Turystyka
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pociągiem nad "Śląskie Malediwy", czyli co zobaczysz w Jaworznie

To położone na pograniczu śląsko-małopolskim miasto stanowi przykład niedocenianej lokalizacji, w której poznacie przepiękne przykłady zabytków techniki, architektury oraz przyrodnicze perełki. Dodatkowo są to nadal miejsca nieodkryte, gdzie unikniecie tłumu zwiedzających! Do Jaworzna dotrzecie linią S3 (Katowice — Jaworzno — Krzeszowice — Kraków Główny), wysiadając na stacji kolejowej Jaworzno Szczakowa lub przystanku Jaworzno Ciężkowice.

Pociągiem nad "Śląskie Malediwy", czyli co zobaczysz w Jaworznie
Do Jaworzna dociera linia S3 Kolei Śląskich. fot. KŚ

Pociągiem nad "Śląskie Malediwy", czyli co zobaczysz w Jaworznie

Muzeum Miejskie w Jaworznie

To fascynujące miasto, którego historia nierozerwalnie złączona jest z dawną Rzeczpospolitą Obojga Narodów. Dodatkowo współczesny obszar Jaworzna stanowił na przełomie XIX i XX wieku pogranicze nie dwóch, a trzech europejskich Cesarstw!  

Miasto to posiada niebywałą historię, począwszy od Księstwa Warszawskiego, przez Wolne Miasto Kraków, aż po przyznane 21 września 1901 roku przez cesarza Franciszka Józefa I prawa miejskie na podstawie podpisanej ustawy Sejmu Lwowskiego! Dziejów Jaworzna „dotkniecie” odwiedzając Muzeum Miejskie, gdzie czeka na Was kilka wystaw stałych, między innymi jaworznickie judaika, dzieje miejscowego górnictwa, rekonstrukcje wnętrza chaty Krakowiaków Zachodnich oraz salonik prezentujący typowe dla XIX wieku wyposażenie wnętrza bogatej rodziny jaworznickiej zamieszkującej w willach na terenie osiedli robotniczych lub w kamienicach na terenie Śródmieścia. 

Kolegiata w Jaworznie jedyna w swoim rodzaju

Zajrzyjcie do Kolegiaty św. Wojciecha i św. Katarzyny, która stanowi perfekcyjny przykład XX-wiecznych skomplikowanych losów naszego kraju. Wybudowana w formie murowanej już w XVI wieku, została przebudowana w XIX wieku, a następnie ponownie w okresie tuż przed II wojną światową. Działania wojenne i powojenny system polityczny zahamowały inwestycję, którą dokończono w 2004 roku. Zobaczycie w niej jeden z największych w Europie witraży o powierzchni 177 metrów kwadratowych.  

Park Gródek w Jaworznie

Jaworznicka laguna to przyrodnicza perełka, która Was zaskoczy i zauroczy! Turkusowa woda dawnego kamieniołomu nazywana jest „Polską Chorwacją” lub „Polskimi Malediwami”. Oprócz przepięknej panoramy Zbiornika „Wydra” zobaczycie również interesujące arboretum wraz z alejkami i malowniczymi skałami. Geopark z tężnią solankową, modelami dinozaurów, placem zabaw, tablicami edukacyjnymi i skamieniałym dnem morza! Spędzicie tutaj czas rodzinnie i znajdziecie atrakcje nawet dla najmłodszych podróżników!

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~fanklubprezesa (46.223. * .130) 16.08.2022 16:25
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

cocolino 16.08.2022 15:53

A co z Boguminem, Ostrawą itd?

~tłoczek (188.137. * .64) 16.08.2022 13:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W dobrych czasach dla kolei na Śląsku, z Wodzisławia, Rybnika i Czerwionki można było dojechać kilkoma bezpośrednimi kursami do Krakowa przez Jaworzno. Bez żadnego uzasadnienia, pociągi te skrócono do Katowic. Tak jakby mieszkańcy naszego regionu chcieli jeździć tylko do Katowic... A co z Bielskiem, Wisłą, Krakowem?