Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Refleksje młodych księży o Kościele

Refleksje młodych księży o Kościele

Inicjatorem cyklu publikacji będącego zbiorem refleksji młodych księży o Kościele jest wieloletni współpracownik Nowin ks. Łukasz Libowski. To właśnie on zachęcił młodych kapłanów do wypowiedzi na temat Kościoła, którego doświadczają i Kościoła, o jakim marzą.

Ja takiego Kościoła właśnie chcę. Świadomego, poranionego, ale przemienionego przez Miłosierdzie Boga 

Pokorny, ale i zuchwały. Samolubny, ale i otwarty. Obłudny, ale i szukający Prawdy - takiego Kościoła doświadcza ks. Piotr Nowak, autor kolejnej części cyklu "Refleksji młodych księży o Kościele".

Prawie dorosły facet uczył się służby od dziesięcioletnich ministrantów  

- Z racji mniejszej liczby kandydatów do seminariów i zakonów zwiększy się pewnie rola świeckich we wspólnocie Kościoła. Świat, który niszczy wszelkie autorytety, nie oszczędził także kapłaństwa - pisze ks. Dariusz Snochowski w kolejnej części "Refleksji młodych księży o Kościele".

Jeśli moje pomysły na Kościół są wyłącznie moje, to niech mnie Bóg broni, żebym je zrealizował 

Zaufanie Boga do człowieka ciągle mnie szokuje. Spójrzmy na taką tajemnicę wcielenia. „Bóg się rodzi, moc truchleje. (…) Ma granicę Nieskończony!”. Znane? Pewnie, że tak. Zrozumiałe? Absolutnie nie. Bóg przychodzący, przyjmujący ludzką naturę, konkretne rysy twarzy, język, zwyczaje wciąż mnie fascynuje. A jakby tego było...

Trzeba nam mniej tęsknić, a więcej budować. Kilka słów o tym, jaki Kościół powinniśmy tworzyć 

- Trudno mi pisać o Kościele, bo chciałbym przede wszystkim napisać o Nim dobrze. Nie oznacza to jednak, że ciemne strony górują w tej kwestii nad nami. Dlatego spojrzę na tę wspólnotę prawdziwie, autentycznie, tak, jak ja to czuję, choć chyba każdy czytelnik tego właśnie spodziewa się od autora. Wolę to jednak zaznaczyć - pisze...

Trafić na ludzi, którzy w środku tego całego bałaganu przeżywają swoje osobiste spotkanie z Chrystusem 

- Kościół, którego doświadczam dzisiaj, to Kościół archidiecezji kolońskiej. Kościół, który liczebnie nie jest mały, ale się zmniejsza; który dla wielu jest raczej dużym pracodawcą, posiadaczem ziemskim, niezrozumiałą instytucją niż wspólnotą wierzących; w którym napięcia między róznymi grupami i wyobrażeniami o Kościele...

Mocno wierzę w to, że uda nam się ukształtować taki Kościół - pociągający innych do siebie 

Ksiądz Krzysztof Augustyn marzy o Kościele, w którym "kaznodzieje będą przepowiadali słowo Boże z taką samą pasją i zaangażowaniem, jak podczas kibicowania swojej ulubionej drużynie na finale Ligi Mistrzów".

Trwanie w Kościele jest dla mnie niekiedy po ludzku bardzo trudne 

- Widzę doskonale słabości ludzi, którzy ten Kościół tworzą. Bardzo często nie zgadzam się z postawami ludzi, którzy ten Kościół reprezentują - pisze ks. Michał Grupa. Jednak właśnie w tym słabym i poranionym Kościele obecny jest Chrystus.

Nawet gdy jest noc czy niepogoda, nie oznacza to, że Słońca nie ma 

- Niedawno obejrzałem bardzo ciekawą symulację komputerową na temat tego, co teoretycznie by się stało, gdyby z naszego układu nagle (tak po prostu) zniknęło Słońce. Przez pierwsze osiem minut nie bylibyśmy niczego świadomi, bo tyle mniej więcej trwa wędrówka światła na Ziemię. Po ośmiu minutach nastałaby absolutna ciemność....

Mój Kościół ma rysy 

- Dobry tytuł to połowa sukcesu, zatem jeśli skupiłem Twoją uwagę, Czytelniku Nowin, zechciej towarzyszyć mi w tej podróży po rysach mojego Kościoła - zachęca ks. Kacper Józefczyk.

Niech Kościół nas wszystkich połączy w miłości do Boga i siebie nawzajem 

Nie ma chyba dnia, by na jakimś portalu internetowym, w prasie czy dyskusji publicznej nie podejmowano szeroko pojętej tematyki związanej z Kościołem. Z biegiem lat dostrzegam, jak dyskusja ta angażuje już nie tylko polityków i wielkich tego świata, ale bardzo mocno ożywia rozmowy wśród zwykłych zjadaczy chleba. I, niestety, dzieli....

Bóg wyposażył wierzących w supermoc 

Konfrontacja z najciemniejszymi stronami ludzi i instytucji oznacza przyjęcie odpowiedzialności za krzywdę i ból, a także utratę społecznej pozycji Kościoła Z drugiej strony daje szansę na budowanie Kościoła ludzi szukających i znajdujących żywego Boga.

Marzę o Kościele, który przyznaje się do błędów i stara się je naprawić 

Ksiądz Tomasz Liszewski i jego świeże spojrzenie na Kościół, acz już bez pierwotnego hurraoptymizmu.

Bądźmy takimi chrześcijanami, by inni ludzi patrząc na nas mogli zawołać: "Patrzcie, jak oni się miłują!" 

- Jestem przekonany, że towarzysząc innym przeżywać ich strapienia, naśladuję Jezusa, który nigdy nie był obojętny na ludzką krzywdę i niedolę - pisze ks. Damian Wierdak w kolejnej części cyklu "Refleksje młodych księży o Kościele".

Czy Kościół naszych marzeń to Kościół, o jakim marzy Bóg? 

- Marzę o Kościele, który ciągle ewangelizuje siebie i głosi Królestwo Boże wszędzie tam, gdzie Pan Go posyła - pisze ks. Mariusz Maluszczak.

Młody ksiądz o Kościele: "Mam nadzieję, że… w nim umrę, a raczej że zostanę w nim na zawsze" 

- Nigdy nie słyszałem z kościelnej ambony ani polityki, ani o sprawach pieniędzy i składek, ani też ordynarnego rugania ludzi za niemoralne życie. W tym małym miasteczku słyszałem najczęściej o tym, że Jezus nie zmuszał nikogo i że Kościół… to ludzie - wspomina ks. Artur Juzwa swojego proboszcza.

Marzę o Kościele, w którym wierzący będą rozmawiać ze sobą i z osobami niewierzącymi 

Tych kilka słów, które tu skreślę, to jak najbardziej stronnicze i osobiste myśli. Świadom jestem, że najlepiej zabierać głos w tych sprawach, na które faktycznie ma się wpływ. Niech więc czytelnik z życzliwością i wyrozumiałością podejdzie do mych myśli, w których zabieram się do reformowania tego, co leży poza moim zasięgiem...

Zobacz więcej