Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W marcu młodsze auta dla jednostek OSP

Strażacy dwóch jednostek z terenu gminy Czerwionka-Leszczyny będą się w najbliższym czasie cieszyć z nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych. Auta z państwowych jednostek trafią do OSP Bełk i OSP Dębieńsko Wielkie.

W marcu młodsze auta dla jednostek OSP

W wielu jednostkach samochody strażackie mają kilkanaście, a nawet więcej lat. Sukcesywnie w całym powiecie, każdego roku, następuje wymiana czerwonych samochodów na nowe lub młodsze. Właśnie młodsze i bardziej wyspecjalizowane mają trafić do dwóch jednostek Czerwionki-Leszczyn. – Dębieńsko Wielkie otrzyma samochód z zasobów Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, a OSP Bełk samochód z naszej jednostki. Przekazanie samochodów ma odbyć się w marcu – informuje Sebastian Dziedzioch, naczelnik wydziału operacyjno-szkoleniowego PSP Rybnik. Do Bełku ma trafić ciężki samochód gaśniczy na podwoziu renalut kerax, będący obecnie na wyposażeniu JRG Rybnik. Do Dębieńska ma trafić natomiast lekki samochód ratowniczo-gaśniczy z jednej z jednostek na terenie województwa śląskiego.

Szczejkowice też dostaną?

Renault kerax, który będzie jeździł w Bełku ma napęd 6x6, dzięki czemu niestraszny mu żaden teren. Na wyposażeniu auta jest zbiornik na wodę o poj. 8000 litrów, zbiornik na środek pianotwórczy o poj. 800 litrów i autopompa o wydajności 5000 litrów na minutę. Samochód posiada ponadto dwa działka: stacjonarne i przenośne oraz armaturę wodno-pianową z linią szybkiego natarcia, czyli agregatem wysokociśnieniowym i wężami, które można szybko rozwinąć. – OSP Bełk dysponuje w tej chwili dwoma samochodami, po przekazaniu kolejnego auta przez PSP być może jeden z samochodów zostanie przekazany do jednostki w Szczejkowicach – tam są potrzeby związane z wymianą samochodu – informuje Adrian Strzelczyk, naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludności w Urzędzie Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach.

Dotacja dla PSP

Jak informuje naczelnik, gmina nie pośredniczy w przekazaniu samochodów, choć później je utrzymuje. W tym roku z budżetu gminy nie planuje się żadnych zakupów nowych lub używanych samochodów pożarniczych. Za przekazane w marcu auta gmina również nie będzie nic płacić, jednak w budżecie na ten rok zaplanowano dotację dla PSP Rybnik. – W ubiegłym roku nie przekazaliśmy dotacji. W tym roku będzie to kwota 75 tys. zł na zakup ciężkiego zestawu ratownictwa technicznego. Przekazanie odbywa się w formie dotacji za pośrednictwem Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia – wyjaśnia Hanna Piórecka-Nowak, rzecznik prasowa UGiM w Czerwionce-Leszczynach. Młodsze samochody na pewno znacznie poprawią bezpieczeństwo dla mieszkańców Bełku i Dębieńska, a dla strażaków zdecydowanie podniosą komfort służby.

Przymiarka do KSRG

– Renault kerax to ciężki samochód, który musi być obsługiwany przez specjalistów. Dlatego m.in. ma trafić do Bełku, bo tam jednym z kierowców jest pracownik PSP, a jednostka ta znajduje się blisko autostrady i zakładu Tenneco w budowie. Ten samochód daje możliwość, że w pewnych sytuacjach przyjazd PSP Rybnik stanie się niekonieczny. Drugi samochód, też jakościowo bardzo dobry, trafia do Dębieńska. Dębieńsko i Leszczyny dzisiaj są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, a Bełk też jest przymierzany do wejścia do KSRG. Widzimy, że w obszarze straży następuje renesans, bo jest bardzo duża grupa młodych osób chętnych do służby. Pozytywnie nastraja fakt, że niektóre jednostki pieniądze uzyskiwane z akcji wrzucają do wspólnej skarbonki i kupują za to coś dla jednostki. Takie działania trzeba promować – mówi burmistrz Wiesław Janiszewski.

Szymon Kamczyk

Ludzie

Wiesław Janiszewski

Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].