Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W deszczu i chłodzie. W Kuźni Raciborskiej odbył się VIII Półmaraton Leśny Rafamet [ZDJĘCIA]

Mateusz Mrówka z Radlina oraz Joanna Griman z Rybnika - to zwycięzcy ósmej edycji Kuźniańskiego Półmaratonu Leśnego Rafamet, który odbył się w sobotnie przedpołudnie, 1 kwietnia na stadionie miejskim w Kuźni Raciborskiej. I choć znów nie dopisała pogoda, to sportowej atmosfery nie zabrakło.

W deszczu i chłodzie. W Kuźni Raciborskiej odbył się VIII Półmaraton Leśny Rafamet [ZDJĘCIA]
Udział w sobotniej imprezie wzięło w sumie 256 zawodników. W ubiegłym roku ta liczba wynosiła niespełna 200 osób, co świadczy o wzroście zainteresowania

Trzy dyscypliny w jednym

Głównemu biegowi na dystansie 21.097,5 m - podobnie jak w poprzednich latach - towarzyszyły dwa inne wydarzenia, których celem jest rekreacja ruchowa: "Kuźniańska Leśna Zadyszka" (bieg na dystansie 10 km) oraz "Dyszka z kija", czyli 10-kilometrowy marsz nordic walking. W sumie na starcie wszystkich trzech konkurencji stanęło 256 zawodników (149 w półmaratonie, 67 w "zadyszce" i 40 w marszu).

- Mamy trzy dyscypliny w jednym. Myślę, że w przyszłym roku imprezę określimy mianem festiwalu biegowego, gdyż nasz półmaraton stale się rozrasta. Jest też coraz więcej uczestników i coraz więcej kategorii biegowych - mówi nam Anna Kijek. - Nie wykluczamy, że za rok zawody zostaną poszerzone o specjalną kategorię dla dzieci - dodaje dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.

Obrotowy medal

Trasa marszu, jak i obu pozostałych biegów wytyczona została wśród zielonych terenów Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, które w tym roku postarało się o wykonanie nowej nawierzchni asfaltowej. - To jest najpiękniejsza trasa w naszym powiecie. Jest cicha i bezpieczna, a biegaczom towarzyszą cudowne okoliczności przyrody - zaznacza A. Kijek.

Pamiątkowy medal ósmej edycji półmaratonu był nie tylko przestrzenny, ale i obrotowy

Każdy uczestnik, który się zapisał na jedną z trzech konkurencji, mógł liczyć na koszulkę biegową i wyjątkowy medal, który nie dość, że był przestrzenny, to jedna z jego części była obrotowa. - Co roku staramy się zaskoczyć i dokładamy wszelkich starań, żeby ten medal był wyjątkową pamiątką z tej imprezy - dodaje szefowa Kuźni Kultury.

Pięć zwycięstw na sześć startów

Dla większości uczestników udział w kuźniańskim biegu nie był debiutem. - W "leśnej zadyszce" biegnę po raz drugi. Teren jest w miarę płaski, nie ma żadnych skompilowanych podbiegów. Trochę za to przeszkadzał deszcz, ale nie było źle - powiedział Łukasz Kretek z Lysek, który pierwszy pojawił się na płycie stadionu miejskiego.

Czwartym zawodnikiem biegnącym w kategorii "Kuźniańska Leśna Zadyszka" był Sebastian Sadło. - W tym biegu biorę udział po raz czwarty, choć miałem cztery lata przerwy z uwagi na kontuzję. Trasę znam dobrze, gdyż jestem mieszkańcem tej gminy. Codziennie pokonuję te ścieżki w ramach treningu. Jak zaznaczył mieszkaniec Rud, bieganie jest jego pasją, bo biega już 10 lat. - To jest w pewnym stopniu uzależnienie, którego nie da się zwalczyć, więc biegam, póki mogę - dodaje.

Marian Małka z Gliwic jest już stałym bywalcem kuźniańskich biegów

Z kolei szósty udział (w tym piąte zwycięstwo) zaliczył Marian Małka, który okazał się najlepszym "chodziarzem". - Warunki do chodzenia dobre, jest piękna trasa. Gdyby nie opady, to byłoby super. Zawsze tu chętnie przyjeżdżam - powiedział zawodnik z Gliwic.

Poniżej zwycięzcy wszystkich trzech konkurencji sportowych:

PÓŁMARATON - KOBIETY:

1. Joanna Griman, Rybnik (01:24:02)

2. Agnieszka Kobierska, Gliwice (01:30:16)

3. Dominika Pacak, Racibórz (01:34:25)

PÓŁMARATON - MĘŻCZYŹNI:

1. Mateusz Mrówka, Radlin (01:11:37)

2. Abderrahim Elasri, Chorzów (01:12:05)

3. Mateusz Wolnik, Lyski (01:12:35)

KUŹNIAŃSKA LEŚNA ZADYSZKA - KOBIETY:

1. Marie Suchanková, Sudice (CZ) (00:45:54)

2. Wiktoria Sadło, Ruda Kozielska (00:47:02)

3. Sandra Teleucka, Jankowice Rudzkie (00:47:06)

KUŹNIAŃSKA LEŚNA ZADYSZKA - MĘŻCZYŹNI:

1. Łukasz Kretek, Lyski (00:37:41)

2. Szymon Kastelik, Gilowice (00:39:01)

3. Adam Czerny, Jankowice (00:40:38)

DYSZKA Z KIJA (MARSZ NORDIC WALKING) - KOBIETY:

1. Katarzyna Marondel, Nieznaszyn (01:17:57)

2. Joanna Ratajszczak, Opole (01:19:55)

3. Hanna Chodun, Ruda Śląska (01:20:44)

DYSZKA Z KIJA (MARSZ NORDIC WALKING) - MĘŻCZYŹNI:

1. Marian Małka, Gliwice (01:05:12)

2. Mariusz Czepczar, Żory (01:09:15)

3. Mateusz Głowski, Kuźnia Raciborska (01:11:24)

Pełne wyniki znaleźć można na stronie:

1. Półmaraton - TUTAJ

2. Kuźniańska Leśna Zadyszka - TUTAJ

3. Dyszka z kija - TUTAJ

Bartosz Kozina

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].