Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rybnik: Deptak na razie nie ożył

Od hucznego otwarcia rybnickiego deptaka na ul. Sobieskiego i Powstańców minęły 3 miesiące. Z tej okazji zapytaliśmy miejscowych przedsiębiorców, czy w jakiś sposób zmieniły się ich obroty.

Rybnik: Deptak na razie nie ożył

Wizyta specjalisty

W ubiegłym tygodniu na zaproszenie wiceprezydenta miasta Piotra Masłowskiego, deptak obejrzała dr Agnieszka Labus, urbanistka będąca laureatką Nagrody Naukowej Polityki. Specjalistka przyjrzała się rozwiązaniom architektonicznym w Rybniku, szczególnie pod kątem ich przydatności dla osób starszych. – Było to pierwsze takie spotkanie, aby poznać spojrzenie pani doktor na Rybnik. Chcieliśmy również sprawdzić, czy dobrze by się nam współpracowało, bo takiej współpracy nie wykluczamy – mówi wiceprezydent Piotr Masłowski. Choć było to dopiero pierwsze spotkanie, już pojawiły się nowe pomysły. Na razie nie udało się nam jednak dotrzeć do szczegółów.

Poczekamy na efekty

Pomimo różnorakich pomysłów, niestety przedsiębiorcy nie podzielają euforii. Według opinii, które najczęściej można usłyszeć przy deptaku, w sklepach i lokalach nie przybyło klientów ale piasku, po zimowym posypaniu bruku. – Ostatni tydzień był tragiczny pod względem obrotów. Obawiam się, że jeszcze trochę i biznes w ogóle nie będzie się opłacać. To straszne, że pomimo tylu zapewnień ze strony miasta, nic się nie zmieniło po remoncie deptaka, a nawet zaryzykuję stwierdzenie, że jest gorzej niż było – mówi pani Krystyna, ekspedientka w jednym ze sklepów przy ul. Powstańców. – Remont to daremnie wydane pieniądze – grzmi Marian Czerwiński, właściciel sklepu przy Powstańców. – Po wydaniu zgody na budowę dwóch galerii w centrum i skierowaniu ruchu pieszego pomiędzy nimi, jest praktycznie niemożliwe, aby przywrócono życie w tym miejscu. W tym miejscu był prawdziwy deptak, ale przed galeriami. Trochę więcej ludzi przewinęło się tutaj podczas pchlego targu w drugi dzień otwarcia deptaku, ale to powinna być impreza cykliczna – dodaje przedsiębiorca. Władze miasta w czwartek 15 stycznia zorganizowały w urzędzie specjalne spotkanie z przedsiębiorcami, jednak zdaniem niektórych godzina 9.00 rano to chybiony termin. Według opinii komentatorów, przedsiębiorcy nie wykorzystują okazji do złapania klienta, bo w okresach największego ruchu, np. w weekendy, otwartych jest zaledwie kilka punktów handlowych. Na konkretną ocenę ruchu na deptaku przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka miesięcy, kiedy mieszkańcy miasta i regionu przyzwyczają się do zmian.

Szymon Kamczyk

Ludzie

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
beti555 24.01.2015 08:04
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Żeby deptak ożył to muszą spaść ceny w sklepach bo jak na razie to odstrasza ludzi

bystrzak 23.01.2015 10:28

Żeby deptak ożył musi się zmienić mentalność ludzi, a na to jeszcze trochę trzeba poczekać. Mam nadzieję, że nie całe jedno pokolenie.