Pancernej blisko Wodzisławia Śląskiego, w rejonie trwały wówczas ciężkie walki. Podczas rozpoznania, w czasie silnego artyleryjskiego ostrzału ze strony przeciwnika został zabity. Za odwagę pośmiertnie przedstawiono go do odznaczenia.10 kwietnia 1945 r., w dniu swoich 44. urodzin, kapitan Konrad Kurilienko otrzymał po raz drugi Order Wojny Ojczyźnianej I stopnia.

Na frocie kapitan poznał przyszłą mamę pani Larisy. Również była żołnierzem, pracowała w sztabie. Poczęli Larisę w 1944 r., prawdopodobnie w listopadzie. Z powodu ciąży została odesłana do Związku Radzieckiego. Larisa przyszła na świat już po śmierci taty. Mama pani Larisy zmarła w 2004 r.

Ludzie

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].